Reklama

Burmistrz Jarocina o kryzysie energetycznym. Czy będą zamykane szkoły, co z aquaparkiem i lodowiskiem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. M. Biegański

Burmistrz Jarocina o kryzysie energetycznym. Czy będą zamykane szkoły, co z aquaparkiem i lodowiskiem? - Zdjęcie główne

Burmistrz Jarocina o kryzysie energetycznym. Czy będą zamykane szkoły, co z aquaparkiem i lodowiskiem? | foto Fot. M. Biegański

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Burmistrz Jarocina o kryzysie energetycznym. Czy będą zamykane szkoły, co z aquaparkiem i lodowiskiem?

Reklama

Samorządy w całej Polsce biją na alarm - gminne rachunki za prąd mają wzrosnąć od nowego roku pięcio-, a nawet sześciokrotnie. W takiej sytuacji jest między innymi Jarocin. Jaki pomysł mają na to wladze miasta? 

Burmistrz Jarocina o kryzysie energetycznym. „Proponują nam sześciokrotnie droższy prąd”

O tym rozmawiamy z burmistrzem Jarocina Adamem Pawlickim. Póki co gmina nie ma wyłonionego dostawcy energii.

- Ogłosiliśmy już drugi przetarg i prawdopodobnie on też zostanie unieważniony. Najtańsza oferta proponuje nam sprzedaż prądu droższego sześciokrotnie - mówi burmistrz Adam Pawlicki. - Do tej pory nasza grupa kapitałowa, czyli wszystkie instytucje gminne, szkoły i spółki gminne, płaciła około 4,5 miliona złotych. Teraz najtańsza oferta opiewa na 26 milionów. My nie mamy żadnej informacji, nikt tego nie uzasadnia, nie mówi dlaczego tak się dzieje i co w tej sytuacji mają zrobić samorządy - dodaje.  

Burmistrz zwraca uwagę na fakt, że do przetargów na sprzedaż energii nie zgłaszają się spółki państwowe.

- Wydaje się, że cały czas czekają na jakieś wytyczne. W tej sytuacji my też będziemy czekać, bo nie mamy innego wyjścia. Nie będziemy podpisywać umowy na kwotę, której, niewykluczone, że nie będziemy mogli zapłacić - zapowiada Adam Pawlicki. - W ostateczności nie podpiszemy umowy z żadną firmą, która się zgłosiła do przetargu tylko będziemy kupować prąd zgodnie z taryfą tego operatora, który jest właścicielem sieci - zapowiada burmistrz.

Pawlicki o kryzysie energetycznym: „Niczego nie da się przewidzieć”

Czy w tej sytuacji gmina będzie zmuszona wprowadzić drastyczne oszczędności energii. Czy zamknięte zostaną obiekty, które zużywają jej najwięcej, takie jak aquapark, kręgielnia, lodowisko? Czy wyłączone zostanie oświetlenie uliczne i takich obiektów jak zabytki i urzędy? Co z halami sportowymi przy szkołach?       

Co będzie ze szkołami, które nie dość, że mają duże zapotrzebowanie na prąd, to ich niemałe siedziby wymagają ogrzania, a cena gazu ziemnego idzie w górę niemal równomiernie z prądem? Czy rodzice muszą się liczyć z tym, że ich pociechy zostaną wysłane do domów na naukę zdalną? Burmistrz Pawlicki zapewnia, że chętnie odpowiedziałby na wszystkie te pytania, gdyby nie to, że „niczego nie da się przewidzieć”.

- W tej chwili nic nie wiemy, co będzie po nowym roku. Takiej niepewności i chaosu jeszcze nie było - stwierdza.

Burmistrz Jarocina: „Zamknięcie szkół byłoby ostatecznością”

W obliczu kryzysu energetycznego Adam Pawlicki zapewnia jednak:

- Jeśli zostalibyśmy zmuszeni do wprowadzenia naprawdę drastycznych oszczędności, to najgorsze, co moglibyśmy zrobić to zamknąć szkoły. Nie przewiduję tego, to byłaby ostateczność.

Ale już ograniczenia w funkcjonowaniu aquaparku, kręgielni czy lodowiska są możliwe.

- Nie chcielibyśmy tego robić, ale jeśli dojdzie do takiej sytuacji i będziemy musieli podjąć te trudne decyzje, to z dwojga złego lepiej wyłączyć kręgielnię i lodowisko, niż szkoły - uważa włodarz gminy.   

Niewykluczone też, że mogą wystąpić problemy z oświetleniem ulic, przy których stoją lampy starego typu należące do kaliskiej spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe. Te problemy - zdaniem burmistrza - nie powinny dotyczyć ulic oświetlanych przez jarociński Zakład Usług Komunalnych, do którego należy energooszczędne oświetlenie typu LED.

Burmistrz Jarocina o kryzysie energetycznym. „Gmina Jarocin jest w korzystniejszej sytuacji”

Zdaniem Adama Pawlickiego gmina Jarocin dzięki poczynionym inwestycjom jest i tak w korzystniejszej sytuacji niż wiele innych samorządów.

- Mamy bardzo duże oszczędności dzięki długofalowej polityce energetycznej naszych gminnych spółek w ramach klastra energetycznego Energia Jarocin. Inwestycje w panele fotowoltaiczne i w produkcję prądu doprowadziły do tego, że będą one samowystarczalne energetycznie. To spowoduje, że nie będą ich dotyczyć wzrosty cen energii elektrycznej, co z kolei przełoży się na ceny usług świadczonych na rzecz mieszkańców, które nie będą rosły z tego powodu - przewiduje burmistrz Jarocina.

Aby wszystkie spółki należące do jarocińskiego samorządu były samowystarczalne energetycznie potrzebna jest zmiana w przepisach. Jest ona planowana w najbliższym czasie i ma pozwolić na przesyłanie energii pomiędzy tymi podmiotami.

Dzięki temu na przykład Wielkopolskie Centrum Recyklingu (dawne ZGO), które dzięki panelom fotowoltaicznym wytwarza już więcej prądu, niż wykorzystuje, będzie mogło nadmiar przesyłać na przykład do Jarocin Sport.   

Mówiąc o oszczędnościach burmistrz wskazuje też na wspomniane już LED-owie oświetlenie ZUK-u. 

- Całe nasze oświetlenie należące do gminnej spółki Zakład Usług Komunalnych jest energooszczędne. Mimo że ilość opraw wzrosła w ciągu 5 lat z trzech tysięcy opraw do 6 tysięcy, to zużywamy tyle samo energii - informuje Pawlicki.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy