Reklama

Dwie jarocińskie instytucje - biblioteka i muzeum czekają na połączenie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Dwie jarocińskie instytucje - biblioteka i muzeum czekają na połączenie - Zdjęcie główne

Dwie jarocińskie instytucje - biblioteka i muzeum czekają na połączenie | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwie jarocińskie instytucje - biblioteka i muzeum czekają na połączenie.

Reklama

Dwie jarocińskie instytucje kultury - Muzeum Regionalne oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, mają się połączyć. Taką decyzję podjęli radni Rady Miejskiej w Jarocinie.

Oba podmioty będą funkcjonowały w odnowionym i zmodernizowanym pałacu Radolińskich.

Biblioteka i muzeum czekają na połączenie. Złożyli wnioski o wydanie opinii

Proces łączenia nie jest jednak taki łatwy. Wymaga bowiem, zgodnie z obowiązującymi przepisami,  opinii kilku instytucji państwowych.  

Opinie musi wydać Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu, Krajowa Rada Biblioteczna przy Bibliotece Narodowej oraz Rada ds. Muzeów i Pamięci Narodowej działająca przy Ministrze Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W czerwcu jarociński magistrat skierował do wszystkich tych instytucji wnioski o wydanie wymaganych opinii. Następnie uzupełnił je o dodatkowo wymagane dokumenty, między innymi projekty statutu i regulaminu organizacyjnego nowego podmiotu, który miałby powstać po połączeniu.

Biblioteka i muzeum czekają na połączenie. Biblioteka wojewódzka jest przeciwna

Do tej pory swoje stanowisko w sprawie połączenia wyraziła tylko Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu. Jej opinia jest negatywna. Pozostałe instytucje - Rada ds. Muzeów i Pamięci Narodowej i Krajowa Rada Biblioteczna, jeszcze się nie wypowiedziały.

Kiedy proces połączenia muzeum i biblioteki może dojść do skutku?

Jarociński magistrat przyznaje, że „trudno powiedzieć”.

„Opinii Rady ds. Muzeów i Pamięci Narodowej i Krajowej Rady Bibliotecznej można się spodziewać jeszcze w roku 2021. Dopiero po otrzymaniu wszystkich stosownych opinii Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wyraża albo nie, zgodę na połączenie. Realistycznie decyzji takiej należy się najwcześniej spodziewać w I połowie roku 2022” - czytamy w odpowiedzi urzędu miejskiego na nasze pytania.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy