reklama

W muzeum otworzyli wystawę na 90-lecie franciszkanów w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W muzeum otworzyli wystawę na 90-lecie franciszkanów w Jarocinie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
67
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW niedzielę (25 lutego) w Muzeum Regionalnym w Jarocinie otwarta została wystawa z okazji 90-lecia posługi franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej.
reklama

Wniosek o ustanowienie „Roku obchodów 90-lecia działalności Franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej” wpłynął do Rady Miejskiej w Jarocinie 16 czerwca. Wnioskodawcą była parafia św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, ale pod pismem - oprócz proboszcza - ojca Sofroniusza Rempuszewskiego - podpisali się również przewodniczący rad osiedli: Wojska Polskiego, Konstytucji 3 Maja I, Konstytucji 3 Maja II, Polna, Glinki oraz Tumidaj.

Do jubileuszu nawiązywała szopka bożonarodzeniowa znajdująca się we franciszkańskiej świątyni. Po 27 latach została ona ustawiona w miejscu, w którym znajdowała się za czasów ojca Serafina Niedbały, pierwszego proboszcza. Uroczysta inauguracja odbyła się podczas mszy św. w niedzielę 7 stycznia. Dwa tygodnie później, w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, odbyło się kolędowanie z góralami. W lutym franciszkanie zaprosili na mszę św. i spotkanie przy kawie z okazji Światowego Dnia Chorego.

reklama

W ostatnią niedzielę miesiąca (25 lutego) odbyło się otwarcie wystawy jubileuszowej. Dokonali tego wspólnie Katarzyna  Świderska, dyrektorka Muzeum Regionalnego w Jarocinie oraz ojciec Łukasz Rosiak, gwardian, czyli przełożony wspólnoty franciszkanów w jarocińskim klasztorze.

W pałacu Radolińskich zgromadzono wiele pamiątek dokumentujących dziewięć dekad posługi zakonników na naszym terenie. Pochodzą one z klasztoru i parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, z archiwum prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych z siedzibą w Poznaniu oraz ze zbiorów prywatnych, ponieważ na apel o ich udostępnianie odpowiedziało wielu jarociniaków. Uwagę zwracają szczególnie duże reprodukcje archiwalnych zdjęć. Na wystawie można też zobaczyć klasztorne kroniki oraz szaty liturgiczne. Są też wycinki z przedwojennych wydań "Gazety Jarocińskiej", w którym informowano o wydarzeniach związanych z przybyciem duchowych synów św. Franciszka z Asyżu. Wystawę, którą zorganizowano w sali przeznaczonej na ekspozycje czasowe, czyli na piętrze, można będzie zwiedzać do 1 maja w godzinach pracy muzeum: od wtorku do piątku w godz. 8.00-16.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 14.00-18.00. Jako ostatni będą mieli okazję ją zobaczyć uczestnicy jubileuszowego spotkania, na które zostaną zaproszeni zakonnicy, którzy pełnili posługę w naszym mieście. Mimo że wystawa znajduje się na piętrze nie ma problemu, żeby zobaczyły ją również osoby starsze i mające problemy z poruszaniem się, ponieważ muzeum ma w nowej siedzibie windę.  

reklama

Sporo miejsca na jubileuszowej wystawie poświęcono postaci ojca Serafina Niedbały, który najpierw kierował ośrodkiem duszpasterskim, a w w 1978 roku, gdy została erygowana franciszkańska parafia, został jej pierwszym duszpasterzem. Wśród eksponatów jest również makieta pierwszej drewnianej kaplicy, którą wykonał Janusz Szelejewski. W obiekcie poświęconym w 1934 roku, pod koniec lat 50. wybuchł pożar, który gasili strażacy wraz z żołnierzami z pobliskiej jednostki wojskowej. Postępowanie w sprawie podpalenia zostało umorzone. Sprawców nie wykryto. Kaplicę rozebrano ostatecznie w 1978 r., gdy rozpoczęła się budowa kościoła. 

reklama

Po wystawie w trakcie jej inauguracji oprowadzała Ilona Kaczmarek, która wraz z Renatą Królak i Sebastianem Plutą przygotowała okolicznościową wystawę. W sali sąsiadującej z ekspozycją czasową przygotowany został poczęstunek, w trakcie którego uczestnicy wernisażu mieli okazję porozmawiać o dawnym Jarocinie. Wspomnieniom związanym szczególnie z budową kościoła parafialnego nie było końca. Jeszcze w trakcie otwarcia wystawy szampanem i sokiem owocowym wzniesiono toast za pomyślność franciszkanów na kolejne lata ich posługi w Jarocinie oraz za organizatorów jubileuszowych obchodów. 

Na najbliższą środę (28 lutego)  zaplanowano premierę fabularyzowanego dokumentu o pierwszym proboszczu parafii św. Antoniego Padewskiego - ojcu Serafinie Niedbale. Film "Pokój i dobro" zostanie pokazany w Jarocińskim Ośrodku Kultury najpierw dla zaproszonych gości. Bilety na dwa kolejne pokazy, które odbędą się 2 i 6 marca, rozeszły się w błyskawicznym tempie, dlatego zaplanowano jeszcze jeden seans na czwartek 14 marca. Bilety, których jest 300, są dostępne w kancelarii parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie oraz w JOK-u (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00). Biuro parafialne czynne jest w poniedziałki i środy w godz. 9.00-12.00 oraz 15.30-17.00 oraz w czwartki i soboty w godz. 9.00-12.00.    

reklama

Cały czas trwają również przygotowania do misterium Męki Pańskiej, które zostanie wystawione w sobotę 23 marca już po raz drugi.     

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Ksiądz Tadeusz Lisiecki patronem nowego ronda w gminie Jaraczewo

 
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama