W pierwszej z nich msza św. odprawiona została już w sobotnie przedpołudnie. Przy tej okazji zostały wręczone upominki, które dla osób starszych przygotowali członkowie koła "Caritas" działającego w Szkole Podstawowej nr 2 w Jarocinie. Franciszkanie z kolei zaprosili chorych po niedzielnej Eucharystii na spotkanie przy kawie i ciastkach.
W czasie mszy św. udzielano Sakramentu Namaszczenia Chorych, który dawniej był błędnie określany jako Ostatnie Namaszczenie. Można go przyjmować w swoim życiu wielokrotnie, zarówno w przypadku poważnego zachorowania, operacji zagrażającej życiu, ale również z uwagi na podeszły wiek. Dotyczy to zarówno osób, które cierpią fizycznie, jak i psychicznie. Fakt ten pokreślił w kazaniu również ojciec Faustyn Sławiński, odpowiedzialny za infimerię prowincjalną, czyli miejsce, w którym mieszkają schorowani zakonnicy wymagający fachowej opieki medycznej. Przestrzegał jednak przed traktowaniem sakramentu jako cudownej tabletki czy oleju jako maści, która musi nas uzdrowić.
- Wszystko to, co Kościół nam daje, musi być poparte naszą wiarą i odpowiedzią na Bożą łaskę, bo naucza nas teologia święta, że łaska buduje na naturze. My musimy się na tę łaskę otworzyć, przyjąć ją i co ważne starać się utrzymać poprzez święte, chrześcijańskie życie. Musimy walczyć o nasze życie, żeby było zgodne z naszą świętą wiarą - podkreślił ojciec Faustyn.
Zakonnik mówił w kazaniu o swoich doświadczeniach wynikających z łączenia posługi kapłańskiej ze studiami pielęgniarskimi oraz praktykach odbywanych na oddziale wewnętrznym w jarocińskim szpitalu. Wspominał również o objawieniach Matki Bożej w Lourdes i Gietrzwałdzie. Zachęcał zebranych do tego, aby cierpienie ofiarować Bogu w jakiejś intencji. Podkreślił również, że warto pamiętać o łasce związanej z godziną śmierci, a wynikającą z odprawienia dziewięciu pierwszych piątków miesiąca. Pan Jezus w czasie swojego objawienia obiecał św. Małgorzacie Marii Alacoque, że każdy kto przez 9 kolejnych miesięcy przyjmie Komunię św. wynagradzającą, nie umrze bez sakramentów świętych. Franciszkanin podkreślił, że w przypadku osób starszych, schorowanych, które nie mogą same przyjść do kościoła, istnieje możliwość comiesięcznego przyjmowania kapłana w domu.
Olej Chorych, którym - w czasie udzielania sakramentu - namaszcza się czoło i obie dłonie od wewnątrz czyniąc znak krzyża, jest konsekrowany przez biskupa w czasie Mszy Krzyżma Świętego, odprawianej w Wielki Czwartek przed południem. Osoby, które chciały przyjąć sakrament w parafiach św. Marcina i św. Antoniego Padewskiego, proszone były o przyniesienie kartek z imieniem, nazwiskiem i adresem, ponieważ fakt przyjęcia Namaszczenia Chorych odnotowywany jest w dokumentach parafialnych.
Po mszy św. wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na kawę i ciasto do trzech salek dolnego kościoła, z których na co dzień korzystają wspólnoty działające we franciszkańskiej parafii. Przy organizacji poczęstunku pomogło również Centrum Usług Społecznych w Jarocinie. Jego dyrektor, Igor Armon przedstawił seniorom ofertę zajęć, z której można skorzystać w gminie Jarocin. Mówił również o działalności siedmiu klubów społecznych. Podkreślił, że istnieje możliwość utworzenia go w przyszłym roku przy parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie.
Obchody Światowego Dnia Chorego wraz z poczęstunkiem są jednym z wydarzeń wpisanych w kalendarz rocznych obchodów 90-lecia posługi franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej. Na koniec miesiąca, w środę 28 lutego zaplanowano premierę fabularyzowanego dokumentu o pierwszym proboszczu parafii św. Antoniego Padewskiego - ojcu Serafinie Niedbale. Film "Pokój i dobro" zostanie pokazany w Jarocińskim Ośrodku Kultury.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.