reklama

Inwestowanie w nieruchomości dla początkujących – co warto wiedzieć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: www.pexels.com

Inwestowanie w nieruchomości dla początkujących – co warto wiedzieć? - Zdjęcie główne

foto www.pexels.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Coraz więcej osób lokuje swój kapitał, oszczędności w nieruchomościach. Warto wiedzieć od czego zacząć inwestowanie w nieruchomości. Jak każda inwestycja i ta jest obarczona ryzykiem. Pułapek na początkujących inwestorów czyha bez liku, nie wszystkich można łatwo uniknąć. Inwestowanie bezwzględnie nie może być przypadkowe, warto się zatem dobrze przygotować.
reklama

Po pierwsze wiedza

Chcąc zacząć inwestować w nieruchomości zacząć należy od zdobycia niezbędnej, elementarnej wiedzy o funkcjonowaniu rynku nieruchomości, możliwościach inwestycji w tym obszarze, ewentualnych zagrożeniach, realnych zyskach. Udana inwestycja z przypadku jest możliwa, jednak o wiele bezpieczniej jest poruszać się na rynku świadomie podejmując decyzje. Ponadto niezbędne jest odpowiedzenie sobie na kilka zasadniczych pytań o powody inwestycji w nieruchomości. Jak zacząć inwestować by nie stracić naszych oszczędności? Czy ma być to nasz sposób na życie, czy chcemy na inwestycji jak najwięcej zarobić, czy zależy nam by szybko zarobić, czy po prostu uważamy że jest to najbezpieczniejsza lokata kapitału w obecnej sytuacji gospodarczo-finansowej. W zależności od odpowiedzi na te pytania nasze postępowanie będzie się różnić, wymagać mniej lub więcej zaangażowania.

reklama

Po drugie kapitał

Zanim zaczniemy inwestować warto określić sumę kapitału, jaką możemy i chcemy zainwestować lub pożyczyć, by zainwestować. Pozwoli to oszacować ewentualny zysk z inwestycji w czasie i skalkulować opłacalność przedsięwzięcia. Jeżeli decydujemy się na kredyt musimy ocenić swoją zdolność kredytową, skompletować niezbędne dokumenty umożliwiające uzyskanie kredytu. Na tym etapie dobrze jest porównać różne oferty kilku banków.

Wiedząc jaką sumę możemy zainwestować kolejnym krokiem jest wybranie rodzaju inwestycji. Dość popularny stał się flipping przyciągający początkujących. W razie, gdy odsprzedaż by się nie powiodła istnieje wówczas plan awaryjny wynajmu nieruchomości. Co do zasady mamy możliwość inwestycji krótkoterminowej (odsprzedaż), długoterminowej (pod wynajem z równoległym wzrostem wartości nieruchomości na rynku) – wynajem rekreacyjny krótkoterminowy, bądź długoterminowy. Wynajem tyczy się przede wszystkim mieszkań, ale nie tylko, również lokali użytkowych. Nie wystarczy jednak wybrać rodzaj nieruchomości ale i jej lokalizację. Winna być atrakcyjna, niemniej warto pod uwagę wziąć atrakcyjność z punktu widzenia inwestycji, a nie własnej subiektywnej oceny, intuicji czy osobistych potrzeb. Znaczenie może mieć również potencjał lokalizacji w perspektywie czasu.

reklama

Mierzyć siły na zamiary

By się nie zniechęcić do inwestycji na samym początku dobrze jest wybierać inwestycje pewne i bezpieczne. Rzucanie się na głęboką wodę może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Trudne i ryzykowne inwestycje zostawmy bardziej doświadczonym. Tym samym planując wynajem długoterminowy warto celować w sprawdzone inwestycje, jak mieszkania dla studentów. Takie nieruchomości nie jest trudno kupić, ani wynająć.

Kiedy już nabędziemy doświadczenia zawsze można podnieść poprzeczkę kupując nieruchomość do remontu w mniej oczywistej lokalizacji, z przeznaczeniem na wynajem niekoniecznie dla studenta, ale i dla rodziny, czy pracowników. Gdy już kupimy nieruchomość nasza inwestycja wchodzi na wyższy poziom zaawansowania, bowiem trzeba ją wyposażyć, zaaranżować i wynająć. Wiele zależy od grupy docelowej wynajmujących, czasem nie trzeba się za bardzo starać i standard wystarczy, jednak gdy chcemy zyskać nieco więcej warto jest się przyłożyć do tejże wisienki na torcie i zyskać długofalowo wyższe dochody. Pamiętać należy, iż ponosząc koszty wyposażenia ponosimy je jednorazowo, zaś zyski z czynszu uzyskujemy w perspektywie minimalnie rocznej.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama