Reklama

Kolej Dużych Prędkości przez Jarocin i okolice. Ludzie mogą stracić domy [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Kolej Dużych Prędkości przez Jarocin i okolice. Ludzie mogą stracić domy [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne

Kolej Szybkich Prędkości ma przebiegać przez gminę Jarocin. Planowane są wywłaszczenia | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolej Dużych Prędkości ma przebiegać przez gminę Jarocin. Jeden z wariantów zakłada poprowadzenie linii m.in. przez Roszków. Mieszkańcy obawiają się, że czekają ich wywłaszczenia, a domy zostaną zburzone. - Zrobimy wszystko, żeby nikt nie stracił dorobku swojego życia - zapewnił na zebraniu w Roszkowie wiceburmistrz Jarocina Bartosz Walczak.

Reklama

Obawy mieszkańców związane z planowaną budową Kolei Dużych Prędkości zdominowały zebranie wiejskie w Roszkowie. Z inicjatywy mieszkańców temat został włączony do programu spotkania, ponieważ zaprojektowana trasa ma przebiegać przez gminę Jarocin, czyli między innymi przez Roszków, Brzostów, Siedlemin, Zakrzew oraz sam Jarocin. Mieszkańcy niepokoją się, że czekają ich wywłaszczenia, a niektóre domy mogą zostać wyburzone.

CPK będzie wywłaszczać mieszkańców?

Obecny na zebraniu w Roszkowie wiceburmistrz Bartosz Walczak poinformował, że rządowa spółka - Centralny Port Komunikacyjny (CPK), powołana do realizacji projektu szybkich kolei, przedstawiła cztery warianty jej przebiegu przez gminę Jarocin.

Każdy z nich wymaga - w mniejszym lub większym stopniu - wywłaszczeń. Niewykluczone więc, że ludzie - na mocy specustawy, będą musieli opuścić swoje domy, które zostaną wyburzone. Najmniej inwazyjny jest wariant czwarty, który przebiega między innymi przez Roszków, Siedlemin i Zakrzew. 

Mimo to, ten wariant też przewiduje wywłaszczenia, a na to nie ma naszej zgody. Dlatego musi on zostać poprawiony i odsunięty od zabudowań. Wiemy, jak to zrobić, żeby nikt nie stracił dorobku swojego życia - zapewnił Bartosz Walczak.

Co prawda, dla poszkodowanych przewidziane są odszkodowania, ale mieszkańcy są przekonani, że nie wystarczą na porycie kosztów urządzenia się w innym miejscu.

Żadne odszkodowania nie wrócą nam tego, co mamy - stwierdził jeden z uczestników zebrania w Roszkowie.

Dlatego mieszkańcy zaapelowali do władz Jarocina - w spotkaniu uczestniczył także drugi wiceburmistrz Robert Ziółkowski - aby te stanęły po ich stronie i pomogły znaleźć taki przebieg kolei, który nie wymagałby burzenia domów.

Chciałbym zapewnić, że władze Jarocina - powiem kolokwialnie - jadą z państwem na przysłowiowym „jednym wózku” i będziemy was bronić - zaręczył Bartosz Walczak.       

Będą zebrania z mieszkańcami gminy Jarocin przed spotkaniem konsultacyjnym CPK w sprawie Kolei Dużych Prędkości

Okazuje się, że w dniu, w którym mieszkańcy Roszkowa dyskutowali na zebraniu wiejskim o potencjalnym przebiegu szybkich kolei na terenie swojej miejscowości, do jarocińskiego magistratu trafiło zawiadomienie o spotkaniu konsultacyjnym w tej sprawie, które miałoby się odbyć w poniedziałek - 26 września w JOK-u o godzinie 17.00. Organizuje je rządowa spółka - Centralny Port Komunikacyjny.         

Mam nadzieję, że stawicie się państwo licznie na to spotkanie. Jeśli będzie taka potrzeba, to możemy podstawić autobusy, aby wszystkich sprawnie przewieźć - zadeklarował wiceburmistrz Walczak.

I dodał:

Tak naprawdę, tam właściwe będzie miejsce, gdzie powinniśmy rozmawiać z projektantami przebiegu tej kolei. Jest jeszcze czas na to, aby zmienić warianty i odsunąć ją od zabudowań. W związku z tym musimy przygotować merytoryczne argumenty, które przekonają o tym przedstawicieli CPK - stwierdził Bartosz Walczak.    

Na zakończenie zebrania mieszkańcy Roszkowa podjęli uchwałę sprzeciwiającą się proponowanemu przebiegowi trasy szybkich kolei w ich miejscowości. A wiceburmistrz Bartosz Walczak zadeklarował, że przekaże jej treść do CPK. Niewykluczone też, że zwołana zostanie nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Jarocinie w sprawie poparcia stanowiska mieszkańców.    

Przebieg Kolei Dużych Prędkości CPK przez teren gminy Jarocin to temat otwarty i nieprzesądzony

Po zebraniu w Roszkowie skontaktowaliśmy się z wiceburmistrzem Bartoszem Walczakiem, który poinformował, że zanim odbędzie się spotkanie konsultacyjne w JOK-u, urząd planuje zorganizować cykl zebrań z mieszkańcami miejscowości, przez które ma przebiegać szybka kolej.

Przewidziane są one między innymi raz jeszcze w Roszkowie oraz w Siedleminie i Zakrzewie. W trakcie mają być zbierane podpisy pod sprzeciwem wobec takiego przebiegu kolei, który wiązałby się z wywłaszczeniami.

O terminach zebrań będziemy informować na bieżąco.    

Wiceburmistrz Walczak zapewnił też, że w najbliższym czasie udostępni dokładne dane dotyczące ilości posesji na terenie gminy Jarocin, których właściciele mieliby zostać wywłaszczeni oraz mapy z dokładnym przebiegiem poszczególnych wariantów szybkiej kolei na naszym terenie. 

Stanowisko władz Jarocina jest jednoznaczne, jeśli kolej szybkich prędkości miałaby przebiegać przez naszą gminę, to musi się to odbyć najmniejszym kosztem społecznym, czyli w takim wariancie, który nie wymagałby dzielenia miejscowości na pół i burzenia domów, osiedli mieszkaniowych czy też gminnej infrastruktury - szkół i innych obiektów. Powtarzam, nie ma na to naszej zgody. Na pewno będziemy rozmawiać na ten temat. Sprawa jest otwarta i wcale nie jest przesądzona - stwierdził Bartosz Walczak.

I zapewnił, że władze gminy Jarocin będą współpracowały z mieszkańcami, aby ustalić najbardziej korzystne dla nich trasy przebiegu szybkiej kolei.

Już na zebraniu w Roszkowie uczestnicy wskazali taką trasę, która omija zabudowania. Dlatego chcemy skorzystać z ich wiedzy i pomysłów, żeby się jak najlepiej przygotować do spotkania konsultacyjnego w JOK-u - podkreślił zastępca burmistrza.         

 

[AKTUALIZACJA, poniedziałek - 29 sierpnia]

Spółka Centralny Port Komunikacyjny na swojej stronie internetowej umieściła dokładne mapy proponowanych przebiegów kolei szybkich prędkości w każdym z czterech wariantów.

Gminy Ziemi Jarocińskiej - Żerków, Kotlin, Jaraczewo, Jarocin i Nowe Miasto - są ujęte w linii kolejowej nr 85 Sieradz-Kalisz-Pleszew-Poznań [szczegóły TUTAJ].

Pod tym samym adresem znajduje się dokładny harmonogram spotkań konsultacyjnych organizowanych przez spółkę Centralny Port Komunikacyjny, miedzy innymi na terenie gmin Ziemi Jarocińskiej.

Wynika z niego, że w poniedziałek - 19 września takie spotkania odbędą się:

  • o godzinie 16.30 w Jaraczewie w Gminny Ośrodku Kultury (ul. Kolejowa 4),
  • o godzinie 19.30 w Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Mieście nad Wartą (ul. Poznańska 8a)
Natomiast 26 września spotkanie przewidzine jest w Jarocińskim Ośrodku Kultury (Plac Festiwalu Muzyki Rockowej 1), początek o godzinie 17.00.

 

Co sądzicie na temat projektu budowy Kolei Dużych Prędkości, jaki Waszym zdaniem powinnna ona mieć przebieg - piszcie w komentarzach.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy