Reklama

Konsultacje w Golinie. Mieszkańcy uważają, że nowy łącznik nie poprawi bezpieczeństwa

Opublikowano: pon, 28 cze 2021 09:54
Autor: | Zdjęcie: Fot. Proart

Konsultacje w Golinie. Mieszkańcy uważają, że nowy łącznik nie poprawi bezpieczeństwa - Zdjęcie główne

Konsultacje w Golinie. Mieszkańcy uważają, że nowy łącznik nie poprawi bezpieczeństwa | foto Fot. Proart

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Konsultacje w Golinie. Mieszkańcy uważają, że nowy łącznik nie poprawi bezpieczeństwa. Burmistrz radykalnie ogranicza projekt.

Mieszkańcy Goliny mieli w ostatnim czasie możliwość wyrażenia swojej opinii na temat budowy nowej drogi do terenów inwestycyjnych. Miałaby ona wyeliminować ruch dużych samochodów ciężarowych z centrum miejscowości a konkretnie z ulicy Dworcowej. O to wielokrotnie wnioskowali goliniacy.

Okazało się jednak, że - ich zdaniem - projekt budowy drogi jest niekompletny, ponieważ nie zawiera kilku elementów, bez których nie uda się wyprowadzenie ruchu ciężarówek z centrum miejscowości.

Wymieniają między innymi: budowę ulicy Zagajkowej, przebudowę skrzyżowania z drogą krajową nr 15 i ulicy Dworcowej w stronę Starej Obry oraz nowego połączenia z ubojnią drobiu Farmio, które miałoby ominąć obszar zabudowany.   

Konsultacje w Golinie. Mieszkańcy chcieli sprzeciwić się elektrociepłowni

Zmiana koncepcji budowy drogi stała się jednym z postulatów protestu, do którego przystąpiła część mieszkańców Goliny. Innym był sprzeciw wobec budowy elektrociepłowni.

W tej sytuacji burmistrz Jarocina ogłosił konsultacje społeczne. Dotyczył one budowy nowej drogi. Planowano zapytać ok. 750 osób - mieszkańców sołectwa Golina i Stefanów o to, czy nowy łącznik wpłynie istotnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego w centrum wsi.

- Jesteśmy przygotowani do realizacji tej ważnej inwestycji, ale jej wykonanie jest uzależnione od wyniku konsultacji. Jeśli mieszkańcy nie będą chcieli budowy alternatywnego połączenia do strefy, to pieniądze przeznaczymy na inne inwestycje w gminie - zaznaczał burmistrz Adam Pawlicki.

W trakcie konsultacji mieszkańcy mogli się wypowiedzieć nie tylko w sprawie wyprowadzenia uciążliwego transportu z centrum Goliny, ale innych planowanych inwestycji, między innymi budowy ścieżek rowerowych, dofinansowania wymiany pieców CO, rewitalizacji miejscowego sanktuarium, nasadzenia drzew i zieleni, budowy placu zabaw i skate parku oraz wsparcia KGW i doposażenia OSP.

Konsultacje w Golinie. Negatywna kampania i radykalnie ograniczony projekt

W wyniku badania okazało się, że 59,2% uczestników uważa, że  wybudowanie nowego łącznika nie wpłynie istotnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego w centrum wsi.

- Niestety, grupa osób z Goliny prowadziła bardzo negatywną kampanię dotyczącą budowy tego łącznika. Opowiadali mieszkańcom nieprawdę, co było bardzo nieodpowiedzialne i szkodliwe. Wmawiali ludziom, że jeśli sprzeciwią się budowie tej drogi, to w Golinie nie powstanie elektrociepłownia. A jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Elektrociepłownia będzie tam budowana, ponieważ jest to najlepsze miejsce w gminie na jej usytuowanie - stwierdza Adam Pawlicki. - A w związku z tym na ulicy Dworcowej będzie jeszcze większy ruch. Ale skoro mieszkańcy uwierzyli w te kłamstwa, które im opowiadano i nie chcą nowej drogi, która by ten ruch stamtąd wyprowadziła, to projekt budowy zostanie radykalnie ograniczony - dodaje.

Konsultacje w Golinie. Droga będzie droga w innym miejscu

Według pierwotnej koncepcji droga miała połączyć dwie istniejące ulice - Dworcową i Zagajkową z Goliny w kierunku Obry.

- Powiat też stawia nam warunki, że jeśli chcemy tę nową drogę połączyć z powiatówką, to na tym odcinku musimy ją przebudować. Rozmawiałem na ten temat na spotkaniu a panią starostą i poinformowałem, że w taki razie my rezygnujemy. Tym bardziej, że mieszkańcy nie wskazują tej drogi, jako priorytetowej. W tej sytuacji chcemy tylko przedłużyć naszą ulicę Asfaltową do Zagajkowej. To obniży nam koszty i za to pobudujemy drogę w innym miejscu - zapowiada burmistrz Pawlicki.  

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  Monika.

  Cześć panowie, mam na imie Monika. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: ... Rozwiń

 • 7 miesięcy temu | ocena +5 / -4

  ...

  Jarocin też ten smród poczuje. Tylko wy się obudzicie po fakcie, a wtedy elektrociepłowni nie wyburza.

  • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -2

   ale w czym problem ?

   głosowali na ZJ i Adama ?

 • 7 miesięcy temu | ocena +3 / -9

  Brawo Adam

  Goliniacy uważają się za mądrych ludzi a to takie głuptaski!!!

  • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -3

   jak Golina głosowała od lat ?

   głosowali na ZJ i Adama P. kilka kadencji wstecz ??? Jak to było w Golinie , kogo wybierali ?

 • 7 miesięcy temu | ocena +4 / -6

  Nick

  Stop elektrociepłowni!!! Niech żyje trujący czad z kominów... ale z naszych!!! Przykro patrzeć na taką utopijną apoptozę - no ale pamiłuj - takie mamy rzeczypospolite

 • 7 miesięcy temu | ocena +5 / -4

  PJA

  MIESZKAŃCY "GLINY"

 • 7 miesięcy temu | ocena +6 / -7

  Miru$

  Trzymajcie się tam w tej Golinie spalarnia i tak będzie to już mogliście brać tę drogę w pakiecie a wy że tylko chcecie spalarnii