Zapowiedź sportowego weekendu na Ziemi Jarocińskiej

Opublikowano:
Autor:

Zapowiedź sportowego weekendu na Ziemi Jarocińskiej - Zdjęcie główne
Autor: Kuba Piotrowicz | Opis: Ten weekend może być bardzo przyjemny dla fanów sportu na Ziemi Jarocińskiej
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
SportCzas na zakończenie sezonu! W ten weekend po raz ostatni na boiska wybiegną piłkarze w V lidze, okręgówce oraz B-Klasie. Zdecydowanie najważniejszy będzie jednak finał I ligi rugby, w którym Sparta Jarocin może wywalczyć powrót do Ekstraligi. Weekend może być jeszcze przyjemniejszy, gdyż Jarota Jarocin może bezpośrednio awansować do IV ligi, a LZS Cielcza utrzymać w piątej. Kto, z kim i kiedy? Tego dowiesz się z tego artykułu.
reklama

I liga rugby

Na ten dzień fani rugby w Jarocinie czekali od sześciu lat. Dokładnie tyle minęło od ostatniego sezonu I ligi rugby, który okazał się zwycięski dla Sparty Jarocin. Wówczas nasz klub jedyny raz w swojej historii awansował do Ekstraligi. Teraz Spartanie mają szansę zrobić to po raz kolejny. Rywalem podopiecznych Błażeja Kalinowskiego będzie Posnania Poznań. Przez wiele kolejek wszystko wskazywało na to, że w meczu o awans zmierzą się Sparta oraz Hegemon Mysłowice, ale drużyna ze stolicy Wielkopolski wykorzystała słabszą końcówkę sezonu drużyny ze Śląska i w ten sposób powalczy o najwyższą klasę rozgrywkową w kraju. To zresztą nie będzie pierwszy pojedynek tych drużyn w boju o Ekstraligę. Pięć lat temu w barażu o Ekstraligę Posnania pokonała Spartę 17:3. Zespół z Poznania był także lepszy w ostatnim meczu ligowym. Sparta mogła wówczas jednak pozwolić sobie na tamtą porażkę, ponieważ nie wpływała ona mocno na nich pozycję w tabeli ligowej. Teraz miejsca na błąd nie będzie. O wszystkim zadecyduje bowiem jeden mecz i okazji na rewanż nie będzie przynajmniej przez dwa lata, bowiem zwycięzca powędruje w górę, a przegrany zostanie w I lidze. Patrząc historycznie na spotkania pomiędzy Spartą, a Posnanią to w każdym z ostatnich trzech sezonów oba zespoły wygrywały po jednym meczu w danym roku i ich bilans to przy trzy zwycięstwa i trzy porażki. Co jest jednak ciekawe, to Sparta częściej wygrywała w Poznaniu, a Posnania w Jarocinie. Faworyta ciężko wskazać. Sparta powinna jednak pamiętać, że finały się wygrywa, a nie gra i z takim nastawieniem wyjść na boisko. Początek wielkiego święta rugby w Jarocinie w niedzielę, 14 czerwca o godzinie 15:00. Miejscem zmagań będzie Stadion Miejski w Jarocinie. 

reklama


Finał I ligi rugby

Sparta Jarocin - Posnania Poznań


RedBox V liga

Przed tygodniem nikt w Jarocinie nie myślał, że Jarota przed ostatnią kolejką trzeciej grupy piątej ligi może mieć tyle samo punktów co liderująca Astra Krotoszyn. Lider jednak potknął się w Nowych Skalmierzycach i przed ostatnią serią gier oba zespoły mają po 67 punktów. Na czele oczywiście nadal Astra, którą premiują bezpośrednie mecze, ale na boisku wszystko może się zdarzyć. Przechodząc właśnie do boiska - na papierze wygląda, że łatwiejsze zadanie powinna mieć Jarota, która podejmie na własnym terenie Piasta Czekanów, a więc jedną z ekip, które biją się o utrzymanie. Równolegle Astra będzie mierzyć się w Krotoszynie z Polonią 1908 Marcinki Kępno, a więc z zespołem, z którym przegrała na zakończenie rundy jesiennej. To nie zmienia faktu, że faworytem do bezpośredniego awansu jest Astra. Na dziewięć możliwych scenariusz w sześciu awansuje zespół z Krotoszyna, a tylko w trzech podopieczni trenera Krysia. Dokładnie obrazuje to poniższa grafika.

reklama


Niezależnie od wszystkiego Jarota powinna przede wszystkim w pierwszej kolejności myśleć o tym, jak wygrać spotkanie z Piastem, a dopiero później jak awansować. Awans ten może być jednak historyczny, bo dokonać się po 25 latach od pierwszego w historii awansu Jaroty do IV ligi. Ostatni mecz sezonu V ligi zaplanowano na sobotę, 13 czerwca na godzinę 17:00.

W tym samym czasie o pozostanie w V lidze walczyć będzie LZS Cielcza. Podopieczni Adama Zielińskiego mierzyć będą się na wyjeździe z Zawiszą Łęka Opatowska. Walka o utrzymanie w trzeciej grupie piątej ligi będzie jednak niezwykle zacięta. O pozostanie w tej klasie rozgrywkowej walczy aż pięć zespołów, a różnica między nimi to zaledwie dwa punkty. Poprosiliśmy sztuczną inteligencję o rozrysowanie wszystkich możliwych scenariuszy, związanych z tym, jak może potoczyć się walka o utrzymanie. Okazuje się, że możliwe są aż 243 warianty, co stanowczo przekracza nasze możliwości publikacyjne. AI wyliczyło jednak procenty szans na utrzymanie oraz spadek. Prezentują się one następująco:

reklama
  • Rawia Rawicz - 59% utrzymanie, 41% spadek
  • Polonia 1912 Leszno II Dąb Zaborowo - 51% utrzymanie, 49% spadek
  • LZS Cielcza - 40% utrzymanie, 60% spadek
  • Piast Czekanów - 31% utrzymanie, 69% spadek
  • Korona Wilkowice - 20% utrzymanie, 80% spadek

Jak zatem widać matematyka nie jest po stronie „Czelsi”. Postanowiliśmy przeanalizować, co by było, gdyby powtórzyły się wynik z ostatniej kolejki rundy jesiennej. Wówczas swoje mecze wygrały LZS, Korona i Rawia, a pokonane z boiska schodziły Polonia i Piast. Gdyby tak było, wówczas tabela prezentowałaby się następująco:

12. Rawia Rawicz

13. LZS Cielcza

14. Korona Wilkowice

15. Polonia 1912 Leszno II Dąb Zaborowo

16. Piast Czekanów

Takie wyniki oznaczałyby utrzymanie się LZS-u. Trzeba jednak pamiętać, że „Czelsi” za mecz z Zawiszą dostała punkty po walkowerze, a na boisku przegrała 2:5. Gdyby przyjąć wynik z boiska, wówczas tabela wyglądałaby następująco:

reklama

12. Rawia Rawicz

13. Korona Wilkowice

14. Polonia 1912 Leszno II Dąb Zaborowo

15. LZS Cielcza

16. Piast Czekanów

LZS nie ma więc wyjścia i musi wygrać w Łęce Opatowskiej. Taki powinien być cel zespołu z Cielczy, a następnie liczenie na korzystne rezultaty w innych meczach. A jak będzie? Przekonamy się w sobotni wieczór, 13 czerwca. Pierwszy gwizdek o godzinie 17:00. 


Pełna lista spotkań w 30. kolejce RedBox V ligi, gr. 3

Dąbroczanka Pępowo - Korona Wilkowice

Polonia 1912 Leszno II Dąb Zaborowo - LKS Jankowy

KKS 1925 II Kalisz - Rawia Rawicz

Zawisza Łęka Opatowska - LZS Cielcza

Jarota Jarocin - Piast Czekanów

Centra Ostrów Wielkopolski - Pogoń II Nowe Skalmierzyce

Astra Krotoszyn - Polonia 1908 Marcinki Kępno

Krobianka Krobia - Orzeł Kawęczyn


IV liga kobiet

Ostatni domowy mecz w tym sezonie rozegra kobieca sekcja Jaroty Jarocin. Podopieczne Mirosława Czajki podejmą na własnym boisku Olympique Poznań. Drużyna ze stolicy Wielkopolski zajmuje obecnie dziewiąte miejsce w tabeli IV ligi kobiet. Naturalnym faworytem będą więc zawodniczki JKS-u. Przewidywanie to wzmacnia także fakt, że jesienią Jarota pokonała Olympique aż 12:0. Teraz zwycięstwo nie musi być aż tak wysokie, ale jest jednak potrzebne do tego, że utrzymać punkt przewagi nad Medykiem Konin w walce o końcowe podium. To spotkanie zaplanowano na niedzielę, 14 czerwca na godzinę 11:00


Pełna lista spotkań w 21. kolejce IV ligi kobiet

Medyk III Konin - Wełna Skoki

Jarota Jarocin - Olympique Poznań

LZS II Stare Oborzyska - KKP Powiat Pilski

GAP Czacz Śmigiel - Polonia III Środa Wielkopolska


Pauza: Olimpic Śrem, Lotnik-1997 Poznań


RedBox Klasa Okręgowa

Pewne utrzymanie na kolejny sezon w RedBox Klasie Okręgowej ma GKS Jaraczewo. Podopieczni Kamila Stefaniaka w ostatnim meczu tego sezonu podejmą na własnym boisku LUKS Stare Bojanowo. Mecz, choć nie toczy się ani o awans, ani o utrzymanie, to ma pewien prestiż. Wszystko dlatego, że zwycięzca najprawdopodobniej zajmie ósme miejsce na koniec sezonu w czwartej grupie „okręgówki”, a więc w pierwszej połowie tabeli. Jak powszechnie wiadomo zawsze lepiej sezon kończyć na wyższym niż na niższym miejscu, dlatego nie można wykluczyć, że choć mecz nie ma aż tak wielkiej stawki, to będzie bardzo zacięty. Faworytem będą goście, którzy w ostatnich pięciu meczach zdobyli osiem punktów, podczas gdy „Gieksa” zaledwie jeden. To także LUKS okazał się lepszy w pierwszej konfrontacji pomiędzy tymi zespołami, kiedy wygrał aż 4:0. Zespół z Jaraczewa będzie chciał jednak godnie pożegnać się z kibicami, dlatego szykuje nam się naprawdę dobry mecz. To spotkanie zaplanowano na niedzielę, 14 czerwca na godzinę 17:00.

Godnie z kibicami i z Klasą Okręgową będzie chciał także pożegnać się GKS Żerków. Podopieczni Piotra Przewoźnego nie mają już szans na utrzymanie się na tym poziomie rozgrywkowym, ale wciąż mogą zająć czternaste miejsce na koniec sezonu, a tym samym nie być ostatnim zespołem w tabeli, który rozegrał cały sezon (szesnasta Warta Krzymów wycofała się po rundzie jesiennej). Żeby tak się stało, „Gieksa” musi pokonać na własnym boisku Koronę Pogoń Stawiszyn, a więc drużynę, która do końca też nie może być pewna utrzymania. Zgodnie z regulaminem mogą bowiem spaść także zespoły z miejsca trzynastego, a więc tego, które obecnie zajmuje Korona, a o wszystkim zadecyduje bilans punktowy drużyn z wszystkich sześciu grup Klasy Okręgowej. Faworyta ciężko wskazać. Oba zespoły punktowały bardzo podobnie w ostatnim czasie. Lepiej nawet robił to GKS, ale tabela oraz wygrany mecz jesienią sprawia, że szanse Korony nie są wcale takie małe. A kto ostatecznie okaże się zwycięski? Przekonamy się w niedzielę, 14 czerwca o godzinie 17:00. 


Pełna lista spotkań w 30. kolejce RedBox Klasy Okręgowej, gr. 4

Pogoń Śmigiel - Rydzyniak Rydzyna

Orla Jutrosin - KS Gminy Brodnica Manieczki

MTS Pawłowice - Wisła Borek Wielkopolski

GKS Jaraczewo - LUKS Stare Bojanowo

PKS Racot - Promień Krzywiń

Sarnowianka Sarnowa (Rawicz) - Helios Czempiń

Tęcza Osa Osieczna - Piast Nowy Belęcin

Ruch Bojanowo - Zawisza Dolsk


Pełna lista spotkań w 30. kolejce RedBox Klasy Okręgowej, gr. 6

Zjednoczeni Rychwał - Orły Zagórów 0:1

Czarni Ostrowite - Błękitni Mąkolno

GKS Żerków - Korona Pogoń Stawiszyn

CKS Zbiersk - Strażak Licheń Stary

Warta Dobrów - GKS Sompolno

Gladiatorzy Pieruszyce - Tur Turek

Tulisia Tuliszków - Orzeł Grzegorzew


Pauza: Zieloni Koźminek


Proton B-Klasa

W B-Klasie ostatnią kolejkę rozgrywać będą zarówno Grom Golina, jak i Błękitni Sparta Kotlin. Jedni powalczą o to, żeby zakończyć sezon na podium (Grom) inni, żeby sezon zakończyć w dobrych humorach (Błękitni). Już dzisiaj wiadomo jednak, że obie drużyny następny sezon spędzą w B-Klasie. Ich rywalami w ostatniej kolejce będą odpowiednio Sparta Miejska Górka (Grom) oraz rezerwy Kani Gostyń (Błękitni). Trudniejsze zadanie czeka podopiecznych Szymona Józefiaka. Mogą oni jednak przeszkodzić Kani w wywalczeniu awansu do A-Klasy, a jednocześnie pomóc Gromowi w wywalczeniu podium. By tak się jednak stało, drużyna z Goliny musi pokonać w meczu wyjazdowym Spartę Miejska Górka, a więc zespół, który również walczy o końcowe podium. 


Pełna lista spotkań w 18. kolejce Proton B-Klasy, gr. 12

Sparta Miejska Górka - Grom Golina - sobota, 13 czerwca, godz. 14:00

Błękitni Sparta Kotlin - Kania II Gostyń - sobota, 13 czerwca, godz. 14:00

Piast II Kobylin - Astra II Krotoszyn

Dąbroczanka II Pępowo - CKS Zduny

LUKS Szkaradowo - Grom Czeluścin

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo