Reklama

Wyjątkowe Misterium Pasyjne w Jarocinie. Zobacz, kto wystąpił [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Pełen kościół ludzi i owacja na stojąco. Tak wyglądało wczorajsze Misterium Pasyjne, w którym wystąpili jarociniacy.

Reklama

Jest to już trzecie podejście do tego przedsięwzięcia. W dwóch poprzednich latach przedstawienie nie doszło do skutku z uwagi na pandemię. Bellator Societas we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin udało się jednak przygotować inne z udziałem jarociniaków. 11 listopada w Jarocinie odbyła się inscenizacja związana ze św. Marcinem. Efekt był imponujący. Publiczność, która wypełniła wnętrze świątyni nagrodziła aktorów i organizatorów tego przedsięwzięcia owacją na stojąco. Słowa uznania wyraził również ojciec Sofroniusz Rempuszewski, proboszcz parafii św. Antoniego Padewskiego, która udostępniła swoją świątynię na potrzeby spektaklu. 

Misterium Pasyjne. Co to jest?

Misterium Jarocin 2022 to projekt, którego  głównym celem jest zaangażowanie Jarociniaków w przygotowanie widowiska przedstawiającego mękę i ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Bellator Societas z Poznania widowisko miało wyjątkową formę wizualną, ponieważ aktorzy wystąpili w replikach oryginalnych strojów z epoki. W Misterium Męki Pańskiej wzięło udział ponad pięćdziesiąt postaci, które przedstawią historię ostatnich godzin przed śmiercią Jezusa. Aktorami byli jarociniacy w różnym wieku: dzieci, młodzież, dorośli. Występom towarzyszyła wyjątkowa muzyka w wykonaniu Kamila Radzimowskiego - grającego na armeńskim instrumencie muzycznym duduk, którego historia sięga ponad dwóch tysięcy lat.

Słowo misterium zarówno w języku greckim, jak i w łacińskim oznacza „tajemnicę”. W rozumieniu chrześcijańskim słowo to oznacza wnikliwe wejście w rzeczywistość Bożego Objawienia. Męka Chrystusa i Jego zwycięstwo nad śmiercią fascynują ludzkość od dwóch tysiącleci i nie pozostawiają nikogo obojętnym. Misterium jest również pewną formą dramatu, scenicznej prezentacji treści biblijnych i sięga swymi korzeniami średniowiecza. Na mocy zaleceń reformatorskiego Soboru Trydenckiego, misteria odgrywano głównie w kościołach, jednakże szybko wyszły one poza mury świątyń, goszcząc coraz częściej także np. na placach i w budynkach miejskich.

Próby trwały od początku marca. Aktorzy spotykali się na kilka godzin w kolejne soboty w kościele św. Antoniego Padewskiego. W połowie marca odbyły się pierwsze przymiarki kostiumów.  

Misterium Pasyjne z udziałem jarociniaków. Kto wystąpił?

Pomysłodawcą i scenarzystą spektaklu jest dr Mikołaj Przybył ze Stowarzyszenia Bellator Societas z Poznania, które współtworzyło niezapomniane widowisko historyczne przedstawiające legendę o świętym Marcinie, które odbyło się 11 listopada 2021 r. Ciekawostką jest, że za podstawę scenariusza posłużyły fragmenty słynnej powieści "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa. 

Wśród aktorów tegorocznego misterium byli również uczestnicy poprzedniej inscenizacji. W przedstawieniu dotyczącej Męki Pańskiej wystąpili m.in. phm Krzysztof Pelec z jarocińskiego hufca ZHP, Sebastian Pluta z Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Hanna Janiec z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin oraz Marek Sobczak - dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie. Są również członkowie Ulicznego Teatru Ognia "Anthony Street". W roli głównej wystąpi Dominik Paterczyk, który znany jest ze swojej działalności społecznej w powiecie jarocinskim. 

Jarocin Pomaga Ukrainie również przy okazji misterium

Gościem specjalnym miała być Maria Dzisiuk. Niestety choroba sprawiła, że jarocińska publiczność usłyszała pieśń „Ave Maria” z arii Esmeraldy, znanej z Misterium, które odbywało się w katedrze Notre Dame w Paryżu na nagraniu a nie na żywo. Maria - zwana Maszą - jest Polką urodzoną w Odessie. Pracowała w Konsulacie Honorowym Ukrainy w Poznaniu niosąc pomoc Polakom zamieszkałym w Ukrainie oraz Ukraińcom, którzy przyjechali do Polski. Obecnie udziela się, wykorzystując swoje dotychczasowe kontakty, w pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego, który rozgorzał u naszych granic. Przy okazji misterium przeprowadzona została zbiórka na pomoc dla Ukraińców. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy