reklama

Pszczelarze z jarocińskiego zrzeszenia spotkali się na opłatku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pszczelarze z jarocińskiego zrzeszenia spotkali się na opłatku [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
184
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie odprawiona została dzisiaj (niedziela, 8 grudnia) msza św. w intencji pszczelarzy. Przy tej okazji członkowie rejonowego zrzeszenia przekazali ufundowany przez siebie paschał wykonany z naturalnego wosku oraz dary ołtarza wśród których były m.in. różnego rodzaju miody.
reklama

Rejonowe Zrzeszenie Pszczelarzy w Jarocinie liczy obecnie 62 członków, wśród których jest 7 kobiet. Celem działalności koła jest przede wszystkim integrowanie środowiska, podnoszenie kwalifikacji oraz reprezentowanie interesów grupy. Współpracują z wieloma instytucjami w zakresie rozwoju pszczelarstwa, ochrony środowiska naturalnego, a w szczególności ochrony pszczół przed różnego rodzaju chorobami i zatruciami oraz utrzymywania wysokiej jakości handlowej uzyskiwanego miodu. Organizacja utrzymuje się dzięki składkom członkowskim i wsparciu sponsorów. 

reklama

Niedzielna Eucharystia zainaugurowała przypadające w 2025 roku obchody 145. rocznicy utworzenia organizacji zrzeszającej pszczelarzy oraz 25. rocznicy ufundowania sztandaru dla koła. Wybór daty był nieprzypadkowy, ponieważ 7 grudnia w Kościele katolickim przypada wspomnienie św. Ambrożego, biskupa Mediolanu, który jest patronem osób zajmujących się pszczelarstwem. Paschał, który przekazali członkowie jarocińskiej organizacji, będzie używany w przyszłym roku. Zostanie poświęcony w Wielką Sobotę. 

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ojciec Sofroniusz Rempuszewski, proboszcz parafii św.  Antoniego Padewskiego w Jarocinie. W kazaniu nawiązał nie tylko do św. Ambrożego i pszczół, ale również - z uwagi na przypadające w niedzielę święto - do uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Na koniec była okazja, aby członkowie zrzeszenia i zaproszeni goście stanęli do wspólnego zdjęcia. 

reklama

CHOINKA JAROCIŃSKA - ZGŁOŚ SIĘ TUTAJ

W przyszłym roku jarocińscy pszczelarze planują jubileusz i wyjazd do Pragi 

Uroczystości rocznicowe planowane są na 13 września. Poinformował o tym prezes Sławomir Studziński podczas uroczystego spotkania, które odbyło się po mszy św. w restauracji A'la Leo. Wzięli w nim udział również zaproszeni goście m.in. burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska, posłanka Lidia Czechak. Obecny był również Jan Grzesiek, prezes Banku Spółdzielczego w Jarocinie oraz radny wojewódzki, który także zajmuje się prowadzeniem pasieki. 

reklama

Cztery lata temu, w 2020 roku uroczystości z okazji 140-lecia działalności braci pszczelarskiej nie mogły się odbyć z uwagi na pandemię koronawirusa. Organizacja ma swoją stronę internetową, którą prowadzi Grzegorz Kawałek. Co roku koło organizuje wyjazdy na forum pszczelarskie w Sielinku oraz kilkudniową wycieczkę. W przyszłym roku planowany jest wyjazd do Pragi.

Organizacja pośredniczy m.in. w zamawianiu leków dla pszczół oraz dystrybuowaniu węzy, czyli swoistej matrycy plastra miodu, przekazywanej przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Zarząd stara się również o to, aby pszczelarze na bieżąco doskonalili swoją wiedzę na temat pszczół i swoje umiejętności w zakresie prowadzenia pasieki. W ciągu roku organizowane jest zwykle sześć zebrań. Jedno z nich ma charakter uroczysty, ponieważ jest okazją do złożenia życzeń z okazji świąt Bożego Narodzenia i połamania się opłatkiem. 

reklama

CHOINKA JAROCIŃSKA - ZGŁOŚ SIĘ TUTAJ

Pszczelarze z Jarocina podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczne

W trakcie grudniowego spotkania prezes Sławomir Studziński wręczył upominki zaproszonym gościom. Były to miody z różnymi dodatkami oraz świąteczne świece z naturalnego wosku w kształcie Świętej Rodziny. Dyplom za zasługi dla organizacji nadany przez władze wojewódzkie otrzymał Bronisław Podsadny, który prowadzeniem pasieki zajmuje się już od 59 lat. 

- Chciałbym już dziś powiedzieć na głos, że w przyszłym roku wystąpię z wnioskiem o sfinansowanie zakupu m.in węzy pszczelej. W niektórych gminach czy powiatach w naszym województwie wielkopolskim takie rzeczy są realizowane. Mam wielką nadzieję, że nasza władza gminna będzie przychylna naszym pomysłom, dla dobra nas wszystkich. Przecież wszyscy doskonale wiemy, jak te maleńkie, kochane owady są ważne dla całego ekosystemu. Niestety poprzednia władza odrzucała nasze pomysły i nie podejmowała prób wspólnych działań. Liczę na to, że dla nas wszystkich przyszło nowe, lepsze. I mam ogromną nadzieję, że tym razem nasze wnioski zaczną być rozpatrywane pozytywnie - powiedział w trakcie spotkania prezes rejonowego zrzeszenia, a zebrani przyjęli te słowa oklaskami.

Wywołana do odpowiedzi burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska zadeklarowała chęć współpracy z pszczelarzami. Bardzo spodobał jej się pomysł, aby wspólnie przygotować imprezę promująca lokalnych producentów miodów i pyłku pszczelego. Podkreśliła, że pszczelarze będą mieli okazję do sprzedawania swoich wyrobów w ramach comiesięcznych imprez, które mają być organizowane wzorem Pchlich Targów. Planowane jest, że będą odbywały się na rynku.

CHOINKA JAROCIŃSKA - ZGŁOŚ SIĘ TUTAJ

O tym, że pszczelarze mogą liczyć na jej wsparcie, mówiła także posłanka Lidia Czechak. Rozmawiano również o pierwszej pasiece edukacyjnej, jaka niedawno została otwarta w Radlinie oraz o nasadzeniach drzew miododajnych, które finansowane jest z budżetu urzędu marszałkowskiego. Jan Grzesiek wyraził nadzieję, że być może uda się miód uczynić tematem jednego z konkursów kulinarnych organizowanych na poziomie województwa. Wspomniał, że promowaniem pszczelarstwa zainteresowany jest również Zespół Szkół Pezyrodniczo-Biznesowych w Tarcach. 

Po części oficjalnej wszyscy podzielili się opłatkiem. Odśpiewali też wspólnie jedną z kolęd. Była też okazja, aby porozmawiać przy kawie i ciastach. Na koniec była okazja, aby spróbować trzypiętrowego tortu, na którym znalazły się m.in. wizerunek św. Ambrożego oraz logo Zrzeszenia Pszczelarzy. Ten wyjątkowy wypiek został ufundowany przez jednego z członków - Bogdana Silińskiego i jego żonę.

Kolejne zebranie, tym razem bardziej robocze, zaplanowano na niedzielę 12 stycznia. Wtedy to pszczelarze uchwalą plan pracy na nowy rok. Planowane są również rozliczenia refundacji za leki, matki i odkłady. Kilka dni później, 16 stycznia zaplanowano spotkanie z rolnikami w ramach powiatowej komisji, które ma być poświęcone m.in. bezpiecznemu dla pszczół korzystania ze środków ochrony roślin. Ma się ono odbyć w pasiece edukacyjnej w Radlinie. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo