reklama
reklama

Coraz więcej osób pamięta o generale Stanisławie Taczaku. Uroczystość w Mieszkowie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 2 marca 1️960 roku w Malborku zmarł pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego - gen. bryg. Stanisław Taczak. Z tej okazji tradycyjnie, jak co roku, pod jego pomnikiem w Mieszkowie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
reklama

W czasie czwartkowej uroczystości w Mieszkowie honorową asystę przy pomniku gen. Stanisława Taczaka na rynku w Mieszkowie pełnili żołnierze 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk oraz członkowie grupy rekonstrukcyjnej - m.in. Wojciech Koterba. W trakcie obchodów 63. rocznicy śmierci pochodzącego z podjarocińskiej miejscowości generała przypomniano najważniejsze daty i wydarzenia z jego biografii. 

63. rocznica śmierci gen. Stanisława Taczaka

Pomnik w Mieszkowie odsłonięto w styczniu 2009 roku. Znajduje się on niedaleko od domu rodzinnego generała. Autorem liczącego 2,5 metra spiżowego monumentu jest poznański rzeźbiarz Rafał Nowak. 

- Dzisiejsza uroczystość jest szczególną lekcją historii oddającą hołd generałowi. Dziękuję za przybycie, przede wszystkim najmłodszym - przedszkolakom i uczniom miejscowej szkoły, której patronuje Stanisław Taczak. To dzięki wam kolejne pokolenie będzie pamiętało o odwadze, bohaterstwie i determinacji walczących dla nas o niepodległą ojczyznę - podkreśliła Katarzyna Świderska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Również na fanpage'u 16. JBRL zamieszczono zdjęcia i krótką informację z obchodów, w której także podkreślono fakt, że tak wiele osób wzięło w nich udział. Pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego jest bowiem także patronem jarocińskiej jednostki wojskowej. 

- Na uznanie zasługuje fakt, że z roku na rok nasza regionalna historia gromadzi coraz większe grono sympatyków, co było widać podczas tego krótkiego spotkania. Edukacja na tym polu zawsze powinna być pielęgnowana i przekazywana kolejnym pokoleniom - napisał por. Maciej Żurek, rzecznik prasowy batalionu. 

Dzień wcześniej, w środę 1 marca, żołnierze uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [CZYTAJ TUTAJ].   

W rocznicowym wydarzeniu w Mieszkowie wzięły udział nie tylko dzieci z przedszkola i uczniowie mieszkowskiej szkoły podstawowej, ale również liczne delegacje samorządowców, służb mundurowych oraz przedstawicieli lokalnej społeczności i organizacji działającym na terenie miejscowości - m.in. Kurkowe Bractwo Strzeleckie, które od wielu już lat jest organizatorem Memoriału im. gen. Stanisława Taczaka. W zeszłym roku zawody strzeleckie połączono z rajdem rowerowym śladami rodziny Taczaków. Generał został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu, ale na mieszkowskiej nekropolii znajduje się nadal grób jego rodziców. 

Kim był Stanisław Taczak?  

Stanisław Taczak urodził się 8 kwietnia 1874 r. w Mieszkowie. Po maturze ukończył kurs aspirantów oficerskich w trakcie służby wojskowej w 155. Pułku Piechoty w Ostrowie Wlkp. W 1914 r. został zmobilizowany do 46. Pułku Piechoty Obrony Krajowej, trafił na front rosyjski. Następnie brał udział w tworzeniu polskich sił zbrojnych pod egidą władz niemieckich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości włączył się w organizowanie Wojska Polskiego. W grudniu 1918 roku wyjechał w sprawach rodzinnych do Berlina, a następnie do Poznania.

28 grudnia 1918 został pierwszym dowódcą Powstania Wielkopolskiego, którym kierował do 15 stycznia 1919 r., kiedy to przekazał dowodzenie przybyłemu z Warszawy gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu. Jako dowódca 69. Pułku Piechoty wziął udział w wojnie przeciwko bolszewikom. Po zakończeniu działań bojowych mianowany został dowódcą 17. Dywizji Piechoty w Gnieźnie. W 1923 r. awansowano go do stopnia generała brygady. Podczas przewrotu majowego w 1926 r. stanął po stronie rządu.

W 1930 r. przeniesiony został w stan spoczynku. We wrześniu 1939 roku został wzięty do niewoli w trakcie przedostawania się z Poznania do Warszawy. Czas wojny spędził obozach jenieckich. W maju 1947 r. wrócił do Polski. Zamieszkał w Janikowie na Kujawach, utrzymując kontakty z dawnymi powstańcami wielkopolskimi. Zmarł 2 marca 1960 r.

W 1988 r. prochy gen. Taczaka sprowadzono do Poznania i złożono na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Generał brygady Stanisław Taczak odznaczony został m.in. Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Orderem Odrodzenia Polski, francuskim Orderem Legii Honorowej. W setną rocznicę niepodległościowego zrywu - w grudniu 2018 r. - prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie organizatorowi i pierwszemu dowódcy Powstania Wielkopolskiego, generałowi brygady Stanisławowi Taczakowi Order Orła Białego.

ZOBACZ TEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama