reklama

Imponujące Misterium Pasyjne u franciszkanów w Jarocinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Imponujące Misterium Pasyjne u franciszkanów w Jarocinie [ZDJĘCIA, WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
121
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW powstanie Misterium Pasyjnego, które zostało pokazane wczorajszego wieczoru (sobota, 23 marca 2024 roku) w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie było zaangażowanych blisko 80 osób. Inscenizacja ostatnich chwil z życia Pana Jezusa zachwycała przede wszystkim rozmachem, kostiumami i muzyką, chociaż - jak podkreślił na wstępie ojciec Łukasz Rosiak - nie to było w tym wydarzeniu najważniejsze.
reklama

Misterium Pasyjne wystawione dzięki współpracy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin z poznańskim Stowarzyszeniem Bellator Societas odbyło się w naszym mieście już po raz drugi. Pierwszy raz jarocinacy mieli okazję obejrzeć je w kwietniu 2022 roku. Plany organizacji misterium, które narodziły się zdecydowanie wcześniej, pokrzyżowała pandemia i na ich realizację trzeba było poczekać.

Obie te instytucje współpracują również przy tworzeniu przemarszu św. Marcina, który od trzech lat organizowany jest 11 listopada z okazji Dnia Patrona Miasta. Dzięki temu też w zeszłym roku 16 jarociniaków mogło wziąć udział w paradzie z okazji 2776. urodzin Rzymu.

reklama

Część obsady łączyła obie te inscenizacje. Ponownie w przedsięwzięcie zaangażowali się m.in. Marek Sobczak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie, Krzysztof Pelec - komendant hufca ZHP w Jarocinie, Andrzej Stanisławski, Sławomir Markiewicz, Żaneta Hojnacka, Zofia Ślachetka (która przygorowywała charakteryzację), Hanna Janiec z Biblioteki Publicznej czy Sebastian Pluta, pracujący w Muzeum Regionalnym w Jarocinie.

Do obsady dołączyły też zupełnie nowe osoby. Były wśród nich np. Wojciech Koterba, miłośnik lokalnej historii i grup rekontrukcyjnych oraz propagator wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, Igor Armon - dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jarocinie oraz Józef Hoffmann z Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego, którego wręcz idealnie obsadzono w roli Barabasza oraz ojciec Aleksy Moryson, wikariusz franciszkańskiej parafii jako Szymon Cyrenejczyk. W sumie zaangażowanych było 76 osób, których nazwiska zostały na zakończenie odczytane przez Agnieszkę Borkiewicz, dyrektorkę jarocińskiej biblioteki. Publiczność nagrodziła ich trud owacją na stojąco. 

reklama

W organizację tego dużego przedsięwzięcia zaangażowała się również parafia św. Antoniego Padewskiego, w której się odbywało oraz działający przy niej Uliczny Teatr Ognia "Anthony Street". 

Misterium Pasyjne w kościele św. Antoniego Padewskiego odbyło się w ramach franciszkańskiego jubileuszu

Próby do misterium trwały już od początku lutego. Tegoroczna inscenizacja była jeszcze lepiej przygotowana niż ta sprzed dwóch lat. Jedynie publiczności było nieco mniej niż poprzednim razem. Być może wpływ na to miało znaczne pogorszenie się pogody. Ci, którzy przyszli łatwiej mogli znaleźć dla siebie miejsce siedzące. Dodatkowo prowadzona była transmisja, którą można było obejrzeć w dolnym kościele.

 Wydarzenie zostało wpisane w kalendarz obchodów roku jubileuszowego 90-lecia posługi franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej. Na tym wydarzeniu nie pojawił się oficjalnie nikt z władz samorządowych - nie było żadnego z burmistrzów ani starosty.

reklama

Pomysłodawcą, autorem scenariusza, który powstał w oparciu o "Mistrza i Małgorzatę" Michaiła Bułhakowa oraz reżyserem był dr Mikołaj Przybył z Bellator Societas. Dzięki temu stowarzyszeniu przedstawienie Męki Pańskiej miało też wyjątkową oprawę, jeśli chodzi o kostiumy. Nie bez znaczenia w odbiorze była również muzyka, z której część była wykonywana na żywo przez skrzypaczkę Aleksandrę Nawrot z Poznania oraz Kamila Radzimowskiego, multiinstrumentalistę grającego m.in. na duduku ormiańskim. Niesamowicie zaśpiewały również Aleksandra Idkowska i Maria Dzisiuk. 

Tak samo jak dwa lata temu inscenizację rozpoczęto na schodach kościoła, a dopiero później widzowie za aktorami weszli do środka. Niektóre osoby nie zważając na wiatr i deszcz czekały już kilkadziesiąt minut wcześniej, żeby mieć jak najlepsze miejsce przy barierkach. Wśród publiczności rozdane zostały specjalne broszury zawierające wprowadzenie napisane przez reżysera dr Mikołaja Przybyła oraz pełną obsadę wraz z któtkimi informacjami biograficznymi dotyczącymi muzyków uczestniczących w projekcie. 

reklama

 

 

Na zakończenie można było złożyć ofiarę na kwiaty do Grobu Pańskiego. Ojciec Łukasz Rosiak, gwardian jarocińskiego klasztoru franciszkanów, zachęcał do tego, aby w rozpoczętym w tak wyjątkowy sposób Wielkim Tygodniu wziąć udział w liturgii Triduum Paschalnego, które bezpośrednio przygotowuje nas do przeżycia najważniejszego dla chrześcijan święta, do Zmartwychwstania Pańskiego. 

Dziś wieczorem odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej na ulicach Jarocina. Będzie połączone z elementami Misterium Męki Pańskiej. Początek o godz. 19.15 przed kościołem Chrystusa Króla. Nieco wcześniej, bo o godz. 17.00 rozpocznie się Krzyżowa Droga Milczenia, która prowadzić będzie z kaplicy w Chrzanie do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Dębnie. 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
Zobacz film "Pokój i Dobro. Historia o. Serafina Niedbały" [WIDEO]
 
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama