Reklama

Niecodzienne odkrycie w pałacu w Jarocinie. Pod podłogą znaleziono strzelbę Radolina. Może mieć ogromną wartość

Opublikowano:
Autor:

Niecodzienne odkrycie w pałacu w Jarocinie. Pod podłogą znaleziono strzelbę Radolina. Może mieć ogromną wartość - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dubeltówkę księcia Hugona von Radolina znaleziono podczas remontu wnętrz Pałacu Radolińskich. Pod tą samą podłogą znaleziono tabliczkę, która może mieć olbrzymi wpływ na historię i wartość samej strzelby. 

 

 

Broń musiała przeleżeć pod podłogą ponad 100 lat. Została odkryta, gdy w byłym gabinecie dyrektor biblioteki trzeba było wyrównać poziom podłogi. Hugon von Radolin znany był ze swoich zamiłowań do myślistwa i broni palnej. Jego kolekcja podobno nie miała sobie równych w Wielkopolsce. Właściciel jarocińskiego majątku zmieniał w 1899 roku miejsce pracy. Z funkcji niemieckiego ambasadora w Sankt Petersburgu przenosił się jako ambasador do Paryża. I prawdopodobnie z tym wydarzeniem związany był prezent. 

 

Książę Hugo von Radolin zmarł 20 lipca 1917 roku w wieku 76 lat w jarocińskim pałacu. Został pochowany w rodzinnej krypcie w podziemiach kościoła pw. Świętego Marcina w Jarocinie.

 

 

- Zaraz po znalezieniu broń została zabezpieczona przez policję i po dokonaniu niezbędnych czynności zwrócona – informuje dr Marcin Szeląg, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie. - Teraz czeka na konserwację, żeby można ją było zaprezentować na nowej wystawie stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie, która powstanie w pałacu Radolińskich w 2021 roku.

 

Niecodzienne odkrycie w trakcie remontu pałacu w Jarocinie. Pod podłogą znaleziono strzelbę Radolina. Może mieć ogromną wartość. 

 

Zdaniem fachowców może to być odkrycie o znaczeniu nie tylko ogólnopolskim. Nie wiadomo jeszcze, jaka jest szacunkowa wartość znaleziska. Mówi się jednak o wysokich kwotach. Znalezisko to oznacza jednak kolejne wydatki dla Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Z uwagi na warunki, w jakich była przechowywana broń, lufa dubeltówki skorodowała. Eksponat zanim znajdzie się na wystawie będzie wymagał renowacji u rusznikarza. Nie wiadomo, jakie będą koszty przywrócenia go do pierwotnego wyglądu.

 

Odkryta nieopodal tabliczka z wygrawerowaną informacją wskazuje, że był to dar od cesarza Wilhelma II z 1899 roku.

 

"Bajka... Unikat klasy światowej. Lancaster cechy Saint Etien Francja ma centralny zapłon, złocone kurki w kształcie smoka. To wyrób wyłącznie dla rodzin królewskich, cesarskich. Nie można dać tego zepsuć. Znalezisko jest warte majątek dla kolekcjonera, ale i unikat w związku z dedykacją. Lufa strzelby wykonana w technologii dziwerowania, ze stali damasceńskiej. Mały czarny element koło kabłąka wykonano z bawolego rogu" - ocenia rusznikarz Jarosław Korzyniewski.

 

Prace remontowe we wnętrzach Pałacu Radolińskich, mimo że planowane były od dawna, rozpoczęły się w czerwcu tego roku. W ich ramach odtworzono pierwotne przejścia pomiędzy pomieszczeniami na parterze pałacu. Dzięki temu powstała amfilada w tylnym trakcie pałacu, która łączyła te pomieszczenia 100 lat temu. Z kolei nowo powstały szyb windowy pozwoli na nieograniczony dostęp do sal muzealnych osobom niepełnosprawnym.

 

Założono istalacje wentylacyjne, klimatyzacyjne. W pałacu jest też nowa sieć elektryczna. Ponadto oczyszczono ze starych warstw tynków i farb ściany wewnętrzne. Wszystkie roboty przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem. Prace budowlane mają potrwać do kwietnia przyszłego roku. Na poddaszu powstanie studio nagrań.

 

 

W drugim etapie zaplanowano przygotowanie stałej ekspozycji prezentującej historię i kulturę Ziemi Jarocińskiej. Wystawa stała powstanie na parterze Pałacu Radolińskich. Ekspozycja w 8 modułach tematycznych, w umiejętny sposób połączy multimedia z wartością oryginalnego eksponatu. Muzeum zyska: salę warsztatową i wystaw czasowych oraz magazyny do przechowywania zbiorów przeniesione z ratusza i SPR. W holu pałacu powstanie kameralna sala koncertowa. Ten etap prac zrealizowany zostanie do końca 2021 roku.
Inwestycja będzie kosztowała ponad 14 mln zł , z czego ponad połowę - 7,5 mln zł stanowią środki pozyskane z funduszy europejskich.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE