Reklama

Dyrektor i pracownicy szkoły dostali wypowiedzenia. Kto poprowadzi szkołę w Roszkowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Szkoła Roszków

Dyrektor i pracownicy szkoły dostali wypowiedzenia. Kto poprowadzi szkołę w Roszkowie?  - Zdjęcie główne

Dyrektor i pracownicy szkoły w Roszkowie dostali wypowiedzenia | foto Fot. Szkoła Roszków

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dyrektor i pracownicy szkoły w Roszkowie dostali wypowiedzenia. Burmistrz Jarocina podjął decyzję o zmianie prowadzącego Zespół Szkolno-Przedszkolny w Roszkowie. Oferty cały czas można składać.

Konflikt między dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Roszkowie Maciejem Mazurkiem a częścią nauczycieli i rodziców trwa od kilku lat. Z czasem coraz bardziej się nasilał. Grupa adwersarzy Mazurka twierdzi, że dyrektor źle zarządza finansami placówki.   

Dyrektor i pracownicy szkoły w Roszkowie dostali wypowiedzenia. Wcześniej była kontrola

W 2019 roku w szkole miała miejsce kontrola ze strony Urzędu Miejskiego w Jarocinie, bo to gmina jest organem finansującym tę placówkę.

Wnioskowała o nią część nauczycieli i rodziców, którzy zarzucali szefowi placówki Maciejowi Mazurkowi nieprawidłowości w szkolnych finansach.

- Nigdy na nic nie ma. O cokolwiek prosimy dyrektora, zawsze odpowiedź jest jedna: „nie ma pieniędzy”. Na pomoce dydaktyczne, na remonty, na podwyżki wynagrodzeń - wiecznie nie ma pieniędzy - twierdziła wówczas jedna z nauczycielek. - To jest już nie do zniesienia. Od 15 lat przychodzi subwencja i pieniądze gdzieś znikają - dodaje Danuta Wesołek. - Mamy podejrzenia, że dyrektor pobiera dwie pensje - ze szkoły i z przedszkola. Każda to ponad 10 tysięcy złotych - mówiła. 

Co na temat całej sytuacji mówił dyrektor Maciej Mazurek? Przyznał, że sytuacja finansowa placówki w Roszkowie jest tragiczna.

- Jeżeli gmina nie mogła unieść ciężaru utrzymania tej szkoły i zdecydowała o przekształceniu w niepubliczną, to o czym my mówimy. A ja w tej chwili mam mniej uczniów niż było wtedy - argumentował Maciej Mazurek. I dodał: - Do tego dochodzi wyraźna niechęć rządzących do placówek niepublicznych. Wróciły szkoły podstawowe ośmioklasowe, a wraz z nimi takie przedmioty jak chemia, fizyka, biologia czy geografia. Ja nie prowadziłem gimnazjum i teraz nagle muszę w budżecie szkoły wygenerować środki na utworzenie tematycznych pracowni, aby móc podołać realizacji programu. To jest uprawianie fikcji przez państwo.     

Dyrektor i pracownicy szkoły w Roszkowie dostali wypowiedzenia. Okazało się, że były niewłasciwie wydawane pieniądze

Autorzy wniosku o kontrolę zażądali sprawdzenia szkolnych finansów za okres od 2015 do 2018 roku. Miejscy urzędnicy przeanalizowali jednak tylko rok 2018 i tylko w zakresie dotacji, która jest przekazywana z budżetu gminy na prowadzenie szkoły, bo takie mieli uprawnienia.

Kontrola nie stwierdziła naruszenia dyscypliny finansowej. Wykryła jednak kilka nieprawidłowości i przypadki niewłaściwie wydawanych pieniędzy. Dlatego Maciej Mazurek został zobowiązany do zwrotu do gminnej kasy ponad 62 tys. zł. Oprócz tego szef szkoły w Roszkowie dostał do wykonania kilka zaleceń pokontrolnych.

Dyrektor i pracownicy szkoły w Roszkowie dostali wypowiedzenia. Stanowcza decyzja burmistrza

Osoby podpisane pod wnioskiem o kontrolę uważały, że została ona przeprowadzona w zbyt wąskim zakresie. Dlatego teraz napisali list otwarty do radnych Rady Miejskiej w Jarocinie z prośbą o interwencję. Wnioskowali miedzy innymi o ponowne przeprowadzenie kontroli, tym razem od roku 2005 do 2019.

Dyrektor i pracownicy szkoły w Roszkowie dostali wypowiedzenia. Burmistrz zaprasza zainteresowanych prowadzeniem szkoły

Otóż włodarz gminy wydał zarządzenie, w którym zaprosił do składania ofert na prowadzenie szkoły w Roszkowie.

W zarządzeniu napisano:

„Burmistrz Jarocina kierując dobrem lokalnej społeczności, troską o zapewnienie prawidłowego poziomu edukacji oraz dbaniem o przestrzeganie zasad etyki i poszanowania człowieka zaprasza do składanie ofert na wyłonienie podmiotu, któremu zostanie użyczona część nieruchomości wraz z wyposażeniem w celu prowadzenia niepublicznych jednostek systemu oświaty, to jest niepublicznego przedszkola, niepublicznej szkoły podstawowej w miejscu funkcjonującego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Roszkowie.”

Pierwszy termin składania ofert wyznaczono na 26 kwietnia. Jednak ze względu na trudna sytuację epidemiologiczną przedłużono ten czas do 17 maja.

Dyrektor i pracownicy szkoły w Roszkowie dostali wypowiedzenia. Likwidacja placówki do końca czerwca

W tej sytuacji dyrektor Maciej Mazurek dostał wypowiedzenie użyczenia części budynku w Roszkowie, w której mieści się szkoła i przedszkole, a której właścicielem jest gmina Jarocin. Okres wypowiedzenia to 3 miesiące i upływa z końcem czerwca.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Roszkowie jest jedyną na naszym terenie placówką niepubliczną prowadzoną jednoosobowo przez osobę fizyczną - Maciej Mazurek jest jednocześnie organem prowadzącym i dyrektorem. 

Dyrektor i pracownicy szkoły w Roszkowie dostali wypowiedzenia. Szkoła i przedszkole pracują normalnie

Konsekwencją wypowiedzenia wręczonego Mazurkowi przez gminę jest likwidacja jego działalności w Roszkowie, a co za tym idzie wypowiedzenia otrzymali wszyscy pracownicy szkoły.

Placówka cały czas funkcjonuje normalnie. Zapewnienie prawidłowej pracy szkoły i przedszkola jest bowiem obowiązkiem Maciej Mazurka do końca okresu wypowiedzenia.

Złożenie oferty na prowadzenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Roszkowie zapowiedziało miedzy innymi Stowarzyszenia Edukacyjnego „Nasza przyszłość”. To nowy podmiot, który został utworzony przez część rodziców i nauczycieli.

Maciej Mazurek też zapowiada, że jest gotowy dalej prowadzić niepubliczną placówkę w Roszkowie i złoży swoją ofertę.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy