Reklama

Modernizacja oczyszczalni w Cielczy - zakończenie coraz bliżej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: UM Jarocin

Modernizacja oczyszczalni w Cielczy - zakończenie coraz bliżej - Zdjęcie główne

Modernizacja oczyszczalni w Cielczy - zakończenie coraz bliżej | foto UM Jarocin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończenie modernizacji oczyszczalni w Cielczy coraz bliżej. Właśnie podpisana została umowa na ostatni etap budowy Stacji Odzysku Surowców. Ile czasu ma wykonawca do zakończenia inwestycji?

Reklama

W ramach modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy powstaje instalacja, w której z wód poosadowych będą odzyskiwane surowce do produkcji nawozów. Jak zapewnia inwestor  - jarociński Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - „to pionierska inwestycja, pierwsza tego typu w Polsce oraz jedna z niewielu w Europie”.PWiK cały czas realizuje również dwa wcześniej rozpoczęte etapy budowy stacji odzysku surowców: modernizację ciągu technologicznego – tak zwanego ściekowego oraz budowę instalacji odzysku fosforu z odcieków po procesie głębokiej fermentacji.

 Modernizacja oczyszczalni w Cielczy


Podpisana umowa rozpocznie ostatni etap zadania - kompleksowe  wykonanie modernizacji i rozbudowy ciągu przetwarzania osadów ściekowych w drodze m.in. hydrolizy termicznej i zawansowanej fermentacji metanowej, przy maksymalnie możliwym wykorzystaniu wykonanych już prac.Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum, którego liderem jest AB Industry S.A., współpracujące z firmą Krevox Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o.o.

 Poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii, wykonane zostaną:

- dwie zamknięte komory fermentacji

- instalacje: biogazu, odwadniania wstępnego, hydrolizy termicznej, utylizacji gazów procesowych.

 

Powstanie też kompleks budynków nowej instalacji odwadniania osadów oraz wiaty osadów, instalacji przygotowania  rozprowadzenia wody technologicznej z odpływu oczyszczalni (oczyszczony ściek), nowego systemu sterowania i monitoringu obiektów oczyszczalni, kompleksowego systemu odprowadzenia wód opadowych i roztopowych z dachów i placów utwardzonych oczyszczalni ścieków.

 

 

Modernizacja oczyszczalni w Cielczy - przewidywane korzyści z inwestycji:


- urządzenia i instalacje zostaną poprzykrywane dzięki czemu będzie można zatrzymać gazy powstające w trakcie oczyszczania ścieków, były one dotychczas bardzo uciążliwe zwłaszcza dla mieszkańców wsi Cielcza,
- gazy cieplarniane (metan i dwutlenek węgla) nie będą odprowadzane do atmosfery, tylko będą zagospodarowane i wykorzystane jako biogaz,
- będzie można produkować własny prąd i ciepło na potrzeby budynków na terenie oczyszczalni ścieków, dzięki czemu koszty oczyszczania ścieków będą niższe,
- używanie ścieków oczyszczonych do procesów oczyszczania ścieków - w efekcie mniejsze zużycie wody.

 

 

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy


To ostatnie z zadań realizowanych w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy