Czas Wielkiego Postu ma być okazją do nawrócenia, czyli zerwania z grzechem i odwrócenia się od zła. To także okazja do duchowego przygotowania się do najważniejszych w chrześcijaństwie świąt, czyli do Zmartwychwstania Pańskiego. W lepszym przeżyciu czasu pokuty mają pomóc m.in. modlitwa, post i jałmużna, a także rekolekcje głoszone w parafiach. Szczególną uwagę Kościół zwraca na udział w nabożeństwach wielkopostnych: piątkowej Drodze Krzyżowej i niedzielnych Gorzkich Żalach.
Ten okres liturgiczny, w którym podobnie jak w adwencie obowiązują fioletowe szaty liturgiczne (z wyjątkiem IV niedzieli, gdy używa się różowych ornatów), rozpoczyna Środa Popielcowa. W tym dniu w kościołach posypuje się głowy wiernych popiołem, który otrzymuje się z gałązek poświęconych w zeszłym roku podczas Niedzieli Palmowej. Parafie zamawiają go zwykle w firmach zajmujących się produkcją i dystrybucją dewocjonaliów.
Gest posypania głów popiołem, którego korzenie są znacznie starsze niż chrześcijaństwo, ma przypominać o konieczności nawracania się i pokuty, jak również o naszej przemijalności, o czym świadczą formuły używane przez kapłanów w jego trakcie: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Niektóre z osób zabierają popiół do książeczki od nabożeństwa lub chusteczki, żeby zanieść je osobom, które nie mogą uczestniczyć we mszy św. W niektórych krajach popiół miesza się np. z olejem czy wodą, a później taką mieszkanką kreśli się znak krzyża na czole.
Post ścisły obowiązuje tylko w dwa dni w roku - w Środę Popielcową i Wielki Piątek
Środa Popielcowa nie należy do tzw. świąt nakazanych, w których wierni zobowiązani są do udziału we mszy św. i powstrzymywania się od prac niekoniecznych. W tym dniu obowiązuje jednak post ścisły, który oprócz konieczności zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, tak jak w każdy piątek w ciągu roku (obowiązujący wiernych od 14. roku życia), oznacza również ograniczenie ilości spożywanych posiłków - jednego do syta i dwóch skromnych. Do zachowania postu zarówno ilościowego i jakościowego zobowiązani są katolicy pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Obowiązuje on tylko w dwa dni w roku - oprócz Popielca, również w Wielki Piątek.
W środę (5 marca) msza św. o godz. 9.00 w kościele św. Marcina będzie sprawowana w szczególności z myślą o członkach Wspólnoty Żywego Różańca. Po Eucharystii planowana jest katecheza „Maryja - Matką i Mistrzynią nadziei”. Jest ona skierowana nie tylko do osób już zaangażowanych w tę parafialną grupę, ale również do tych, którzy pragną pogłębić swoją wiarę i włączyć się w codzienną modlitwę różańcową.
Misterium Męki Pańskiej w tym roku w kościele Chrystusa Króla w Jarocinie
W okresie Wielkiego Postu organizowana jest również Ekstremalna Droga Krzyżowa, w czasie której uczestnicy pokonują ponad 40-kilometrową trasę, a także misteria pasyjne. W minioną sobotę (1 marca) odbyło się spotkanie organizacyjne, w którym wzięło udział ponad 20 osób, co było dla organizatorów - Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin oraz Stowarzyszenia "Bellator Societas" - powodem do zadowolenia. Nadal można się jeszcze włączyć w to przedsięwzięcie. Pierwszą próbę zaplanowano na sobotę 15 marca. Rozpocznie się ona o godz. 10.00 w Jarocińskim Ośrodku Kultury, a później grupa przejdzie do kościoła Chrystusa Króla, gdzie w tym roku odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. Będzie to trzecia edycja. Dwie poprzednie wystawiane były we franciszkańskiej świątyni.
Msze św. w Środę Popielcową w jarocińskich parafiach:
- Chrystusa Króla - godz. 6.45, 8.00, 9.30, 17.30, 18.30
- Matki Bożej Fatimskiej - godz. 8.00, 18.00
- św. Antoniego Padewskiego - godz. 6.30, 8.00, 10.00, 17.00, 18.30
- św. Marcina - godz. 6.30, 8.00, 9.00 (kościół św. Marcina), 15.30, 17.00, 18.30 (kościół św. Jerzego)
Nabożeństwa wielkopostne w jarocińskich parafiach:
- Chrystusa Króla - Droga Krzyżowa po mszy św. o godz. 7.00, 17.00 (dla dzieci) i 18.00 (dla dorosłych), nabożeństwo „Gorzkich Żali” w niedzielę o godz. 16.45, następnie msza św. o godz. 17.30 (we wszystkie niedziele Wielkiego Postu nie będzie mszy św. o godz. 18.30)
- Matki Bożej Fatimskiej - Droga Krzyżowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych w każdy piątek po mszy św. wieczornej o godz. 18.00, nabożeństwo „Gorzkich Żali” w niedziele o godz. 15.30, a po nim msza św.
- św. Antoniego Padewskiego - nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątki po mszy o godz. 6.30, 17.00 (dzieci) i 18.00 (dorośli), Gorzkie Żale w niedziele o godz. 16.00
- św. Marcin - Droga Krzyżowa o godz. 15.00 w krużgankach kościoła św. Marcina, o godz. 18.00 w kościele św. Jerzego,"Gorzkie Żale" w niedzielę o godz. 18.00 (kościół św. Jerzego)
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.