Reklama

Nowy dyrektor muzeum wybrany przez burmistrza. Z pozytywną opinią

Opublikowano: 28 grudnia 2019 16:52
Autor:

Nowy dyrektor muzeum wybrany przez burmistrza. Z pozytywną opinią - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Nowym dyrektorem Muzeum Regionalnego w Jarocinie będzie dr Marcin Szeląg. Funkcję obejmie 1 stycznia 2020 roku.

 

 

 

Poszukiwania nowego dyrektora placówki podyktowane zostały kończącym się 31 grudnia 2019 roku okresem powołania Sebastiana Pluty na funkcję Dyrektora Muzeum Regionalnego w Jarocinie i jego decyzją - przedstawioną już pod koniec 2018 roku - o rezygnacji z dalszego kierowania placówką.

 

Przy wyborze nowego dyrektora, burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki skorzystał z art. 15 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, który stanowi: „Dyrektora instytucji kultury powołuje organizator na czas określony po zasięgnięciu opinii związków zawodowych działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez instytucję.”

W listopadzie burmistrz Jarocina wystąpił do Komitetu Polskiego Narodowego International Council of Museums (ICOM) oraz do Stowarzyszenia Opiekunów Zabytków Ziemi Jarocińskiej z prośbą o zaopiniowanie kandydatury dr. Marcina Szeląga na funkcję dyrektora Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

„Kandydat jest dobrze znany i ceniony w środowisku muzealników w Polsce, zaś w trakcie swej dotychczasowej pracy w innych placówkach kultury i muzealnych dowiódł swych wysokich kompetencji. Z pełnym przekonaniem rekomendujemy p. Marcina Szeląga” – napisał dr Piotr Rypson, przewodniczący ICOM Polska.

Kandydatura dr. Marcina Szeląga uzyskała także pozytywną opinię Stowarzyszenia Opiekunów Zabytków Ziemi Jarocińskiej. „Stowarzyszenie docenia ogromne doświadczenie zawodowe dr. Marcina Szeląga, nie bez znaczenia dla pozytywnej opinii pozostaje także fakt zaistniałej już współpracy między Muzeum a dr Marcinem Szelągiem” - napisał z kolei dr Jakub Staszak.

Dr Marcin Szeląg jestem historykiem sztuki i muzealnikiem. Ma 46 lat. Pracę zawodową rozpoczął w dziale zabytków nieruchomych Wielkopolskiego Urzędu Ochrony Zabytków. W latach 2004-2015 był kierownikiem Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Narodowego w Poznaniu, a w latach 2016 – 2017 wicedyrektorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, gdzie współtworzył Muzeum Pana Tadeusza na wrocławskim rynku. W latach 2005-2017 był wykładowcą na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 2017 r. jest wykładowcą na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół funkcjonowania instytucji kultury ze szczególnym uwzględnieniem muzeów i ich praktyk wystawienniczych, edukacyjnych oraz kolekcjonerskich. Głównym punktem jego zainteresowań jest publiczność instytucji muzealnych. Swoje zainteresowania naukowe wiążę z aktywnością praktyczną jako edukator, kurator i organizator w instytucjach muzealnych. Doświadczenia zawodowe zdobywał nie tylko pracując w polskich muzeach, ale także podczas staży i wyjazdów studyjnych m. in. w Manchester Art Gallery w ramach programu Akademia Zarządzania Muzeami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podczas Annual Meeting and Museum Expo w Baltimore w Stanach Zjednoczonych i w Haus der Music w Wiedniu.

Jest autorem i współautorem ekspertyz, audytów i strategii przygotowanych m. in. dla Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, raportu o stanie edukacji muzealnej przygotowanej dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2015 roku został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem Gloria Artis.

Od 2016 roku współpracuje z Muzeum Regionalnym w Jarocinie, choć już wcześniej, bo w 2011 roku prowadził obrady Rady Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie. W 2016 roku był przewodniczącym Sądu Konkursowego w konkursie na projekt aranżacji ekspozycji stałej w Muzeum Regionalnym w Jarocinie, która powstanie w Pałacu Radolińskich. Jest też autorem wytycznych projektowych w zakresie funkcjonalno-konserwatorskim ekspozycji stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Wraz z zespołem muzealnym współtworzył strategię Muzeum Regionalnego w Jarocinie potrzebną do starań o pozyskanie dofinansowania ze środków z Unii Europejskiej, które zakończyły się sukcesem.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +6 / -0

  jeremiasz

  Jarocin muzeami,martyrologią, łącznikami i rondami stoi na reszta trzeba poczekać...

 • 2 lata temu | ocena +9 / -0

  (*)

  A to jest ten sam Pan, kierownik działu edukacji Muzeum Poznańskiego, co pisze o nim Głos Wielkopolski w 2015 roku ?

 • 2 lata temu | ocena +20 / -1

  świąteczna bąbeczka

  facet widział świat i pewnie coś wie, ciekawe dlacZego chce przyjść na taka prowincje, głęboką i zacofaną, wszędzie śmierdzo prostactwem i ubojnią

 • 2 lata temu | ocena +19 / -1

  świąteczna bąbeczka

  gdyby ten gość wiedział że edzie robota na rok, może z hakiem to na pewno dał by sobie spokój z tym Jarocinem a zwłaszcza tymi burmistrzami! niech lepiej ten dr obejrzy sobie dobrze buty czy czasem w coś nie wdepnął, bo pojedzie gdzieś i będzie śmierdzieć

 • 2 lata temu | ocena +22 / -1

  Free Jarocin

  W normalnym świecie na takie stanowisko odbywa się konkurs w świecie partii Ziemia Jarocinska dyrektora przywozi się w teczce....Panie burmistrzu i szczególnie wiceburmistrzu Robercie gratuluje wyskokich standardów

 • 2 lata temu | ocena +18 / -0

  gminnik

  Skoro taki dobry... ta jakim cudem znalazł się na giełdzie nazwisk?

 • 2 lata temu | ocena +15 / -0

  Bo

  A kim on jest

 • 2 lata temu | ocena +27 / -1

  stokrotka

  oto najśmieszniejsze i najgłupsze zdanie w tekśc ie Gazety:'Kandydatura dr. Marcina Szeląga uzyskała także pozytywną opinię Stowarzyszenia Opiekunów Zabytków Ziemi Jarocińskiej", a wypowiedź Staszaka po prostu ubawiła nas do łez!!!!!!

 • 2 lata temu | ocena +33 / -3

  kat

  Układzik?