reklama
reklama

W Mieszkowie uczcili rocznicę śmierci generała Taczaka. Za nieco ponad miesiąc będą świętować 150-lecie urodzin [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

W Mieszkowie uczcili rocznicę śmierci generała Taczaka. Za nieco ponad miesiąc będą świętować 150-lecie urodzin [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości W 64. rocznicę śmierci gen. Stanisława Taczaka - pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego pod pomnikiem w Mieszkowie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Za nieco ponad miesiąc mieszkańcy będą świętować 150. rocznicę urodzin tego wybitnego mieszkowianina.    
reklama

W uroczystości, która odbyła się w przeddzień rocznicy śmierci generała, wzięli udział: wiceburmistrz Bartosz Walczak, Karolina Wielińska-Kuś, przewodnicząca Rady Miejskiej w Jarocinie, Katarzyna Świderska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Byli obecni także przedstawiciele radnych z gminy i powiatu, lokalnych organizacji - m.in. Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, które od wielu już lat jest organizatorem Memoriału im. gen. Stanisława Taczaka oraz dzieci z miejscowego przedszkola. Przy pomniku znajdującym się w centrum Mieszkowa zgromadzili się też druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieszkowie i Osieku. Sołtys Mieszkowa, Barbara Krysztofiak-Jurek na zakończenie piątkowej uroczystości zaprosiła wszystkich na obchody z okazji 150-lecia urodzin generała, które odbędą się 8 kwietnia. 

Monument w Mieszkowie odsłonięto w styczniu 2009 roku. Znajduje się on niedaleko od domu rodzinnego generała. Autorem liczącego 2,5 metra spiżowego pomnika jest poznański rzeźbiarz Rafał Nowak. Jego miniaturowa kopia jest wręczana jako statuetka Nagrody Burmistrza za Zasługi dla Ziemi Jarocińskiej.  

Kim był generał Stanisław Taczak? 

Generał Stanisław Taczak urodził się 8 kwietnia 1874 r. w Mieszkowie. Po maturze ukończył kurs aspirantów oficerskich w trakcie służby wojskowej w 155. Pułku Piechoty w Ostrowie Wlkp. Był głównodowodzącym Powstania Wielkopolskiego, generałem brygady Wojska Polskiego. W 1914 r. został zmobilizowany do 46. Pułku Piechoty Obrony Krajowej, trafił na front rosyjski. Następnie brał udział w tworzeniu polskich sił zbrojnych pod egidą władz niemieckich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości włączył się w organizowanie Wojska Polskiego. W grudniu 1918 roku wyjechał w sprawach rodzinnych do Berlina, a następnie do Poznania. 28 grudnia 1918 został pierwszym dowódcą Powstania Wielkopolskiego, którym kierował do 15 stycznia 1919 r., kiedy to przekazał dowodzenie przybyłemu z Warszawy gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu. Jako dowódca 69. Pułku Piechoty wziął udział w wojnie przeciwko bolszewikom. Po zakończeniu działań bojowych mianowany został dowódcą 17. Dywizji Piechoty w Gnieźnie. W 1923 r. awansowano go do stopnia generała brygady. Podczas przewrotu majowego w 1926 r. stanął po stronie rządu. W 1930 r. przeniesiony został w stan spoczynku. We wrześniu 1939 roku został wzięty do niewoli w trakcie przedostawania się z Poznania do Warszawy. Czas wojny spędził obozach jenieckich. W maju 1947 r. wrócił do Polski. Zamieszkał w Janikowie na Kujawach, utrzymując kontakty z dawnymi powstańcami wielkopolskimi. Zmarł 2 marca 1960 r. W 1988 r. prochy gen. Taczaka sprowadzono do Poznania i złożono na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Generał brygady Stanisław Taczak odznaczony był m.in. Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Orderem Odrodzenia Polski, francuskim Orderem Legii Honorowej. W setną rocznicę zrywu w grudniu 2018 r. prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie organizatorowi i pierwszemu dowódcy Powstania Wielkopolskiego, generałowi brygady Stanisławowi Taczakowi, Order Orła Białego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama