reklama

Odpust św. Marcina w Jarocinie z konkursem na znaczek, orkiestrą i grochówką [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Odpust św. Marcina w Jarocinie z konkursem na znaczek, orkiestrą i grochówką [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
157
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościParafia św. Marcina uczciła dzisiaj (poniedziałek, 11 listopada) swojego patrona. Uroczystej sumie przewodniczył ksiądz kanonik Andrzej Piłat, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. Po jej zakończeniu wręczono nagrody w konkursie na znaczek ze świętym. Można też było posilić się grochówką z kotła.
reklama

Ksiądz kanonik Andrzej Piłat koncelebrował mszę św. wspólnie z ojcem Aleksym Morysonem, wikariuszem parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. W uroczystościach odpustowych wzięli udział licznie zaproszeni kapłani, wśród których - oprócz duchownych z dekanatu jarocińskiego - również byli wikariusze parafii św. Marcina, którzy są już proboszczami na swoich placówkach. Obecny był również ksiądz Krzysztof Duchnowski z parafii w Wilkowyi. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Żerków. 

reklama

W tym wydarzeniu religijnym wzięli udział bardzo licznie przedstawiciele władz gminnych i powiatowych. Była też obecna posłanka Lidia Czechak. Burmistrzyni Urszula Wyremblewska-Korzyniewska - wraz z kilkoma innymi osobami - była ubrana niezwykle stylowo, ponieważ zaraz po sumie odpustowej rozpoczynała się inscenizacja legendy o św. Marcinie, w której brała udział.   

- Niestety, niejednokrotnie nie doceniamy tego daru wolności, którym możemy się cieszyć jako naród, jako Dzieci Boże. Trudna była historia Polski. Trudne jest także jej "dziś". Warto wspomnieć, że nasi przodkowie nie załamywali się w czasie, gdy Polska nie istniała na mapie Europy w latach 1795-1918. Nasi dziadowie, ojcowie walczyli o to, żebyśmy my teraz mogli cieszyć się wolną Ojczyzną. Byli żołnierzami. Podobnie nasze matki, babki walczyły o godne bytowanie i uczyły dobrych, Bożych wartości. Dzięki ich wierności Bogu i Ojczyźnie, Polska odzyskała niepodległość - mówił w kazaniu ksiądz kanonik Andrzej Piłat, proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie. - A później przyszły lata wojny, komunistyczne zniewolenie i znów wywalczyliśmy wolność. Wolność, jaka - jak mówi nasz święty rodak Jan Paweł II, papież - nie jest nam dana raz na zawsze. Wolność stale trzeba zdobywać. Przychodzi jako dar i utrzymuje się poprzez zmagania. Całym sobą płacisz za wolność. 

reklama

Odpust ku czci biskupa z Tours nie mógł się odbyć bez rogali. Słodkie wypieki poświęcone zostały na mszy św. o godz. 10.00. Rozeszły się w błyskawicznym tempie. W poniedziałek (11 listopada) - jak co roku - zbierane były pieniądze na "Płaszcz św. Marcina", czyli na pomoc dla osób potrzebujących z parafii. Datek można było wrzucić również przy okazji jedzenia grochówki. Grupa pielgrzymkowa biało-zielona (jarocińsko-pleszewska) ugotowała 120 litrów zupy. Żeby jej spróbować, trzeba było odstać swoje w długiej kolejce. Ci, którzy ją jedli, bardzo sobie chwalili jej smak. Dzień był wyjątkowo zimny, więc gorąca grochówka była w sam raz, aby się rozgrzać.  

reklama

Po zakończeniu sumy odpustowej wręczone zostały nagrody za najlepsze projekty znaczka ze św. Marcinem. Konkurs zorganizowało koło "Caritas" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie, we współpracy z parafią. Nagrody wręczał ksiądz Rafał Wawrzyniak, który wyjątkowo nie występował w sutannie, ale w wojskowym mundurze. Jak wyjaśnił, przy okazji podziękowań, proboszcz - ksiądz prałat Dariusz Matusiak, wikariusz, który rozpoczął posługę w naszym mieście pod koniec sierpnia, jest kapitanem Wojska Polskiego.

Jury przyznało po kilka nagród ex-equo. 

Wyniki konkursu plastycznego na projekt znaczka pocztowego "Św. Marcin wzorem do naśladowania": 
Klasy 1-3:  

  • Jakub Wojtysiak (ZS nr 3 w Jarocinie), Lena Andraszak (ZS nr 5 w Jarocinie),
  • Julia Adamkiewicz (ZS nr 5 w Jarocinie), Maria Kaliszan (SP nr 2 w Jarocinie),
  • Marcelina Rzepczyk (Niepubliczna Szkoła w Roszkowie), Amelia Gotszlik-Kluska (ZS nr 5 w Jarocinie).
Klasy 4-7:

  • Jan Cierniak (SP w Woli Książęcej), Aleksandra Guzik (SP w Żerkowie),
  • Borys Mikołajczak (ZS w Mieszkowie), Olaf Glubiak (SP w Woli Książęcej),
  • Zuzanna Marcinkowska (ZS nr 5 w Jarocinie), Miłosz Matyszczak (SP nr 2 w Jarocinie), Julia Królikowska (ZS nr 5 w Jarocinie).
 

Wystawę prac konkursowych można było zobaczyć w krużgankach kościoła św. Marcina. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama