Światowy Dzień Chorego został ustanowiony w maju 1992 roku, w 75. rocznicę objawień fatimskich przez papieża Jana Pawła II. Obchodzone jest corocznie 11 lutego, w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes. Wydarzenie to ma na celu zwrócenie uwagi na cierpienie osób chorych oraz podkreślenie roli opieki zdrowotnej i solidarności wobec potrzebujących.
W parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie w intencji osób starszych i chorych modlono się na dodatkowej mszy św. sprawowanej o godz. 10.00. Aby ułatwić dotarcie na nią, sprawowano ją w dolnym kościele.
- Dziś w sposób szczególny nasze myśli, modlitwy wędrują do małej wioski we francuskich Pireneach, gdzie w roku 1858, w dniu 11 lutego, w grocie ukazała się najświętsza Maryja Panna. Ukazała się małej Bernardecie, która chorowała od wielu lat i zmagała się z trudnościami. Było jej też ciężko po prostu w życiu. I w momencie, kiedy wydawało się, że wszystko się sypie i wszystko się kończy. I to właśnie wtedy otworzyło się niebo i przyszła Maryja, by przynieść jej orędzie, siłę i pociechę w przeżywanych trudnościach - powiedział na wstępie ojciec Sofroniusz Rempuszewski, który przewodniczył Eucharystii. - I my również dzisiaj gromadzimy się przed Bogiem, by tutaj, na tym ołtarzu, złożyć nasze cierpienia. Wszystkie, jakiekolwiek one są. Chcemy na tym ołtarzu złożyć nasze modlitwy, nasze zmagania z chorobami, z trudnościami. Chcemy złożyć te wszystkie krzyże, które czasami wydają się bardzo ciężkie i nie do uniesienia. To wszystko składamy na Bożym ołtarzu. I przez ręce Maryi składamy w ręce Boga. Naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Tę Najświętszą Ofiarę sprawuję w waszej intencji, prosząc, aby Boża miłość ogarnęła was i to wszystko, co przeżywacie. I dodawała siły w zmaganiach i w dźwiganiu tego codziennego krzyża.
W kazaniu proboszcz franciszkańskiej parafii podkreślił, że bardzo ważną rzecz dla nas wszystkich jest to, że trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi. Dodał również, że nie można ludzkiego prawa, choćby było nie wiadomo jak dobrze skonstruowane, wynosić ponad prawo Boże.
- Czasem się pytamy o sens tego wszystkiego. Dlaczego tak jest? Dlaczego to, czy tamto mnie spotkało? Dlaczego Pan Bóg takie rzeczy dopuścił? Myślę, że całość tego Bożego planu, zobaczymy po drugiej stronie życia. Pan Bóg nam tam wszystko wyjaśni. Ale jestem głęboko przekonany co do jednej rzeczy. A mianowicie, że to cierpienie, które ofiarujecie Bogu i te wasze krzyże, które znosicie z cierpliwością, to wszystko przynosi ogromny owoc. To nic nie ginie, ale przynosi ogromny owoc. Jestem przekonany, że niejednokrotnie to cierpienie ofiarowane Bogu chroni wasze rodziny przed złem i sprowadza Boże błogosławieństwo. Niejednokrotnie to cierpienie sprawia, że drugi człowiek się nawraca i otwiera na Boga. Przez ten mój krzyż, Pan Bóg otwiera drugiemu człowiekowi drogę do wiary. Niejednokrotnie bywa tak, że to cierpienie, które się znosi i ofiaruje Bogu, powstrzymuje wojny, kataklizmy i łagodzi skutki ludzkich błędów i grzechów - mówił ojciec Sofroniusz, wskazując również na znaczenie cierpienia, jakie dla naszego zbawienia przyjął na siebie Jezus Chrystus.
Zakonnik zachęcał wszystkich do odmawiania modlitwy różańcowej, ponieważ Maryja w czasie swojego objawienia w Lourdes wskazała właśnie na różaniec, a także do korzystania z sakramentów, w tym również z Namaszczenia Chorych, które było udzielane podczas tej świątecznej mszy.
- Pamiętajcie, że jesteście skarbem Kościoła, skarbem świata. I to wszystko, cokolwiek przeżywacie, niejednokrotnie ratuje świat od zagłady. Bardzo wam za to dziękuję i proszę was: ofiarujcie swoje cierpienie także za naszą parafię, aby była zawsze Bogiem silna i byśmy wszyscy kroczyli drogą zbawienia - zakończył swoje kazanie ojciec Sofroniusz.
Dzisiaj wieczorem (wtorek, 11 lutego) Sakrament Namaszczenia Chorych można będzie przyjąć na Eucharystii o godz. 18.00 w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Jarocinie.
Parafia św. Marcina przeniosła dzisiejszą uroczystość na sobotę (15 lutego). Msza św. w intencji osób cierpiących w kościele parafialnym rozpocznie się o godz. 9.00. Po niej proboszcz wraz z wikariuszami zapraszają wszystkich na spotkanie do Kawiarenki Józefa (ul. św. Ducha 20).
W parafii Chrystusa Króla chorzy będą mogli przyjąć sakrament w czasie rekolekcji wielkopostnych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.