Plebania w Noskowie (gmina Jaraczewo) została wzniesiona w połowie XIX wieku. W marcu 2018 r. z racji swojego wieku została rozebrana [zobacz film WIDEO PONIŻEJ].
Plebanię z Noskowa przeniesiono w częściach i składano przez kilka lat
Ale to nie koniec historii obiektu. Rozbiórka nie spowodowała, że budynek przestał istnieć. Został bowiem przeniesiony do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach nad jeziorem Lednickim.Tam z dużą pieczołowitością i zaangażowaniem został odbudowany i odnowiony. Tym samym znalazł się wśród innych zabytkowych chat i obiektów przeniesionych do parku z wielkopolskich wsi.
Odbudowa plebanii z Noskowa opisana została na stronie internetowej Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w następujący sposób:
„Postanowiliśmy uratować unikalny budynek i klapka po klapce rozebrano go, a następnie składano w Dziekanowicach, tuż obok kościoła. To tam od 2018 roku trwały prace nad wykończeniem budynku, co nie było łatwe. Po tym, jak złożono go ponownie w całość, trzeba było… ulepić ściany. Były one lepione z gliny m.in. przez pracowników parku” - czytamy w internetowej relacji.
W plebanii z Noskowa można byłoby nakręcić „Stulecie winnych”
Budynek, zachowując jego oryginalny układ, ukończono w tym roku. Jest otwarty dla zwiedzających od 15 kwietnia.Wnętrza zdobią meble pochodzące z czasów świetności parafii. Część z nich jest oryginalna i pochodzi z Noskowa, ale część mebli dodano.
„Jedno jest jednak pewne. Dom ma niesamowity klimat i bez większych przygotowań można by było w nim nakręcić na przykład „Stulecie winnych”. Część podłóg jest drewniana, a w części poukładano, jak dawniej, czerwone cegły” - można przeczytać na stronie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego.
Pracownicy Parku Etnograficznego zapraszają na spacer po starej plebanii z Noskowa
Budynek podzielony jest na dwie części: lewą od wejścia zajmował ksiądz, a prawą jego mama, która pełniła funkcję gosposi.Wejście do środka prowadzi z altany, która jest częściowo przeszklona, a po jej bokach stoją ławeczki do odpoczynku. To na nich w letnie dni przesiadywał ksiądz, jego mama i goście. W sieni, zaraz po prawej stronie, na ścianie wisi mosiężna kropielnica z wizerunkiem Maryi.
Do dyspozycji księdza były trzy pokoje. Pierwszy, zaraz po wejściu na lewo był biurem parafialnym. Stoi w nim solidne drewniane biurko i krzesło z oparciem i podłokietnikamy obite czerwoną tkaniną. Na biurku starodawna maszyna do pisania oraz lampa naftowa. W oddali widać miejsce do modlitw, a na wieszaku wisi czarna sutanna.
Drugi, zaraz za biurem to skromna sypialnia z drewnianym pojedynczym łóżkiem stojącym pod ścianą. Na nim pierzyna w białej, koronkowej pościeli. Trzeci, duży pokój służył jako jadalnia i jest najbardziej okazały. Owalny stół pośrodku, a przy nim sześć krzeseł. To tu ksiądz proboszcz podejmował oficjalnych gości.
Miejscem dla mamy proboszcza były co najmniej dwa pokoje i kuchnia, która w tamtych czasach pełniła funkcję serca domu. Znaleźć w niej można kaflowy piec, drewniany stół z krajalnicą do chleba i jako że w domu nie ma łazienki, metalową miskę na stojaku, jak dawniej. Poza tym kanka na mleko i zbiór porcelanowych kubków na drewnianym stojaku.
Przy jednym z pomieszczeń jest wyjście na boczną, całkowicie przeszkloną kolorowym szkłem altankę, która choć niewielka, służyła pewnie jako słonecznie miejsce dla kwiatów mamy proboszcza, ale nie tylko. W jej kącie ustawiono drewniany zestaw do ubijania masła, a także beczkę, być może do kiszenia kapusty.
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach, jako skansen wsi wielkopolskiej, położony jest nad brzegiem jeziora Lednica. Można go odwiedzać 7 dni w tygodniu:
- od poniedziałku do piątku - od godziny 10.00 do 17.00,
- w sobotę i niedzielę - od godziny 10.00 do 18.00.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.