Problem nieprzyjemnych zapachów, które uprzykrzają życie mieszkańców Jarocina pozostaje nie rozwiązany od kilku lat.
Monitorowanie odorów w Jarocinie przez 365 dni w roku
Zdesperowani mieszkańcy w różny sposób próbowali ustalić źródło fetoru, który roznosi się o różnych porach i w różnych rejonach Jarocina. Wszelkie działania nie przynosiły jednak efektów.W ostatnim czasie sprawą zajął się wiceburmistrz Robert Ziółkowski [więcej szczegółów TUTAJ].
- Zamierzamy stworzyć mapę odorów. Do tego chcemy zaangażować mieszkańców, wolontariuszy, organizacje społeczne i gminne spółki - zapowiadał zastępca burmistrza.
I wyjaśniał:
- Monitorowanie odorów, czyli kiedy i gdzie występują, będzie się odbywało przez 365 dni za pośrednictwem specjalnej aplikacji z numerem identyfikacyjnym telefonu i GPS-em.
Mieszkańcy Jarocina będą mogli zgłaszać smród
Pod koniec listopada ubiegłego roku zasady działania nowego narzędzia zostały przedstawione podczas sesji Rady Miejskiej w Jarocinie [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].Ujawniono wówczas, że będzie ono częścią już istniejącej aplikacji mobilnej Jarocin.pl, jako baner widoczny na głównej stronie i kierujący do rodzaju zgłoszenia.
Dzięki temu będzie można zgłaszać:
- nieporządek (składowisko odpadów, zniszczone mienie, zanieczyszczenie wody),
- niebezpieczeństwo - na przykład dziury w drodze,
- uciążliwy zapach wyczuwalny w okolicy.
Szkolenie z aplikacji do zgłaszania smrodu w Jarocinie
Okazuje się jednak, że fetory będą mogli jednak zgłaszać tylko zalogowani wolontariusze uprawnieni do wykonywania „pomiarów” (za pomocą węchu - przyp. red.). Status wolontariuszy, których będzie około 40, zostanie nadany przez administratora aplikacji.
- Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z biegiem czasu, rozszerzyć grono badaczy do większej liczby mieszkańców - stwierdził wiceburmistrz Robert Ziółkowski.
Zastrzega jednak:
- Trzeba pamiętać, że każdy z wolontariuszy będzie zobowiązany do codziennego badania jakości powietrza przez cały rok, czyli 365 dni.
Każdy, kto chce zostać takim wolontariuszem i zgłaszać nieprzyjemne zapach, powinien przyjść na szkolenie, które odbędzie się w piątek - 17 lutego w Kamienicy Kultury (Rynek 17), początek o godzinie 12.00.
Czy Waszym zdaniem aplikacja zda egzamin i uda się zlokalizować źródło fetorów uprzykrzających życie jarociniakom - piszcie swoje opinie w komentarzach.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.