Reklama

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Mieszkowie z siedzibą na 10 lat

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Decyzją rady gminy Nowe Miasto nad Wartą KBS Mieszków otrzymał w użyczenie nieruchomość położoną w Wolicy Pustej.

Reklama

Kurkowe Bractwo Strzeleckie to pochodząca ze średniowiecznej Europy Zachodniej organizacja, ucząca mieszczan posługiwania się bronią na wypadek konieczności obrony murów miejskich. Pierwsze bractwa kurkowe na ziemiach polskich powstawały na przełomie XIII i XIV wieku. W okolicy KBS mamy, między innymi, w Jarocinie, Żerkowie, Rozdrażewie i Mieszkowie.

Rys historyczny KBS Mieszków

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Mieszkowie powstało w 1918 roku. Statut miejscowej organizacji nadał ówczesny właściciel „miasta” (Mieszków był wtedy miastem) i okolicznych wsi - Piotr Hersztopski. Ponad 100 letnią intensywnie rozwijającą się działalność bractwa przerwał wybuch II wojny światowej. Część majątku jak chociażby 42 medale ze skrzyni bractwa została wywieziona przez Niemców. Bractwo wznowiło działalność po wojnie i zdołało zaledwie zorganizować jedno strzelanie z broni małokalibrowej w 1948 roku. Działalność bractwa wznowiono w 1996 roku, gdzie powołano komitet założycielski, opracowano statut i 15 lipca dokonano rejestracji bractwa. Wykonano nowy srebrny Łańcuch Królewski. Przedstawia on serce a na nim herb Mieszkowa uwieńczony koroną. W roku 1998 poświęcony został sztandar bractwa. Odzyskano dawną strzelnicę i otrzymano pisemną zgodę na użyczenie terenu przez gminę Nowe Miasto. Bractwo w Mieszkowie należy do Okręgu Leszczyńskiego Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej. Do największych i znanych do tej pory imprez organizowanych przez bractwo należy zaliczyć przede wszystkim: Strzelanie o tytuł I Damy KBS RP i Memoriał im. gen. Stanisława Taczaka.

KBS Mieszków z siedzibą na kolejne 10 lat

Nieruchomość o powierzchni 0,2234 ha została przekazana na czas oznaczony - 10 lat - na cele działalności statutowej.

„Z wnioskiem o użyczenie przedmiotowej nieruchomości wystąpiło do Wójta Gminy Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Mieszkowie. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Mieszkowie w złożonym wniosku wskazało, że nieruchomość użytkowana jest od roku 1996 i wykorzystywana na działalność statutową Bractwa” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy