Reklama

Chcieli odwołać dyrektora Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Dr Marcin Szeląg sam złożył prośbę o swoje odwołanie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Chcieli odwołać dyrektora Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Dr Marcin Szeląg sam złożył prośbę o swoje odwołanie  - Zdjęcie główne

Chcieli odwołać dyrektora Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Dr Marcin Szeląg sam złożył prośbę o swoje odwołanie | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Marcin Szeląg został dyrektorem Muzeum Regionalnego w Jarocinie z początkiem 2020 roku. Po dwóch latach pracy, w poniedziałek 21 lutego złożył wypowiedzenie z pracy. Burmistrz przyjął rezygnację, a jednocześnie wystosował zawiadomienie o możliwość naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Sam zainteresowany nie chce, przynajmniej na razie, komentować sprawy.

Reklama

Rezygnacja została przyjęta przez burmistrza Adama Pawlickiego. Dyrektor zakończy współpracę z gminą z końcem lutego. Urząd Miejski poinformował o tym w komunikacie dotyczącym zawiadomienia, jakie burmistrz do rzecznika dyscypliny finansów publicznych, w którym informuje o możliwości naruszenia dyscypliny finansów przez dyrektora muzeum - dr Marcina Szeląga. 

Zawiadomienie poprzedzone było kontrolą finansową przeprowadzoną przez Burmistrza Jarocina w Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Sprawdzana była realizacji projektu przebudowy Pałacu Radolińskich i przygotowania stałej ekspozycji muzeum. Kontrola wykazała szereg błędów, które zostały popełnione w trakcie realizacji projektu, ale także na etapie jego przygotowania. (...)  Projekt muzealny okazał się zdecydowanie droższy niż zakładano na etapie jego przygotowania. Wpłynęły na to głównie nie uwzględnione w nim roboty budowlane. Trzeba było wykonać dodatkowe lub zamienne prace, pociągające za sobą większe koszty. Brakujące środki pokryła Gmina Jarocin, co uszczupliło budżet samorządu i uniemożliwiło realizację innych potrzebnych zadań, jak choćby niezbędnych remontów w szkołach czy oczekiwanych przez mieszkańców placów zabaw - informuje Urząd Miejski w Jarocinie.

W komunikacie czytamy również, że o problemach finansowych w placówce, związanych z realizacją przez Muzeum Regionalne w Jarocinie projektu rewitalizacji, konserwacji, renowacji i adaptacji zabytkowego założenia pałacowo-parkowego w Jarocinie, słychać było od dłuższego czasu. Do burmistrza miały też docierać informacje od byłych i obecnych pracowników o napiętej atmosferze panującej w placówce:

Nieprawidłowości zostały wykazane po kontroli przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, związanej z wydatkowaniem środków unijnych. Zauważono wówczas, że pół roku po podpisaniu z wykonawcą umowy na roboty budowlane, w ostatnich dniach grudnia tego samego roku zawarty został aneks do umowy, znacznie podwyższający wartość prac określonych w przetargu. Urząd Marszałkowski zaznaczył, że w sposób rażący naruszone zostały przepisy ustawy Prawo Zamówień Publicznych, wskazując że jedynie z winy zamawiającego – Muzeum Regionalnego w Jarocinie -  niemal połowa zlecenia po podpisaniu aneksu, realizowana była przez wykonawcę wybranego w trybie niekonkurencyjnym, tj. bez rynkowego zweryfikowania ceny, terminu realizacji, zasobów wykonawcy oraz warunków zabezpieczenia. Do tej części zamówienia nie mieli dostępu inni wykonawcy. 

Dr Marcin Szeląg - dyrektor bez konkursu 

Dr Marcin Szeląg zastąpił na stanowisku Sebastiana Plutę, który kierował Muzeum Regionalnym w Jarocinie przez 13 lat. Władze gminy na poszukiwanie nowego dyrektora miały rok, ponieważ już pod koniec 2018 roku poinformował on o rezygnacji z dalszego kierowania placówką. Zrezygnowano jednak z organizacji konkursu na to stanowisko.  Burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki skorzystał z art. 15 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, który stanowi: „Dyrektora instytucji kultury powołuje organizator na czas określony po zasięgnięciu opinii związków zawodowych działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję.” 

W listopadzie 2019 roku wystąpiono do Komitetu Polskiego Narodowego International Council of Museums (ICOM) oraz do Stowarzyszenia Opiekunów Zabytków Ziemi Jarocińskiej z prośbą o zaopiniowanie kandydatury dr. Marcina Szeląga na funkcję dyrektora Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

„Kandydat jest dobrze znany i ceniony w środowisku muzealników w Polsce, zaś w trakcie swej dotychczasowej pracy w innych placówkach kultury i muzealnych dowiódł swych wysokich kompetencji. Z pełnym przekonaniem rekomendujemy p. Marcina Szeląga” – napisał dr Piotr Rypson, przewodniczący ICOM Polska.

Kandydatura dr. Marcina Szeląga uzyskała także pozytywną opinię Stowarzyszenia Opiekunów Zabytków Ziemi Jarocińskiej.

„Stowarzyszenie docenia ogromne doświadczenie zawodowe dr. Marcina Szeląga, nie bez znaczenia dla pozytywnej opinii pozostaje także fakt zaistniałej już współpracy między Muzeum a dr Marcinem Szelągiem” - napisał z kolei dr Jakub Staszak.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji to właśnie prośba o wydanie opinii dotyczącej odwołania dr Marcina Szeląga miała przyczynić się do tego, że on sam w poniedziałek 21 lutego złożył wypowiedzenie. 

Dr Marcin Szeląg - współpraca z muzeum od sześciu lat

Dr Marcin Szeląg został dyrektorem z początkiem 2020 roku, ale współpracował z jarocińskim muzeum od 2016 roku.

„W 2011 roku prowadził obrady Rady Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie. W 2016 roku był przewodniczącym Sądu Konkursowego w konkursie na projekt aranżacji ekspozycji stałej w muzeum, która powstanie w Pałacu Radolińskich. Jest też autorem wytycznych projektowych w zakresie funkcjonalno-konserwatorskim ekspozycji stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Wraz z zespołem muzealnym współtworzył strategię Muzeum Regionalnego w Jarocinie potrzebną do starań o pozyskanie dofinansowania ze środków z Unii Europejskiej, które zakończyły się sukcesem” - informował dwa lata temu urząd.

W wywiadzie, jakiego udzielił "Gazecie Jarocińskiej", miał ogromne plany dotyczące Jarocina. W pomieszczeniach piwnicznych miały się odbywać warsztaty kulinarne, a w Skarbczyku - zajęcia poświęcone m.in. snutce golińskiej i tradycjom dudziarskim. Muzeum Regionalne w Jarocinie jest obecnie na etapie przeprowadzki z ratusza do pałacu Radolińskich, w którym od wielu miesięcy trwa przebudowa na potrzeby nowej ekspozycji. 

W ostatnich miesiącach jednak w temacie muzeum pojawiło się wiele kontrowersji. Chodziło m.in. o zamieszanie wokół wystawy, która miała być znacznie okrojona z uwagi na brak środków. Miało to oznaczć rezygnację z niektórych tematów m.in. udziału jarociniaków w Powstaniu Wielkopolskim czy części etnograficznej ze snutką golińską i dudami. List w tej sprawie wystosował Robert Kaźmierczak, były wiceburmistrz, a obecnie zastępca dyrektora Instytutu Książki w Krakowie. W październiku zeszłego roku pojawiły się również pomysły połączenia muzeum i biblioteki publicznej.  

 

W ostatnich dniach nastąpiły również zmiany w Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Dotychczasową kierownik placówki Ewę Kostołowską zastąpił dr Emilian Prałat.      

 

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy