Reklama

Jarocin. Męka Pana Jezusa na rozkopanym rynku, wśród samochodów [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już po raz czwarty Ruch Czystych Serc zorganizował w parafii św. Marcina w Jarocinie misterium Męki Pańskiej.

Reklama

Tydzień temu, w sobotę 9 kwietnia, można było zobaczyć Misterium Pasyjne, które zostało przygotowane we  współpracy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, Muzeum Regionalnego w Jarocinie oraz Fundacji 750-lecia Jarocina. Pomysłodawcą i scenarzystą spektaklu jest dr Mikołaj Przybył ze Stowarzyszenia Bellator Societas z Poznania, które współtworzyło niezapomniane widowisko historyczne przedstawiające legendę o świętym Marcinie, które odbyło się 11 listopada 2021 r. I tym razem dużym atutem były repliki dawnych strojów. Ciekawostką jest, że za podstawę scenariusza posłużyły fragmenty słynnej powieści "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa. 

Sami uszyli stroje i zagrali bez próby

W Wielki Piątek już po raz czwarty odbyło się inscenizowane nabożeństwo Drogi Krzyżowej w krużgankach kościoła św. Marcina w Jarocinie. Po raz pierwszy Ruch Czystych Serc pod opieką siostry Konastancji Pelińskiej, przełożonej wspólnoty jarocińskich elżbietanek, zorganizował misterium w 2017 roku. Kolejne odbyły się w 2018 i 2019 roku. Niestety przez dwa kolejne lata nastąpiła przerwa spowodowana epidemią koronawirusa. W inscenizację w tym roku włączyło się bardzo wielu parafian w różnym wieku. Rolę Jezusa podobnie jak w latach ubiegłych zagrał Radał Czerwiński, który specjalnie do misterium zapuścił brodę.

Stroje zostały uszyte specjalnie na potrzeby inscenizacji z materiałów znalezionych w lumpeksach. Co roku organizowane było kilka prób. W tym aktorzy poszli na żywioł, ponieważ nie udało się zorganizować próby. Ale i tak efekt był bardzo dobry. U wielu osób zobaczenie męki Pana Jezusa w takiej przemawiającej do wyobraźni formie wywołało łzy wzruszenia. Droga Krzyżowa rozpoczęła się i skończyła w krużgankach kościoła św. Marcina, ale były również stacje, które rozgrywały się na rozkopanym rynku, ulicy Świętego Ducha i Kościelnej. 

Skąd się wzięła Droga Krzyżowa?

Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej powstała w Jerozolimie (Via Dolorosa). Na jej powstanie niewątpliwie wpłynął fakt odnalezienia Krzyża św. przez cesarzową Helenę,a także pielgrzymki wiernych do Jerozolimy jako miejsca związanego z życiem i śmiercią Chrystusa oraz pragnienie odtworzenia Męki Chrystusa dla tych, którzy nie mogli pielgrzymować do Jerozolimy. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników, zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa.

Jako pierwszy 14 stacji wprowadził w 1741 roku św. Leonard z Porto Maurizio, który też za zgodą papieża Benedykta XIV założył Drogę Krzyżową w rzymskim Koloseum. Papież ten w tym samym roku wydał specjalne Breve, na mocy którego stacje Drogi kKzyżowej zaczęto erygować w kościołach parafialnych (św. Leonard osobiście erygował 571 Dróg Krzyżowych w kościołach na terenie Itali). Nabożeństwo to szczególnie rozwinęło się w Holandii i Włoszech.

W kościołach katolickich Droga Krzyżowa oznaczona jest 14 krzyżami, rozmieszczonymi najczęściej na ścianach bocznych świątyni. Dodatkowo może być przedstawiona w obrazach lub rzeźbach. Stacje Drogi Krzyżowej to nie tylko odtworzenie wydarzeń z ostatnich dni Chrystusa. Mają one swą bogatą symbolikę. Dla katolików są również podstawą rozważań medytacyjnych. Stacje Drogi Krzyżowej umieszczane są także na plenerowych kalwariach, na które składają się zespoły kościołów lub kaplic, symbolizujących stacje Męki Pańskiej (często jest ich więcej, niż 14). Zakładane są zazwyczaj na wzgórzach, tak by przypominały swym położeniem Jerozolimę.

Nową formą odprawiania Drogi Krzyżowej w Polsce, powstałą w XXI w., jest Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK), zainicjowana w 2009 r. przez księdza Jacka Stryczka. Polega ona na przejściu nocą i w milczeniu co najmniej 40 km trasy, na której rozmieszczonych jest 14 stacji Drogi Krzyżowej. 

Czym jest misterium?

Słowo misterium zarówno w języku greckim, jak i w łacińskim oznacza „tajemnicę”. W rozumieniu chrześcijańskim słowo to oznacza wnikliwe wejście w rzeczywistość Bożego Objawienia. Męka Chrystusa i Jego zwycięstwo nad śmiercią fascynują ludzkość od dwóch tysiącleci i nie pozostawiają nikogo obojętnym. Misterium jest również pewną formą dramatu, scenicznej prezentacji treści biblijnych i sięga swymi korzeniami średniowiecza. Na mocy zaleceń reformatorskiego Soboru Trydenckiego, misteria odgrywano głównie w kościołach, jednakże szybko wyszły one poza mury świątyń, goszcząc coraz częściej także np. na placach i w budynkach miejskich.

 

ZOBACZ TEŻ

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Jarocinie. Pokonywali trasę 40 i 44 km [TUTAJ]

Wielka Sobota ze święconka. Zobacz, o której będzie święcić potrawy w jarocińskich parafiach [TUTAJ]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy