W Mieszkowie odbył się Rajd Rowerowy pod nazwą "Historia Wczoraj i Dziś" w ramach Jarocińskiego Centrum Usług Społecznych. Organizatorem była Fundacja 750-lecia Jarocina. Przejazd był zorganizowany dla uczestników Klubu Społecznego "Mieszko" i społeczności lokalnej. Rozpoczęcie nastąpiło pod pomnikiem gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie, gdzie uczestnicy rajdu wzięli udział w Memoriale przygotowanym przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Mieszkowie.
Na uroczystościach upamiętniających pochodzącego z tej miejscowości pierwszego dowódcę Powstania Wielkopolskiego obecni byli m.in. starosta Lidia Czechak, członkowie Kurkowych Bractw Strzeleckich, Klubów Społecznych "Jarocino" i "Mieszko", jak również przedstawiciele lokalnych organizacji i mieszkańcy.
Memoriał Taczaka. Wspólna impreza KBS Mieszków i Klubu Społecznego Mieszko
Otworzyła ją Maria Mitschke, prezeska KBS Mieszków, a następnie chór "Jarocino" przy akompaniamencie akordeonu odśpiewał wraz z uczestnikami hymn państwowy. Przewodnicząca Towarzystwa Powstania Wielkopolskiego Maria Musiela opowiedziała o gen. Stanisławie Taczaku w oparciu o książkę autorstwa Janiny Grali. Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze. Pod pomnikiem oddano salwy honorowe. Na miejscu pojawiła się również ekipa filmowa realizująca materiał o życiu generała Taczaka.Po uroczystości ponad 60 osób wyruszyło na trasę rajdu, który przebiegał przez: Mieszków, Osiek, Cząszczew, Cielcza, Radlin i Radliniec. W Cielczy Jolanta Konieczna opowiedziała swojej miejscowości, m.in. o faktach z II wojny światowej oraz związanych z tym terenem legendach. Maria Musiela podczas odpoczynku w Radlinie przybliżyła zebranym historię św. Jana Nepomucena, którego kapliczka znajduje się niedaleko kościoła. Nad bezpieczeństwem całej grupy rowerowej czuwała OSP w Mieszkowie, a w szczególności Janusz Musiela i Przemysław Wieliński.
Najważniejsze wydarzenie w kalendarzu KBS Mieszków
Na zakończenie zapalili znicze na grobie rodziców generała, kórzy zostali pochowani na cmentarzu w Mieszkowie. Meta znajdowała się na strzelnicy KBS w Wolicy Pustej. Tu na wszystkich czekał ciepły posiłek. Uczestnicy rajdy razem z braćmi kurkowymi brali udział w strzelaniu i zabawie. Członkowie KBS-ów rywalizowali w strzelaniu z pistoletu oraz do okolicznościowych tarcz: memoriałowej, powstańczej, punktowej i losowej. Nie mogło też na finał zabraknąć kura, którego udało się strącić się reprezentantowi gospodarzy - Mariuszowi Krajewskiemu z KBS Mieszków. Październikowa impreza jest jedną z najważniejszych w działalności KBS Mieszków.Bractwo, które jest obecnie jednym z dwóch w Polsce, w których władze dzierżą kobiety, organizuje również strzelanie o tytuł I Damy Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich.
Wyniki XIX Memoriału im. gen. Stanisława Taczaka
Tarcza Memoriałowa
- Mariusz Dominiak (KBS Mieszków)
- Adam Miłoś (KBS Wolsztyn)
- Jacek Gilewski (KBS Poniec)
- Tadeusz Dekiert (KBS Śmigiel)
- Jacek Gilewski (KBS Poniec)
- Ryszard Bura (KBS Włoszakowice)
- Jacek Gilewski (KBS Poniec)
- Mariusz Dominiak (KBS Mieszków)
- Zdzisław Kaczmarek (KBS Swarzędz)
- Zdzisław Kaczmarek (KBS Swarzędz)
- Stefania Kuropka (KBS Poniec)
- Jacek Gilewski (KBS Poniec)
- Patryk Szymczak (KBS Kościan)
- Marek Balcerek (KBS Jutrosin)
- Robert Juszczak (KBS Żerków)
- Mariusz Krajewski (KBS Mieszków)
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.