Reklama

W parku miejskim ma być jaśniej i bezpieczniej, a oświetlenie - inteligentne

Opublikowano:
Autor:

W parku miejskim ma być jaśniej i bezpieczniej, a oświetlenie - inteligentne - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

W parku pojawiły się nowe latarnie. Obecnie stoją obok starych, które są sukcesywnie usuwane. Wybór kloszy był uzgadniany z konserwatorem zabytków. W mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja, ponieważ nie wszystkim przypadł do gustu nowy styl oświetlenia.  

 

 

Część parkowych latarni ma kuliste klosze, a część - metalowe, stylizowane na stare. Jak wyjaśnia wiceburmistrz Robert Kaźmierczak zabytkowa jest tylko jedna latarnia - kamienna, która stoi przy nieistniejącym już amfiteatrze. Ta zostanie odnowiona. Stylizowane klosze, które były wykonane w latach 80. lub 90. i zamontowane na kilku słupach, zostaną zdemontowane i złożone w pałacowej piwnicy. Możliwe jest, że po uzgodnieniach z konserwatorem wrócą na parkowe alejki.

 

ZUK Jarocin realizuje na terenie parku inwestycję, w ramach której stare, bardzo kosztowne w eksploatacji oświetlenie wymieniane jest na nowoczesne, energooszczędne i tzw. inteligentne, co oznacza, że każda lampa będzie mogła być oddzielnie zaprogramowana.

Dzięki temu możliwe będzie regulowanie natężenia światła lub jego całkowite wyłączanie w godzinach nocnych, zwłaszcza przy mniej uczęszczanych alejach przy jednoczesnym pozostawieniu dobrze oświetlonych głównych szlaków komunikacyjnych. W parku będzie czterokrotnie więcej lamp niż dotychczas, ale koszty oświetlenia dzięki zastosowanym rozwiązaniom - jak zapewnia w swoich materiałach Urząd Miejski - mają być niższe.

 

W najbliższych dniach zaświecą lampy na całej długości drogi między ulicami św. Ducha i Kasztanową, a także zostanie włączone podświetlenie Pałacu Radolińskich. W kolejnych tygodniach będzie uruchamiane oświetlenie alejek przy stawie, za pałacem, a także między ulicą Kasztanową a przedszkolem "Marcinek" i szkołą nr 5. Do połowy przyszłego roku oświetlona zostanie część leśna parku - przy boiskach treningowych. Podświetlone będą też niektóre drzewa.

 

Równocześnie JAR - Jarocińska Agencja Rozwoju Sp z o.o., w oparciu o słupy oświetleniowe, buduje w parku system monitoringu wizyjnego. Pierwsze kamery już zostały zainstalowane, a obraz z nich jest dostępny m. in. w Powiatowej Komendzie Policji w Jarocinie.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE