Reklama

Reklama

Dwie jarocińskie instytucje - biblioteka i muzeum czekają na połączenie

Opublikowano: sob, 23 paź 2021 09:00
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Dwie jarocińskie instytucje - biblioteka i muzeum czekają na połączenie - Zdjęcie główne

Dwie jarocińskie instytucje - biblioteka i muzeum czekają na połączenie | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwie jarocińskie instytucje - biblioteka i muzeum czekają na połączenie.

Reklama

Dwie jarocińskie instytucje kultury - Muzeum Regionalne oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin, mają się połączyć. Taką decyzję podjęli radni Rady Miejskiej w Jarocinie.

Oba podmioty będą funkcjonowały w odnowionym i zmodernizowanym pałacu Radolińskich.

Biblioteka i muzeum czekają na połączenie. Złożyli wnioski o wydanie opinii

Proces łączenia nie jest jednak taki łatwy. Wymaga bowiem, zgodnie z obowiązującymi przepisami,  opinii kilku instytucji państwowych.  

Opinie musi wydać Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu, Krajowa Rada Biblioteczna przy Bibliotece Narodowej oraz Rada ds. Muzeów i Pamięci Narodowej działająca przy Ministrze Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W czerwcu jarociński magistrat skierował do wszystkich tych instytucji wnioski o wydanie wymaganych opinii. Następnie uzupełnił je o dodatkowo wymagane dokumenty, między innymi projekty statutu i regulaminu organizacyjnego nowego podmiotu, który miałby powstać po połączeniu.

Biblioteka i muzeum czekają na połączenie. Biblioteka wojewódzka jest przeciwna

Do tej pory swoje stanowisko w sprawie połączenia wyraziła tylko Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu. Jej opinia jest negatywna. Pozostałe instytucje - Rada ds. Muzeów i Pamięci Narodowej i Krajowa Rada Biblioteczna, jeszcze się nie wypowiedziały.

Kiedy proces połączenia muzeum i biblioteki może dojść do skutku?

Jarociński magistrat przyznaje, że „trudno powiedzieć”.

„Opinii Rady ds. Muzeów i Pamięci Narodowej i Krajowej Rady Bibliotecznej można się spodziewać jeszcze w roku 2021. Dopiero po otrzymaniu wszystkich stosownych opinii Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wyraża albo nie, zgodę na połączenie. Realistycznie decyzji takiej należy się najwcześniej spodziewać w I połowie roku 2022” - czytamy w odpowiedzi urzędu miejskiego na nasze pytania.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +0 / -0

  Zorro !!!

  doktorek na dyra !!!

 • miesiąc temu | ocena +2 / -1

  123

  Kiedyś połączono JOK i Bibliotekę. Efekt mamy taki, że JOKu dziś nie ma. To co z tego zostało to dramat. Gwoździem do trumny domu kultury, było wyburzenie amfiteatru. Moje zdanie, nie oczekuję dyskusji.

  • miesiąc temu | ocena +1 / -0

   xcv

   Co tak dobrego działo się w JOKu wcześniej? Ja uważam, że dopiero po tym jak JOKiem zajęły się osoby pracujace w bibliotece, to miejsce odżyło i zaczęło pełnić swoją funkcję. Dla mnie wcześniej było kompletnie martwe i służyło chyba tylko pracującym tam osobom, żeby dotrwać na stołku do emerytury.

  • miesiąc temu | ocena +2 / -1

   Olo

   Mam podobne zdanie i wielu moich znajomych też. Biblioteka nie powinna organizować koncertów i innych działań kulturalnych masowych dla miasta. Te panie po prostu swoją się i Troja, ale bez urazy to nie ich działka. Widać jak robią to na zasadzie przodownicy pracy bo wódz tak kazał. Dla mnie to drętwe ruchy i zamierzająca kultura w mieście. Nooo al... Rozwiń