Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy. Jest to ostatnie z zadań wykonywanych w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”, którego wartość została oszacowana na około 270 milionów złotych, w tym 136 milionów pozyskanych z Unii Europejskiej.
Poza trwającymi: inwestycją w Cielczy oraz rewitalizacją centrum Jarocina projekt obejmuje już zakończone:
- rewitalizację osiedla Kopernika w Jarocinie,
- budowę Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie,
- przebudowę najstarszego kanału przesyłowego w Jarocinie w ul. Poznańskiej.
W ramach modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy powstaje instalacja, w której z wód poosadowych będą odzyskiwane surowce do produkcji nawozów. Jest to - zdaniem prowadzącego zadanie - Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie - „pionierska inwestycja, pierwsza tego typu w Polsce oraz jedna z niewielu w Europie”.
Jarocin. Oczyszczalnia ścieków w przebudowie. Powstaje Stacja Odzysku Surowców
Cały czas trwają dwa wcześniej rozpoczęte etapy budowy stacji. Są to: modernizacja ciągu technologicznego tzw. ściekowego oraz budowa instalacji odzysku fosforu z odcieków po procesie głębokiej fermentacji. Niezależnie od tego w ostatnim czasie odbyło się oficjalne przekazanie placu pod ostatni etap budowy.W ramach tego etapy powstaną: dwie zamknięte komory fermentacji oraz instalacje: biogazu, odwadniania wstępnego, hydrolizy termicznej, utylizacji gazów procesowych.
Palnowane są także:
- kompleks budynków nowej instalacji odwadniania osadów,
- wiaty osadów,
- instalacje przygotowania i rozprowadzenia wody technologicznej z odpływu oczyszczalni (oczyszczony ściek),
- nowy system sterowania i monitoringu obiektów oczyszczalni,
- kompleksowy system odprowadzenia wód opadowych i roztopowych z dachów i placów utwardzonych oczyszczalni ścieków.
Jarocin. Oczyszczalnia ścieków w przebudowie. Powstaje Stacja Odzysku Surowców
Realizacja całego projektu modernizacji oczyszczalni kosztować będzie ponad 100 milionów złotych.Zgodnie z umową roboty budowlano-montażowe wraz z przeprowadzeniem wymaganych rozruchów mają zostać zakończone w połowie sierpnia 2022 roku, natomiast uzyskanie decyzji nawozowej planowane jest rok później.
Spółka PWiK wskazuje następujące korzyści z modernizacji oczyszczalni ścieków:
- urządzenia i instalacje zostaną poprzykrywane dzięki czemu będzie można zatrzymać gazy powstające w trakcie oczyszczania ścieków, były one dotychczas bardzo uciążliwe zwłaszcza dla mieszkańców wsi Cielcza,
- gazy cieplarniane (metan i dwutlenek węgla) nie będą odprowadzane do atmosfery, tylko będą zagospodarowane i wykorzystane jako biogaz,
- będzie można produkować własny prąd i ciepło na potrzeby budynków na terenie oczyszczalni ścieków, dzięki czemu koszty oczyszczania ścieków będą niższe,
- używanie ścieków oczyszczonych do procesów oczyszczania ścieków - w efekcie mniejsze zużycie wody.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.