Reklama

PWiK Jarocin. Co zagraniczna delegacja robiła na oczyszczalni w Cielczy?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: UM Jarocin

PWiK Jarocin. Co zagraniczna delegacja robiła na oczyszczalni w Cielczy? - Zdjęcie główne

PWiK Jarocin. Co zagraniczna delegacja robiła na oczyszczalni w Cielczy? | foto UM Jarocin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Co zagraniczna delegacja robiła na oczyszczalni w Cielczy? Do zarządzanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy przyjechali dyrektorzy austriackiej firmy inżynieryjno-konsultingowej. Tej samej, która doradza zakresie ochrony środowiska takim aglomeracjom, jak Wiedeń, Linz, Hongkong czy Shanghai.

Reklama

Do zarządzanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy przyjechali przedstawiciele firmy Pörner Group.Co zagraniczna delegacja robiła na oczyszczalni w Cielczy?


Celem jednodniowej wizyty studyjnej była oczyszczalnia ścieków w Cielczy i jej gospodarka cyrkulacyjna.Przedstawicieli Pörner Group - dr. Roberta  Vranizka i Andreasa Pörnera, szczególnie interesował wdrażany w Cielczy nowatorski proces Ostara, który pozwoli na produkcję nawozu fosforowego ze ścieków.Co zagraniczna delegacja robiła na oczyszczalni w Cielczy? Burmistrz zapewnia, że byli pod wrażeniem


W ramach trwającej modernizacji oczyszczalni ścieków powstaje instalacja, w której z wód poosadowych będą odzyskiwane surowce do produkcji nawozów. Jest to pierwsza tego typu w Polsce oraz jedna z niewielu w Europie.- Przyjazna środowisku technologia jest stosowana od 15 lat na oczyszczalniach w Kanadzie i USA, a obecnie wdrażana jest na oczyszczalni w TelAvivie. Już wkrótce stosowana będzie też w Cielczy - zaznacza burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. - Goście z Pörner Group  byli pod wrażeniem naszej inwestycji i zapowiedzieli, że będą ją także rekomendowali w innych miastach Europy i Azji - dodaje.W ramach przedsięwzięcia jarocińskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji realizuje dwa rozpoczęte wcześniej etapy budowy stacji odzysku surowców. Są to: modernizacja ciągu technologicznego tzw. ściekowego oraz budowa instalacji odzysku fosforu z odcieków po procesie głębokiej fermentacji.Co zagraniczna delegacja robiła na oczyszczalni w Cielczy, gdzie realizowana jest wielomilionowa inwestycja?


Ostatnim etapem realizacji zadania jest kompleksowe wykonanie modernizacji i rozbudowy ciągu przetwarzania osadów ściekowych w drodze m.in. hydrolizy termicznej i zaawansowanej fermentacji metanowej, przy maksymalnie możliwym wykorzystaniu wykonanych już prac.Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum, którego liderem jest AB Industry S.A., współpracujące z firmą Krevox Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o.o.


Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy to ostatnie z zadań realizowanych w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.Na realizację tego ogromnego projektu o wartości ok. 270 mln zł PWiK pozyskał dofinansowanie w wysokości 136 milionów złotych. Poza modernizacją oczyszczalni przedsięwzięcie obejmuje zrealizowane już: rewitalizację osiedla Kopernika w Jarocinie, budowę Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie, przebudowę najstarszego kanału przesyłowego w Jarocinie w ciągu ulicy Poznańskiej oraz cały czas jeszcze trwającą rewitalizację śródmieścia Jarocina, gdzie między innymi wymianie poddawane są wszystkie sieci podziemne.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy