reklama
reklama

Ekstremalna Droga Krzyżowa w parafii św. Marcina w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ekstremalna Droga Krzyżowa w parafii św. Marcina w Jarocinie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
49
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Kilkadziesiąt osób wyruszyło w piątkowy wieczór (22 marca 2024 roku) na Ekstremalną Drogę Krzyżową z parafii św. Marcina w Jarocinie. EDK zorganizowano w tym samym czasie również w Wilkowyi. Jutro, czyli w Niedzielę Palmową już po raz drugi odbędzie się Krzyżowa Droga Milczenia na trasie z Chrzana do Dębna.
reklama

Ekstremalną Drogę Krzyżową zainicjował ksiądz Jacek Stryczek, który był także pomysłodawcą akcji „Szlachetna Paczka”. Obecnie jest to najszybciej rozwijający się ruch religijny na świecie. Mimo że trasa liczy co najmniej 40 km i pokonuje się ją w nocy bez względu na warunki pogodowe, to chętnych do podjęcia takiego wyzwania nie brakuje.

Sensem EDK nie jest jednak wyczyn czy sprawdzenie granicy własnych możliwości, ale przeżycie duchowe, poniesienie wyrzeczeń i trudu w jakiejś intencji. Każdy z uczestników pokonuje EDK na własną odpowiedzialność, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie. Trasę można pokonywać w małych, kilkuosobowych grupkach, ale należy zachować atmosferę modlitwy.

Rejestracja na EDK dostępna była wyłącznie on-line na stronie edk.org.pl. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, w Jarocinie można się było zapisać tylko na trasę zieloną - Jana Pawła II, która liczyła 45 km i prowadziła przez Cielczę, Mieszków, Radliniec, Dębno, Lgów, Brzóstków, Żerków i Wilkowyję z powrotem do Jarocina. 

Wyjście uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej poprzedziła o godz. 19.00 msza św. w  kościele św. Marcina w Jarocinie,  którą sprawował wikariusz - ksiądz Paweł Gomółka. Kapłan zachęcał do uważności, czyli do tego, aby w trakcie Euchrystii nie myśleć o czekającej trasie, ale do skupienia się na niej samej, "na tu i teraz". Na zakończenie przyznał, że zazdrości tym, którzy idą na EDK, ponieważ on jako kapłan nie może sobie na to pozwolić w tym jakże gorącym, wielkopostnym okresie.

- Gdybyśmy poszli, to na jutrzejszej spowiedzi w dekanacie  bylibyśmy padnięci - wyjaśnił kapłan. 

Jednocześnie zachęcał uczestników EDK, aby włączyli się w obchody Triduum Paschalnego w swoich parafiach. Zaprosił również na mszę św. w wigilię Niedzieli Miłosierdzia (6 kwietnia). Dodatkowa Eucharystia w pierwsze soboty miesiąca z adoracją i modlitwą o uzdrowienie odprawiana jest w kościele św. Marcina o godz. 20.00. W niedzielny wieczór (7 kwietnia) z kolei w ruinach świątyni Świętego Ducha odbędzie się koncert uwielbieniowy w wykonaniu Michała Króla. Początek o godz. 19.30. 

Ksiądz Gomółka udzielił też indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Ci, którzy nie mogli wyruszyć, mieli okazję do adoracji, która trwała do godz. 21.00 i została wznowiona o 5.00 nad ranem. Większość uczestników pokonywała 45-kilometrową trasę pieszo, ale kilka osób zdecydowało się na rower. Bywali i tacy, którzy szli na EDK z kijkami.

Krzyżowa Droga Milczenia w Chrzanie już po raz drugi 

 Nieco inną propozycję na Niedzielę Palmową (24 marca) ma parafia Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Dębnie. Już po raz drugi - indywidualnie lub w małych grupkach - można będzie przejść Krzyżową Drogę Milczenia. Początek o godz. 17.00 w kaplicy w Chrzanie, a zakończenie trzy godziny później w kościele parafialnym (adoracja dla chętnych od godz 19.00). Na zakończenie zaplanowano również Apel Jasnogórski. 

Trasa liczy ok. 5,5 km i prowadzi ul. Dworcową i Sportową, przez przejazd i dalej lasem do Dębna. Na trasie będą umieszczone stacje w postaci krzyży z tabliczkami. Transport powrotny każdy uczestnik musi zorganizować we własnym zakresie. Organizatorzy podkreślają również, że należy ubrać się odpowiednio do pogody, ponieważ trasa prowadzi przez las.

"To historyczna droga, którą kiedyś mieszkańcy Chrzana chodzili do Dębna, do swojej świątyni parafialnej. Można iść w pojedynkę lub w małych grupach, rozważania będą dostępne w różnych formach, jak komu wygodnie. (...) Ta Droga Krzyżowa daje możliwość modlitwy indywidualnej, spotkania z Bogiem w ciszy i otoczeniu pięknej przyrody" - zachęcają organizatorzy. 

Szczegółowe informacje wraz z rozważaniami Drogi Krzyżowej można znaleźć na stronie internetowej parafii WNMP w Dębnie [TUTAJ]

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

 
 
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama