Reklama

Jarocińskim radnym zaprezentowano narzędzie do zgłaszania uciążliwych odorów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał Biura Rady Miejskiej w Jarocinie

Jarocińskim radnym zaprezentowano narzędzie do zgłaszania uciążliwych odorów - Zdjęcie główne

Jarocińskim radnym zaprezentowano narzędzie do zgłaszania uciążliwych ododów | foto Materiał Biura Rady Miejskiej w Jarocinie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocińscy radni zapoznali się z nowymi możliwościami aplikacji Jarocin.pl. Za jej pośrednictwem będzie można zgłaszać między innymi uciążliwe zapachy w gminie Jarocin.

Reklama

Na płotach mieszkańców Jarocina banery z hasłem „STOP dla smrodu w gminie Jarocin”

Najpierw ludzie zgłaszali, że śmierdzi, kiedy to nie skutkowało, zwołali się, wywiesili banery i transparenty na swoich płotach z hasłami STOP dla smrodu w gminie Jarocin.

- Nie da się żyć, ani posiedzieć na dworze, ani okna otworzyć, nie mówiąc już o wywieszeniu prania - alarmowali.

Najczęściej za źródło podawali Zakład Gospodarki Odpadami. Ten jednak konsekwentnie zaprzeczał i sugerował, że smród pochodzi miwdzy innymi z wywożonego na okoliczne pola obornika [więcej na ten temta czytaj TUTAJ].

(…) „Źródłem występowania odorów są prace polowe prowadzone po okresie żniw, polegające na wywożeniu na pola obornika i innych nawozów organicznych. Brak szybkiego zaorania obornika, połączony z wysoką temperaturą, negatywnie oddziałuje na mieszkańców w okolicy” - napisał zarząd spółki ZGO w oświadczeniu wydanym w sierpniu 2020 r.

ZGO zaskarżyło wyniki kontroli WIOŚ

Zdesperowani mieszkańcy zaczęli zgłaszać sprawę odorów do kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska [więcej szczegółów TUTAJ]. Konsekwencją była kontrola, która została przeprowadzona w ZGO w ubiegłym roku.

Jej wyniki wskazały, że „odory zostały stwierdzone”.

- Nie pochodzą one ze składowiska, ale z innych miejsc na terenie zakładu - zaznaczył wówczas Jakub Kaczmarek, kierownik kaliskiej delegatury WIOŚ-u.

ZGO zaskarżyło zarządzenie pokontrolne do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, „ponieważ nie zgadza się ze stanowiskiem prezentowanym przez WIOŚ w tym dokumencie”. Sąd uznał jednak, że skarga jest bezzasadna i odrzucił ją w całości [więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ].

W tej sytuacji gminna spółka złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sprawa nie została jeszcze rozpatrzona.

Nowy wiceburmistrz Jarocina zabiera się za walkę ze smrodem

Być może jednak jest jakaś nadzieja na rozwiązanie problemu uciążliwych odorów.

Otóż Robert Ziółkowski, który od kilku miesięcy jest nowym wiceburmistrzem Jarocina, postanowił podjąć próbę rozwiązania sprawy.

- Zamierzamy stworzyć mapę odorów. Do tego chcemy zaangażować mieszkańców, wolontariuszy, organizacje społeczne i gminne spółki. Monitorowanie odorów, czyli kiedy i gdzie występują, będzie się odbywało przez 365 dni za pośrednictwem specjalnej aplikacji z numerem identyfikacyjnym telefonu i GPS-em - zapowiadał jakiś czas temu Robert Ziółkowski

Zastępca burmistrza przyznał wówczas, że rozwiązania, które chce wprowadzić w Jarocinie, funkcjonują już np w Gdańsku.

- To nam pozwoli zlokalizować konkretne miejsca. I później będziemy podejmowali działania, żeby z tych miejsc nie śmierdziało. Na tym etapie chcemy zaangażować ludzi nauki, którzy nam wskażą, jakich środków użyć, żeby problem został zlikwidowany. Nie jestem specjalistą, ale to mogą być na przykład nasadzenia zieleni, zakładanie filtrów na przepompowniach czy inne środki - wymieniał wiceburmistrz. 

I dodał:

- Robimy wszystko, żeby ten projekt został jak najwcześniej wcielony w życie. Podejmujemy te działania dla mieszkańców. Ja też tu od niedawna mieszkam i też to czuje - przyznał Robert Ziółkowski

Nowe narzędzie do zgłaszania uciążliwych zapachów zostało zaprezentowane radnym

Nowe narzędzie do zgłaszania uciążliwych zapachów na terenie gminy Jarocin zostało zaprezentowane podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Jarocinie.

Ma być ono częścią już istniejącej aplikacji mobilnej Jarocin.pl. Będzie widoczna na głównej stronie internetowej miasta, jako baner kierujący do wyboru rodzaju zgłoszenia.   

Dzięki nowym możliwościom tej aplikacji będzie można zgłaszać:

  • nieporządek (składowisko odpadów, zniszczone mienie, zanieczyszczenie wody, niebezpieczeństwo w postaci np. dziury w drodze),
  • uciążliwy zapach unoszący się w okolicy.

Uciążliwe zapachy będą mogli na razie zgłaszać tylko uprawnieni wolontariusze

Zebrane w ten sposób zgłoszenia pozwolą na zmapowanie i zlokalizowanie źródeł powtarzającego się, uciążliwego zapachu.

Z tym, że nieporządek będzie mógł zgłosić każdy użytkownik aplikacji, natomiast, uciążliwy zapach, tylko zalogowany wolontariusz uprawniony do wykonywania „pomiarów” (za pomocą węchu - przyp. red.). Status ten będzie nadawany przez administratora aplikacji. Wolontariuszy będzie około 40.

Ograniczenie możliwości zgłaszania odorów tylko do wyznaczonych wolontariuszy spotkało się ze sprzeciwem ze strony niektórych radnych.

- Uważam, że to jest zbyt duże ograniczenie. Moim zdaniem możliwość zgłaszania powinna być dostępna dla wszystkich mieszkańców - stwierdził radny opozycyjny Tomasz Klauza

Odpowiedział mu wiceburmistrz Robert Ziółkowski.

- Obawiam się, że udostępnienie możliwości zgłoszeń każdemu, spowoduje, że będziemy mieli tysiąc różnych, niesprawdzonych sygnałów. Dlatego to ograniczenie do około 40 wolontariuszy, którzy będą codziennie dokonywały badania i zgłaszali te uciążliwe odory - argumentował.

Dodał jednak:

- Myślę jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z biegiem czasu, rozszerzyć to grono.       

Nowe możliwości aplikacji Jarocin.pl są cały czas w fazie tworzenia i nie została jeszcze wyznaczona data ich uruchomienia. Będziemy informować, jeśli to się zmieni.

Gmina w najbliższym czasie przeprowadzi też nabór wolontariuszy do badania nieprzyjemnych zapachów.

- Chętni mogą się jednak już zgłaszać do urzędu miejskiego. Trzeba pamiętać, że każdy z wolontariuszy będzie zobowiązany do codziennego badania jakości powietrza przez cały rok, czyli 365 dni - zaznacza wiceburmistrz Robert Ziółkowski.  

Dla zainteresowanych podajemy numer telefonu: (62) 749-95-02 lub (62) 749-95-03. 

 

Jak oceniacie nową możliwość zgłaszania uciążliwych zapachów i nieporządku w gminie Jarocin - piszcie w komentarzach.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy