Konsolidacja kredytów - co to jest?
Czemu ma służyć konsolidacja kredytów?
Czy konsolidacja kredytów się opłaca?
Konsolidacja kredytów - co to jest?
Masz kilka kredytów, które razem wzięte mocno nadwyrężają twój budżet? W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem może być konsolidacja kredytów. Mówiąc najprościej, konsolidacja polega na zebraniu wszystkich zobowiązań i połączenie ich w jedno. To skutkuje również zmianą kilku pojedynczych rat w jedną wiekszą, ale jednocześnie mniejszą od sumy tych pojedynczych rat często opłacanych w różnych dniach miesiąca. Celem konsolidacji jest "ściągnięcie" wszystkich zobowiązań w jedno, a przez to odciążenie domowego budżetu. Jak to możliwe, że rata kredytu konsolidacyjnego jest niższa od sumy rat pojedynczych kredytów i pożyczek? Najczęściej jest to wynik wydłużenia okresu kredytowania, aczkolwiek zdarza się również, że któryś z wybitnie niekorzystnych kredytów w momencie konsolidacji zostaje zmniejszony.
Czemu ma służyć konsolidacja kredytów?
Kredyt konsolidacyjny pomyślany został przede wszystkim jako narzędzie dla tych osób, które borykają się ze zbyt wysokimi obciążeniami finansowymi, które nie pozwalają im utrzymać płynności finansowej. Odciążenie domowego budżetu przez zmniejszenie wysokości miesięcznie ponoszonych opłat ma dać szansę na uporanie się ze zobowiązaniami. Wydłużenie okresu kredytowania i zmniejszenie wysokości miesięcznych opłat ma zaś przede wszystkim chronić przed ryzykiem zaprzestania terminowego spłacania zobowiązań i generowania tym samym dodatkowych odsetek, które szczególnie w przypadku mniejszych kredytów i pożyczek potrafią być stosunkowo wysokie.
Czy konsolidacja kredytów się opłaca?
Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i jednoznaczna, ponieważ bardzo wiele zależy od rodzaju kredytów i pożyczek zaciągniętych wcześniej, ich warunków, obecnej sytuacji finansowej kredytobiorcy. Zdarza się oczywiście, że ostatecznie konsolidacja może okazać się rozwiązaniem korzystnym finansowo w takim sensie, że koszty kredytów i pożyczek zostają zmniejszone. Wiele zależy od typu kredytu konsolidacyjnego - oferty na rynku pomoże ci porównać kredyt gotówkowy kalkulator. Często jednak, i trzeba się z tym liczyć, kredyt konsolidacyjny w ostatecznym rozrachunku okazuje się droższy niż pierwotnie zaciągnięte kredyty. Wynika to jednak przede wszystkim z wydłużenia okresu kredytowania, co od razu wiąże się także z określoną prowizją. Warto jednak podkreślić, że na takie rozwiazanie najczęściej decydują się osoby, które nie radzą sobie ze spłatą dotychczas zaciągniętych zobowiązań i łączną wysokością rat. W tym przypadku atrakcyjność kredytu konsolidacyjnego nie polega na tym, że jest on niższy niż zaciągnięte wcześniej zobowiązania, tylko na tym, że chroni przed ryzykiem nieterminowego spłacania rat, co wiąże się z wysokimi odsetkami i karami. W wielu przypadkach to właśnie kredyt konsolidacyjny chroni przed ryzykiem wpadnięcia w pętlę zaciągania jednych zobowiązań, aby spłacić wcześniejsze. Często to właśnie zmniejszenie rat wynikające z wydłużenia okresu kredytowania potrafi przywrócić spokój i płynność domowych finansów. Oczywiście za każdym razem należy sprawdzić aktualne oferty kredytu konsolidacyjnego i wybrać ten najbardziej atrakcyjny.