Reklama

Jarocin. Szkoła i przedszkole w Roszkowie mają nowy organ prowadzący

Opublikowano: pon, 14 cze 2021 13:22
Autor: | Zdjęcie: Archiwum GJ

Jarocin. Szkoła i przedszkole w Roszkowie mają nowy organ prowadzący - Zdjęcie główne

Jarocin. Szkoła i przedszkole w Roszkowie mają nowy organ prowadzący | foto Archiwum GJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin. Szkoła i przedszkole w Roszkowie mają nowy organ prowadzący. Burmistrz Jarocina dokonał wyboru.

Reklama

Komisja konkursowa zarekomendowała burmistrzowi Jarocina dwie oferty. Spośród nich Adam Pawlicki miał wybrać podmiot, który będzie prowadził Zespół Szkolno-Przedszkolny w Roszkowie. Ich ocena dokonana przez komisję różniła się zaledwie 0,29 punktu.

Jarocin. Szkoła i przedszkole w Roszkowie mają nowy organ prowadzący. Najlepiej, gdyby tę szkołę wziął ktoś trzeci

Placówka w Roszkowie była jedyną na terenie gminy niepubliczną jednostką oświatową zarządzaną jednoosobowo przez osobę fizyczną - Maciej Mazurek jest jednocześnie organem prowadzącym i dyrektorem.

W szkole od kilku lat narastał konflikt między dyrektorem a częścią nauczycieli i rodziców. Ci ostatni twierdzą, że dyrektor źle zarządza finansami placówki. On z kolei tłumaczy się małą liczbą uczniów i niechęcią rządzących do szkół niepublicznych.     

W tych okolicznościach burmistrz zdecydował o ogłoszeniu konkursu na prowadzącego placówkę w Roszkowie.

W tej sytuacji dyrektor Maciej Mazurek dostał 3-miesięczne wypowiedzenie użyczenia części budynku w Roszkowie, w której mieści się szkoła i przedszkole, a której właścicielem jest gmina Jarocin. Termin upływa z końcem czerwca. Wypowiedzenia otrzymali również wszyscy pracownicy szkoły. Placówka cały czas jednak funkcjonuje normalnie.

Jarocin. Szkoła i przedszkole w Roszkowie mają nowy organ prowadzący. Dwie oferty uzyskały najwyższą ocenę

Do Urzędu Miejskiego w Jarocinie w wyznaczonym terminie wpłynęły cztery oferty na prowadzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Roszkowie. Złożyły je między innymi dwa stowarzyszenia: „Nasza przyszłość” - nowy podmiot utworzony przez część rodziców i nauczycieli szkoły w Roszkowie oraz „Rodzina-Szkoła-Gmina”, które kieruje schroniskiem działającym przy roszkowskiej placówce.

Oprócz tego swoją propozycję przedłożyły dwie osoby fizyczne: Jakub Tylman, doradca metodyczny oraz Marcin Jędroszkowiak, dyrektor szkoły w Lubiniu (pow. kościański). Czwarta oferta została złożona przez jarocińskąFundację Rozwoju Południowej Wielkopolski.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom do konkursu nie zgłosił się dotychczasowy dyrektor Maciej Mazurek.

Komisja konkursowa dokonała oceny merytorycznej przedłożonych dokumentów. Każdy z podmiotów mógł otrzymać maksymalnie 135 punktów. Najniższą ocenę - 97,86 punktów, otrzymało Stowarzyszenie Edukacyjne „Nasza przyszłość” . Oferta Stowarzyszenia „Rodzina-Szkoła-Gmina” uzyskała 114,86 punktów. Dwie pozostałe propozycje: Jakuba Tylmana i  Marcina Jędroszkowiaka oraz Fundacji Rozwoju Południowej Wielkopolski zostały zaopiniowane na podobnym poziomie. Pierwsza uzyskała 122 punkty, a druga - 121,71.

Jarocin. Szkoła i przedszkole w Roszkowie mają nowy organ prowadzący. Fundacja będzie debiutowała w tej roli

Ze względu na to, że różnica w ocenie wyniosła zaledwie 0,29 punktu, komisja rekomendowała burmistrzowi Jarocina, który miał dokonać ostatecznego wyboru, obie oferty: Jakuba Tylmana i  Marcin Jędroszkowiaka oraz Fundacji Rozwoju Południowej Wielkopolski.

Adam Pawlicki na podjęcie decyzji dawał sobie czas do połowy czerwca.

Dlatego w poniedzialek - 14 czerwca, w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Jarocin pojawiło się rozporządzenie w sprawie wyboru organu prowadzącego Zespół Szkolno-Przedszkolny w Roszkowie.

Została nim Fundacja Rozwoju Południowej Wielkopolski. Prezesem fundacji jest Marcin Jantas, były prezes gminnej spółki Jarocin Sport, a obecnie prezes spółki Energia Jarocin. Podmiot nigdy wcześniej nie prowadził placówki oświatowej.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że dyrektorem szkoły może być Tomasz Kosiński, były dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie.

Oferty na prowadzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Roszkowie oceniała komisja w składzie:

Mariusz Gryska - sekretarz gminy Jarocin - przewodniczący komisji
oraz członkowie:
Katarzyna Świderska - p.o. dyrektora wydziału oświaty i kultury Urzędu Miejskiego w Jarocinie,
Marek Tobolski - przewodniczący komisji oświaty, kultury i spraw społecznych Rady Miejskiej w Jarocinie,
Janina Nicke - sołtys Roszkowa,
Karolina Wielińska-Kuś - radna Rady Miejskiej w Jarocinie,
Dorota Czechak - radna Rady Miejskiej w Jarocinie,
Kamila Mocek - inspektor wydziału oświaty i kultury Urzędu Miejskiego w Jarocinie.


Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (17)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Radzio

  Ja pytam z czego być tu dumny i zadowolonym. Kto zna realia oświatowe i wie, jak jest w oświacie, jak nauczyciele zarabiają i jak (słusznie albo nie) narzekają informuję, że w szkołach niepublicznych - w skali rocznej (czyli licząc wszystkie dodatki, trzynastki i inne bonusy) nauczyciel mający 25 godzin lekcyjnych w tygodniu w szkole niepublicznej zarobi (w zależności od konstrukcji umowy) 55-75% tego, co zarobi nauczyciel mający 25 godzin w szkole publicznej prowadzonej przez gminę/powiat. Jeżeli ktoś teraz wyskoczy z tekstem "dobrze im, i tak za dużo zarabiają" informuję uprzejmie, że po przekształceniu szkoły publicznej w niepubliczną wszyscy nauczyciele, którzy mają cokolwiek w głowie, albo się ewakuują (jeżeli mają gdzie), albo stategicznie zostają na czas szukania nowej pracy. Zostają same miernoty i uczyć będą dzieci w pięknej niepublicznej szkole. Więc sorry, swojego dziecka do takiego tworu bym nie posłał.

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -1

   Odrzucony oferent

   Chyba trochę się pan pogubił. Z innej strony. W szkole prowadzonej nie przez JST dyrektor nie jest blokowany przez kartę nauczyciela. Nauczyciel może być promowany za wyniki i działania. Ma dodatek motywacyjny ustalany na podstawie kreatywności. Większość nauczycieli w szkołach publicznych czeka tylko na mianowanie, a potem już laba do emerytury. Chroni go prawo i zwiazki zawodowe. Dyplomowany już praktycznie nieruszalny. Większość budzetu szkoły to wynagrodzenia. Ciagle spory o plan, dyzury, dodatki, donosy . Chcesz - pracujesz. Nie chcesz - szukasz nowego miejsca. Nie rozwijasz się - stoisz, stoisz - cofasz się. Zapraszam do mojej szkoły - z multimedialna sala jezykowa, sala kinowa, świetlicą do godz. 18 i darmowymi polkoloniami w wakacje.

   • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

    Hans Olo

    W publicznej mam co roku 22-23 godziny i 75-80 tys na PIT11 . Żadna, mowie z całą odpowiedzialnością ZADNA szkoła niepubliczna tego nie przebije. Mogą mydlić oczy niby wysokimi stawkami, ale jednak wyższe pensum + brak dodatków powoduje, że można sobie te ofertę w dupe wsadzić. Niepubliczne są po to aby oszczędzić na nauczycielach, koniec kropka.

    • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

     Do Hans Olo

     Pytanie czy szkoła jest dla nauczycieli czy dla uczniów?

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Kiełbasa

   Wreszcie jakaś sensowna wypowiedź.

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -0

  Oburzony

  To jest absolutny hit! Konkurs wygrywa inna oferta bo ma najwiecej punktów nie wiedząc dlaczego nagle burmistrz rekomenduje swojego kolegę! To jest nie do opisania!! Po co te konkursy, skoro wszystko ustawione???

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -1

  zimia po 175zł/m2 w jarocinie ?????????? Tylko ? to po co inni kupujum bloki ????

  jarocinioki to sum mundre że wybroły adama

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -2

  Aha

  Nie rozumiem po co regulaminy i konkurs skoro Burmistrz wybiera ofertę z drugiego miejsca, a tą która zdobyła najwiecej punktów rekomenduje jako rezerwową.

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -2

   An

   Dbają i swoich 😄

 • 3 miesiące temu | ocena +9 / -0

  Adi.

  Jakie zewnątrz? To sami swoi.

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -9

  Zadowolona

  Mi się bardzo podoba, że przyjdzie ktoś z zewnątrz. Dobra decyzja Panie Burmistrzu!

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -2

   Roszkowski

   Nie nie to kolega Pawlickiego. Tak jak kolega z Wilkowyi konieczny zarządza.

  • 3 miesiące temu | ocena +10 / -3

   adam

   Ktoś z zewnątrz??? Przecież to sami swoi.

 • 3 miesiące temu | ocena +10 / -2

  Mieszkaniec

  Szło się spodziewać że będzie taki wybór przez burmistrza. Trzeba ciepły stołek obsadzić swoimi ludźmi, nie wazne czy mają jakieś kompetencje czy nie. Na układy nie ma rady.

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -0

   nauczycielka Lo

   Pan TOMASZ KOSIŃSKI - SUPER GOŚĆ Odszedł z LO Jarocin, przez M. DRZAZGĘ ! Tego ......... fr......a

 • 3 miesiące temu | ocena +15 / -3

  zośka

  Wszystko pozamiatane. Czy można było się spodziewać innego wyboru? NIE!