Reklama

Mieszkańcy przeciwni budowie ogromnej chlewni. Sołtys zwołał zebranie wiejskie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy przeciwni budowie ogromnej chlewni. Sołtys zwołał zebranie wiejskie.

Reklama

Między Siedleminem a Noskowem ma zostać pobudowane gospodarstwo rolne z chlewnią na 45 tysięcy świń w cyklu rocznym. Okoliczni mieszkańcy są temu przeciwni. W zawiązku z tym radny i sołtys Andrzej Skrzypczak zwołał zebranie wiejskie.  

Towarzyszyli mu przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Jarocinie z wiceburmistrzem Bartoszem Walczakiem. Sala wiejska przy miejscowej szkole była prawie w całości zapełniona. Wśród uczestników zebrania byli między innymi radni miejskiej opozycji Jerzy Walczak, Dorota Czechak, Marcin Półrolniczak oraz Tomasz Klauza. Z zaproszenia na spotkanie z mieszkańcami nie skorzystał inwestor - Wojciech Wójcik, nie oddelegował też żadnego przedstawiciela.

Odwołania „niedopuszczalne i nie zasługują na uwzględnienie”

Na początku dyrektor wydziału rozwoju jarocińskiego magistratu Sebastian Walczak odczytał pisma z Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Zostały one przesłane do autorów odwołania, które wpłynęło do SKO w związku z decyzją burmistrza Jarocina o wydaniu warunków środowiskowych dla planowanej inwestycji. Odwołania złożyli członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Siedlemin „Szkoła dzieciom” oraz grupa mieszkańców. SKO stwierdziło, że są one „niedopuszczalne i nie zasługują na uwzględnienie”, co uzasadniło w obszernych pismach skierowanych do autorów odwołań.

W trakcie dyskusji okazało się, że oprócz decyzji, które zostały już wydane przez: Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarocinie oraz burmistrza Jarocina, inwestor, którym jest Wojciech Wójcik, właściciel Gospodarstwa Rolnego Siedlemin Ciświca S. z o.o. Biały Dwór, musi uzyskać warunki zabudowy do planowanego przedsięwzięcia oraz pozwolenie na budowę. Pierwsze wydaje Urząd Miejski w Jarocinie a drugie Starostwo Powiatowe w Jarocinie.

Działanie gminy wbrew interesowi społecznemu?

Atmosfera na zebraniu w Siedleminie gęstniała z minuty na minutę.

- Dlaczego burmistrz Jarocina stanął po ich stronie i sprzeciwił się budowie tak dużej chlewni? - pytał jeden z uczestników. Ktoś inny dodał: - Nic się nie bójcie, wiatry są z zachodu i smród doleci też do Jarocina.

W pewnym momencie jeden z uczestników spotkania postawił na stole przed wiceburmistrzem Bartoszem Walczakiem otwarty słoik z brunatną cieczą, prawdopodobnie gnojowicą.

- Niech się pan dobrze zaciągnie i poczuje to, co my będziemy czuli - powiedział.

Obecny na zebraniu przedstawiciel Stowarzyszenia Otwarte Klatki nie ukrywał zdziwienie, że odbywa się ono dopiero teraz.

- Gmina wiedział o tej inwestycji prawdopodobnie od 2020 roku. W tym czasie mieszkańcy mogli powołać stowarzyszenie, które po roku działania miałoby prawo włączyć się w postępowanie administracyjne na prawach strony - mówił członek stowarzyszenia. I dodał: - Nawet pobieżna lektura tego, co zostało zrobione w ciągu tego roku przez gminę, świadczy o działaniu wbrew interesowi społecznemu.

W odpowiedzi na ten zarzut dyrektor Sebastian Walczak stwierdził, że w grudniu 2020 r. burmistrz Jarocina wydał obwieszczenie, w którym poinformował mieszkańców o tym, że inwestor złożył wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla gospodarstwa w Siedleminie.

- To obwieszczenie ukazało się na tablicy ogłoszeń urzędu, w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Jarocin i zostało przekazane do sołtysa Siedlemina. Ponowne obwieszczenie w tej sprawie tymi samymi kanałami zostało podane do wiadomości w listopadzie 2021 roku - wyjaśnił Sebastian Walczak.

Radni opozycji zapowiadają wniosek o sesję nadzwyczajną

Uczestnicy zebrania z inicjatywy radnych miejskiej opozycji podjęli uchwałę wzywającą do uruchomienia procedury uchwalenia przez jarocińską radę miejską planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym planowana jest budowa gospodarstwa z chlewnią.

- My z własnej strony będziemy wnioskować o zwołanie sesji nadzwyczajnej, w programie której znajdzie się projekt takiej uchwały. Tele możemy zrobić - stwierdził radny Jerzy Walczak.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy