Reklama

Będzie rondo na skrzyżowaniu DK 12 i 15 w Jarocinie i ścieżka rowerowa do Goliny

Opublikowano: śr, 19 maj 2021 20:07
Autor:

Będzie rondo na skrzyżowaniu DK 12 i 15 w Jarocinie i ścieżka rowerowa do Goliny - Zdjęcie główne

Będzie rondo na skrzyżowaniu DK 12 i 15 w Jarocinie i ścieżka rowerowa do Goliny

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministerstwo zatwierdziło do realizacji projekt przebudowy dróg krajowych numer 12 i 15, ścieżki rowerowej do Goliny oraz utworzenie ronda na ulicy Powstańców Wielkopolskich.

Reklama

Świetna informacja nie tylko dla Jarocina. Poznański Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad potwierdził dzisiaj, że wkrótce ruszy remont dróg krajowych numer 12 i 15 na terenie Jarocina. Wraz z tymi inwestycjami utworzona zostanie ścieżka rowerowa do Goliny oraz rondo na ulicy Powstańców Wielkopolskich skrzyżowanie z ul. Wrocławską w Jarocinie.

Ścieżka do Goliny długo wyczekiwaną inwestycją

Ogłoszenie to kończy wieloletni proces walki o utworzenie ścieżki przy Drodze Krajowej numer 15. Jest ona bardzo zatłoczona i doszło już tam do kilku tragicznych wypadków. Niestety ścieżka nie mogła być tam utworzona ze względu na to, że administratorem tych dróg jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ścieżki rowerowe były budowane, jednak nie obejmowały terenu Ziemi Jarocińskiej (poza fragmentem Jarocin - Cielcza).

O ścieżce mówiono między innymi w trakcie kampanii wyborczej przed wyborami na burmistrza Jarocina w 2014 roku. Ubiegający się wówczas o reelekcję ówczesny burmistrz Jarocina Stanisław Martuzalski chwalił się, że wkrótce będzie ukończony pierwszy etap budowy tej ścieżki o długości 600 metrów od skrzyżowania koło Jarkonu do mostu kolejowego na ulicy Wrocławskiej. Kolejnym etapem miało być zbudowanie odcinka do samej Goliny, na który, jak zapewniał ówczesny wiceburmistrz Mikołaj Kostka, gmina ma przygotowane środki łącznie z tymi przeznaczonymi na wykup gruntów, które należały do osób prywatnych.

Burmistrz Martuzalski przegrał jednak wybory. Zwycięzcą w nich okazał się obecny włodarz naszej gminy - Adam Pawlicki (Ziemia Jarocińska), który również postulował budowę ścieżki. Podobny plan miał partyjny kolega starosty Lidii Czechak - Janusz Krawiec. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach na burmistrza w 2014 roku odpadł jednak w pierwszej turze. Mineło kolejnych 7 lat, a ścieżka nie powstała. W rzeczywistości przebudowano tylko chodnik, na miejskiej części DK15 i to nie w całości. 

Tymczasem mieszkańcy wielokrotnie podnosili koniecznośc budowy ścieżki wzdłuż drogi nr DK 15 do Goliny. Tym bardziej, że w miejscowości działają w tej chwili dwa największe zakłady pracy na naszym terenie. W sprawie inwestycji lobbowali też członkowie stowarzyszenia RoweLove, którzy w tej kwestii pisali do GDDKiA. 

Jak będzie wyglądać realizacja ronda na skrzyżowaniu DK 12 i 15 w Jarocinie i ścieżki rowerowej do Goliny?

Wszystko wskazuje na to, że teraz jednak dojdzie do realizacji tego projektu. Poznański odział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad potwierza przygotowania do inwestycji. 

Pierwszym etapem będzie ogłoszenie postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy na opracowania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem potrzebnych uzgodnień oraz decyzji administracyjnych dla powyższego zadania. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie postępowania przetargowego na roboty budowlane polegające na rozbudowie DK12 oraz DK15 na wskazanych odcinkach. Podstawowe cele inwestycji to:

- dostosowanie konstrukcji drogi do nośności 11,5 tony/oś,

- poprawa bezpieczeństwa i uspokojenie ruchu drogowego,

- poprawa warunków komunikacyjnych - informuje rzecznik. 

Nie wiadomo, kiedy dokładnie ruszy inwestycja. Wszystko zależy od szybkości postępowania przetargowego, które ma zostać uruchomine niebawem.

Wyczekiwane rondo na skrzyżowaniu DK 12 i 15 w Jarocinie

Wcześiej o planowanej przebudowie skrzyżowania ul. Wrocławskiej i Powstańców Wlkp. iformowały władze Jarocina. Dziś dobrą informację w tej sprawie potwierdziła starosta Lidia Czechak. "Remont drogi 12 i 15, ścieżka rowerowa do Goliny i rondo na Powstańców Wielkopolskich. DZIĘKUJEMY ‼️. Zgodnie z dzisiejszą deklaracją powiat wspomoże Zespół Roboczy tej inwestycji, by realizacja szybko doszła do skutku" - napisała w mediach społecznościowych starosta. 

Informacja wywołała prawdziwy wybuch pozytywnych komentarzy. O potrzebie budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Powstańców Wlkp i Wrocławskiej mówiło się od dawna. W ostatnich latach te postulaty się nasiliły, bo po powstaniu obwodnicy Jarocina i przebudowie komunikacji w centrum miasta, styk dwoch krajówek stał się prawdziwie wąskiem gardłem. W szczycie korek na ul. Powstańcow Wlkp. sięga od świateł nierzadko do strażnicy PSP. 

Kiedy w listopadzie ubiegłego roku zapytaliśmy was na naszym fanpage o pomysł  ruchu okreżnego w tym miejscu, kilkaset osób z miejsca poparło postulat [ZOBACZ TUTAJ]. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy