Reklama

Jarocin. Gmina otrzymała 16 mln zł ze środków norweskich. Burmistrz odebrał czek w Warszawie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Jarocin

Jarocin. Gmina otrzymała 16 mln zł ze środków norweskich. Burmistrz odebrał czek w Warszawie - Zdjęcie główne

Jarocin. Gmina otrzymała 16 mln zł ze środków norweskich. Burmistrz odebrał czek w Warszawie, gdzie spotkał się miedzy innymi z Jarosławem Gowinem | foto UM Jarocin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin. Gmina otrzymała 16 mln zł ze środków norweskich. Burmistrz odebrał czek w Warszawie.

Reklama

- Jestem dumny z tego, że Jarocin znalazł się w elitarnym gronie miast, które otrzymały najlepsze, bo darmowe środki. Szczególnie, że są one potrzebne. W naszym mieście prowadzony jest duży projekt rewitalizacji (…). Pieniądze, które właśnie otrzymaliśmy są uzupełnieniem tego projektu o czynnik społeczny. To będzie taka kropka na „i”, a Jarocin stanie się rzeczywiście miastem jutra - powiedział burmistrz Adam Pawlicki, odbierając symboliczny czek na konferencji prasowej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie.

Jarocin. Gmina otrzymała 16 mln zł ze środków norweskich. Burmistrz odebrał czek w Warszawie.Do konkursu zgłosiło się 213 miast

Jarocin otrzymał 3,5 mln euro, czyli blisko 16 mln zł z programu „Rozwój Lokalny” z funduszy norweskich.

Program „Rozwój lokalny” ma za zadanie wsparcie małych i średnich miast w strategicznym, zintegrowanym i kompleksowym zarządzaniu, zmierzając do poprawy życia i środowiska. Pod koniec 2019 roku nastąpiło rozstrzygnięcie I etapu konkursu, do którego zgłosiło się 213 miast.

Gmina Jarocin znalazła się wtedy na 8 miejscu wśród 54 najlepszych samorządów i przeszła do II etapu. Od stycznia do października 2020 roku Zespół Miejski kontynuował prace nad projektem, w efekcie których powstał Program Rozwoju Lokalnego i Program Rozwoju Instytucjonalnego, docenione przez ekspertów oceniających wnioski.

Program „Rozwój lokalny” finansowany jest z Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Jarocin. Gmina otrzymała 16 mln zł ze środków norweskich. Burmistrz odebrał czek w Warszawie. Bedzie realizowana Nowa Ścieżka Rozwoju

3,5 mln euro, czyli blisko 16 mln zł przyznane Jarocinowi przeznaczone zostanie na realizację projektu „Jarocin - Miastem Jutra”.

Jest on kompleksowym opracowaniem, stworzonym z udziałem jarociniaków - osób prywatnych, przedsiębiorców, młodzieży, lokalnych liderów i organizacji pozarządowych.

W ramach Nowej Ścieżki Rozwoju zdefiniowano trzy podstawowe cele, które odpowiadają wymiarom, jakie musiały zostać ujęte w projekcie.

Pierwszy to Ecorockowe Miasto. Tu główny nacisk położono na ekologię i rozwój przestrzenny.

Drugi - Wspólnota Lokalna Awangardowych Działań skupia się na wymiarze społecznym, budowaniu tożsamości lokalnej i wzmocnieniu więzi.

Trzeci - Jarociński Rozwój Gospodarczy uwzględnia aspekt ekonomiczno-edukacyjny.

Jarocin. Gmina otrzymała 16 mln zł ze środków norweskich. Burmistrz odebrał czek w Warszawie. Powstanie miedzy innymi Biuro Obsługi Miasta

Projekt, który będzie realizowany do 2024 roku  ma również na celu zbudowanie przyjaznej i innowacyjnej administracji, co zostanie zrealizowane między innymi poprzez przystosowanie ratusza do utworzenia Biura Obsługi Miasta.

Na parterze planowane jest umieszczenie centrum obsługi mieszkańców.

- Na piętrze będzie nadal siedziba rady miejskiej. Poza tym wprowadzone zostaną władze miasta oraz kancelaria i burmistrz. Z kolei piętro po muzeum zostanie zagospodarowane na przestrzeń administracyjno-biurową - wyjaśniał jakiś czas temu wiceburmistrz Bartosz Walczak.

Budynek zostanie między innymi przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, tak aby ułatwić dostęp mieszkańców do najbardziej strategicznych wydziałów. 

Wiceburmistrz zapowiadał, że urząd będzie się starał jak najszybciej ogłosić przetarg na roboty budowlane w ratuszu.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy