Reklama

O sytuacji finansowej Jarocin Sport na nadzwyczajnym posiedzeniu rady miejskiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miejskiej w Jarocinie dyskutowano o sytuacji finansowej gminnej spółki Jarocin Sport. Wniosek o podanie informacji na ten temat złożyli radni opozycji.

Wpływy Jarocin Sport w okresie pandemii o 50, 60 procent mniejsze

Mówił o tym w połowie 2021 roku ówczesny prezes Robert Adamczyk w wywiadzie dla Gazety Jarocińskiej i portalu jarocinska.pl [cała treść rozmowy TUTAJ]

„Cały rok mieliśmy ograniczone wpływy. W porównaniu do roku sprzed pandemii na poziomie minus 50, 60 procent. Dla spółki to jest katastrofa. Ze 100 ludzi, którzy tu pracowali, w tej chwili została połowa. (…) Nie było innego wyjścia.”

Spółka była zmuszona maksymalnie ograniczać koszty i szukać dodatkowych źródeł finansowania działalności. 

W tym czasie, Jarocin Sport podjęła między innymi decyzję o sprzedaży części swojego terenu - działki o powierzchni 6.168 m2 przy ulicy Maratońskiej w Jarocinie. Kupiła ją spółka Drobud za nieco ponad 1 mln zł.   

To jednak okazało się niewystarczającym wsparciem. Dlatego Jarocin Sport zdecydowała się na sprzedaż części udziałów - dokładnie 2,2%.

W listopadzie 2021 r. za 2 mln zł kupiła je inna gminna spółka - Jarocińska Agencja Rozwoju [więcej o tym czytaj TUTAJ]

Opozycja wnioskuje o nadzwyczajne posiedzenie rady miejskiej

Niepokojące informacje na temat finansów Jarocin Sport skłoniły radnych jarocińskiej opozycji do złożenia wniosku o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Miejskiej w Jarocinie i przedstawienie sytuacji gminnej spółki. 

Poprosili o informacje na temat:

  • wyników finansowych spółki uzyskiwanych w 2021 i 2022 roku - z podziałem na poszczególne obszary działalności, 
  • pożyczek i kredytów zaciągniętych przez spółkę w latach 2020-2022, 
  • zobowiązań spółki na koniec 2022 roku, 
  • sytuacji finansowej spółki na początku 2023 roku.

Spółka Jarocin Sport zdolna do spłaty zobowiązań

Posiedzenie odbyło się w połowie grudnia ubiegłego roku. W trakcie obrad informacje na temat finansów Jarocin Sport przedstawił Dariusz Noweta, ekonomista i doradca finansowy gminnych spółek w Jarocinie

- Po dwóch najtrudniejszych latach dla spółki zdolność do spłaty zobowiązań jest prawidłowa - ocenił specjalista.

I zastrzegł:

- Trzeba pamiętać, że spółki nie upadają dlatego, że mają minus na którejś działalności, upadają, dlatego, że nie mają zdolności do spłaty bieżących, wymagalnych zobowiązań. Druga przesłanka to taka, że zobowiązania przewyższają majątek spółki i trwa to dłużej niż 24 miesiące - sprecyzował.  

Według przedstawionych danych dotyczących ogólnego zadłużenia Jarocin Sport w stosunku do aktywów wskaźniki, zaprezentowane na posiedzeniu wynoszą:

  • 5,4% - w 2020 r.,
  • 2,0% - w 2021 r.,
  • 3,5% - w 2022 r. (za 11 miesięcy).
[dane dotyczące zobowiązań oraz wyników finansowych spółki za rok 2021 i 11 miesięcy 2022 r. z podziałem na poszczególne obszary działalności znajdziesz w GALERII ZDJĘĆ]. 

- Spółka nie jest zadłużona. Wskaźniki zadłużenia w stosunku do zewnętrznych instytucji finansowych oscylują istotnie poniżej wielkości, które by można uznać za zagrażające zdolności do funkcjonowania - stwierdził Dariusz Noweta.

Bieżące zobowiązania spółki Jarocin Sport na koniec listopad 2022 r. wyniosły 2.548.000 zł.  

- Lata 2020 i 2021 nikt nie ukrywa, że były proste, były niewiarygodnie trudne dla Jarocin Sport. W związku z czym, jeżeli spółka zachowuje w tej sytuacji płynność i zdolność, polegającą na zdolności do obsługi zobowiązań bieżących, to rok 2023 nie będzie wcale prostszy, ale w mojej ocenie, to będzie rok, który ma doprowadzić do wyrównania przychodów z kosztami - referował radnym doradca finansowy gminnych spółek. 

Ujemny wynik finansowy Jarocin Sport niepokoi radnych opozycji

W trakcie dyskusji na temat przedstawionych informacji radny opozycji Jerzy Walczak stwierdził, że „kroczące zadłużenie spółki, z którym można się zapoznać w sprawozdaniach zamieszczonych w Krajowym Rejestrze Sądowym, jest niepokojące”.

- Chodzi o lata, w których wynik finansowy był ujemny. Z dokumentów, które są dostępne, wynika, że jeśli się je zsumuje, plus strata za 2021 r., wynosi ponad 4 mln 400 tys. zł. I to jest niepokojące - stwierdził. 

Zapowiedział też, że radni opozycji będą wnioskować o dodatkowe, szczegółowe informacje dotyczące niektórych sfer działalności spółki Jarocin Sport.  

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy