Reklama lokalna
reklama

Zakończyły się prace w kościołach w Cielczy i Noskowie. Zobacz, co się zmieniło [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zakończyły się prace w kościołach w Cielczy i Noskowie. Zobacz, co się zmieniło [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
24
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW grudniu pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu odebrali prace konserwatorskie i restauratorskie wykonane przy polichromii ścian i sklepienia, wraz ze sztukateriami, w prezbiterium kościoła św. Małgorzaty w Cielczy. To niejedyna świątynia, która zyskała na wyglądzie w ostatnim czasie.
Reklama lokalna
reklama

Jest to pierwszy etap prac przy sklepieniach i wewnętrznych ścianach świątyni, które parafia zaplanowała na najbliższe lata. Rewitalizacja ma na celu przywrócenie pierwotnego wyglądu kościoła - poprzez odtworzenie oryginalnej kolorystyki i estetyki wnętrza.

Prace poprzedzono badaniami polegającymi na wykonaniu odkrywek i przeprowadzeniu szczegółowej analizy odsłoniętych warstw pierwotnych. Następnie oczyszczono powierzchnie i uzupełniono ubytki tynków i sztukaterii, wykonano złocenia - w technice zgodnej z oryginalną - oraz pomalowano wnętrza, z zastosowaniem gruntów i farb krzemianowych. W trakcie odbioru prac uściślono ostateczną kolorystykę ścian nawy i transeptu, które zostaną poddane konserwacji w kolejnych etapach. W zeszłym roku przeprowadzono m.in. remont dachu na świątyni oraz zainstalowano nowy dzwon

reklama

Warto przypomnieć, że pierwszy kościół w Cielczy fundacji Zarembów powstał w XIV w. W drugiej połowie XVIII w., ze względu na jego zły stan zachowania, podjęto decyzję o budowie nowego, również drewnianego, zapewne fundacji Opalińskich. Świątynia ta spłonęła w 1808 r., na skutek czego Cielcza została afiliowana do parafii w Wilkowyi. O budowę nowej, trzeciej świątyni w Cielczy zabiegali mieszkańcy wsi. Założyli towarzystwo, które zbierało składki. Projekt obecnego kościoła pw. św. Małgorzaty w Cielczy powstał w 1911 r. Jego autorem był poznański architekt Stefan Cybichowski. Budowę rozpoczęto w 1912 r., a w 1913 r. świątynia została konsekrowana. 

reklama

W kościele, w głównym ołtarzu znajduje się obecnie obraz Matki Bożej Cieleckiej, który został niedawno poddany renowacji. W tym roku po raz pierwszy w cieleckim kościele odbyła się uroczystość zawierzenia Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Jarocin opiece Maryi.      

Prace remontowe przeprowadzono również w kościele w Noskowie 

To niejedyny kościół, który zyskał na swoim wyglądzie w ciągu ostatnich miesięcy. W październiku pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu odebrali prace konserwatorskie i roboty budowlane przeprowadzone przy drewnianym kościele Świętej Trójcy w Noskowie. Obejmowały one m.in. wymianę oszalowania wieży świątyni wraz z zadaszeniem nad wejściem od kruchty wieżowej i kapnikiem nad wejściem od strony południowej, wymianę pokrycia dachów budynku nad nawą oraz zakrystią, a także renowację powłok malarskich na elewacjach i pokryciu gontowym. W ramach wykonanych robót przedłużono połacie dachowe zadaszenia nad wejściem do kruchty wieżowej, co zabezpieczyło drzwi przed działaniem czynników atmosferycznych.

reklama

Najstarsza informacja o parafii w Noskowie pochodzi z 1433 r. Obecny drewniany kościół Świętej Trójcy wzniesiono w 1749 r., w miejscu wcześniejszych świątyń. Jest to obiekt drewniany o konstrukcji zrębowej, z wieżą o konstrukcji słupowej. Ściany budynku są oszalowane deskami. Całość spoczywa na ceglanej podmurówce, a nakrywa ją dach siodłowy kryty gontem. Budowla stanowi cenny przykład wielkopolskiej sakralnej architektury drewnianej. Zabytkową plebanię z tej miejscowości można obecnie zwiedzać w skansenie w Dziekanowicach. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama