Czas pandemii bardzo niekorzystnie wpłynął na kondycję finansową wielu firm i przedsiębiorstw. Lockdown doprowadził nawet do upadłości niektórych z nich. Ucierpiały między innymi branże gastronomiczna i hotelarska.
Wpływy Jarocin Sport ograniczone z powodu pandemii o 50, 60 procent
I to właśnie na tego rodzaju usługach oparta jest działalność jednej z jarocińskich, gminnych spółek - Jarocin Sport, która po 2020 roku, znalazła się w trudnej sytuacji finansowej.Mówił o tym ówczesny prezes Robert Adamczyk w wywiadzie udzielonym Gazecie Jarocińskiej i portalowi jarocinska.pl w połowie 2021 roku [cała treść rozmowy TUTAJ].
„Cały rok mieliśmy ograniczone wpływy. W porównaniu do roku sprzed pandemii na poziomie minus 50, 60 procent. Dla spółki to jest katastrofa. Ze 100 ludzi, którzy tu pracowali, w tej chwili została połowa. (…) Nie było innego wyjścia.”
Ograniczenia związane z pandemią - jak twierdził Adamczyk - dotknęły właściwie każdej sfery działalności JS - hotelu, basenu, boisk, sali gimnastycznych.
„Bardzo niekorzystne było także to ciągłe zamykanie i otwieranie. To generowało ogromne koszty, a nie przynosiło wystarczających zysków i dodatkowo niszczyło takie branże jak nasza” - stwierdził ówczesny prezes Jarocin Sport.
Spółka była zmuszona maksymalnie ograniczać koszty.
„Poszliśmy też w alternatywne źródła energii. (…) Będziemy modernizować węzeł cieplny przy sali sportowej. To jest jednak cały czas za mało, żeby się zbilansować. Trzeba pamiętać, że to jest podmiot gminny, nie komercyjny. Naszym podstawowym celem nie jest zarabianie pieniędzy. Nasza działalność ma przede wszystkim służyć mieszkańcom. Dlatego w tej chwili jesteśmy w tak trudnej sytuacji” - uważał Robert Adamczyk.
Jarocin Sport sprzedaje działkę i udziały
Żeby ratować swoje finanse, spółka podjęła między innymi decyzję o sprzedaży części swojego terenu. Działkę o powierzchni 6.168 m2 przy ulicy Maratońskiej w Jarocinie kupiła spółka Drobud za nieco ponad 1 mln zł [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].To jednak okazało się niewystarczającym wsparciem. Dlatego Jarocin Sport zdecydowała się na sprzedaż części udziałów - dokładnie 2,2%.
W listopadzie 2021 r. za 2 mln zł kupiła je inna gminna spółka - Jarocińska Agencja Rozwoju.
"Było to objęcie nowych udziałów na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 2 listopada 2021r. Tym samy JAR Sp. z o.o. stał się udziałowcem spółki Jarocin Sport" - wyjaśnia Robert Cieślak, prezes JAR-u.
Po tej transakcji nadal większościowy pakiet udziałów w Jarocin Sport - 97,8% (88.655.500 zł), ma gmina Jarocin, która pozostaje właścicielem spółki. Pozostałe 2,2% (2.000.000 zł) należy do Jarocińskiej Agencji Rozwoju.
CZYTAJ TAKŻE
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.