Reklama

Gmina Jarocin powiększa sieć ścieżek rowerowych. Gdzie można nimi dojechać?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Gmina Jarocin powiększa sieć ścieżek rowerowych. Gdzie można nimi dojechać? - Zdjęcie główne

Gmina Jarocin powiększa sieć ścieżek rowerowych. Gdzie można nimi dojechać? | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Jarocin powiększa sieć ścieżek rowerowych. Gdzie można nimi dojechać?

Reklama

Korzystanie z roweru to znakomita forma aktywności i dbania o zdrowie. Dlatego w powiecie jarocińskim jest coraz więcej ścieżek rowerowych, które pozwalają w bezpieczny sposób poruszać się cyklistom.

Aleja Światowego Dnia Roweru symbolem Jarocina

W ostatnim czasie rower stał się również pewnego rodzaju symbolem Jarocina. A to za sprawą nazwy Aleja Światowego Dnia Roweru, którą nadano traktowi łączącemu Jarocin z Wilkowyją, Cielczą, Mieszkowem i Radlinem [o tym więcej TUTAJ].

Inwestycja została wsparta dotacją z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki temu w gminie Jarocin powstała nowa dwupasmowa droga o szerokości 5,5 metrów ze ścieżką rowerową o szerokości 3,5 metra.

Za promowanie jazdy na rowerze, wiosną tego roku, burmistrz Adam Pawlicki odebrał nagrodę Światowego Dnia Roweru Organizacji Narodów Zjednoczonych [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].

Obecnie na terenie gminy Jarocin jest około 30 km ścieżek rowerowych, a przewidywane są następne. Tam, gdzie to możliwe, przy planowanych inwestycjach budowy i remontu dróg, uwzględniane są również trakty dla rowerów.

Nowe ścieżki rowerowe. Jedna z nich poprowadzi do młyna nad Lutynią

Wkrótce ma taki powstać w Wilkowyi. Ścieżka połączy się z już istniejącą przy drodze powiatowej w Annapolu [o tej ścieżce więcej czytaj TUTAJ].

Część planowanej inwestycji to ciąg pieszo-jezdny z betonu asfaltowego o długości ponad 363 m i szerokości od 2,5 do 4 m. Kolejny odcinek poprowadzony zostanie przez las. Powstanie tam 490 m ścieżki rowerowej o szerokości 2 m, co ważne z nawierzchni wodoprzepuszczalnej, jaką jest kruszywo zespolone żywicą.

Gmina Jarocin na budowę nowej ścieżki rowerowej pozyskała dofinansowanie ze środków unijnych. Nowy odcinek drogi rowerowej ma pełnić rolę łącznika z istniejącymi już ścieżkami.

- Jedną z nich jest pętla, którą  bezpiecznie możemy wyjechać i wrócić do Jarocina, odwiedzając urokliwe tereny nad Lutynią. Z Jarocina w kierunku Wilkowyi kierujemy się nową Aleją Światowego Dnia Roweru. W Wilkowyi dojeżdżamy do młyna nad Lutynią. Gmina dwa lata temu zakupiła zabytkowy obiekt z działką, a w ubiegłym roku remontem dachu rozpoczęła się jego rewitalizacja - tłumaczy burmistrz Adam Pawlicki.

I dodaje:

- Z Wilkowyi nowo wybudowanym odcinkiem ścieżki rowerowej poprzez malownicze tereny nad rzeką Lutynią kierujemy się w kierunku Annapola, skąd wracamy do Jarocina.

Włodarz gminy zaznacza, że w planach samorządu jest przedłużenie ścieżki od młyna, poprzez kładkę na druga stronę Lutyni, co jeszcze bardziej urozmaici możliwość dojazdu do tego miejsca, którym przed laty zachwycił się także Jarosław Iwaszkiewicz, pisząc „Młyn nad Lutynią”.

Na rajdach rowerowych chętnych jest zawsze więcej niż miejsc

Ścieżki rowerowe na naszym terenie prowadzą także do innych ciekawych miejsc związanych z historią Ziemi Jarocińskiej. Na przykład do Mieszkowa, z którego pochodził pierwszy dowódca Powstania Wielkopolskiego - gen. Stanisław Taczak.

Zainteresowanie rajdami rowerowymi organizowanymi na terenie gminy jest coraz większe.

- Jarocin stał się prawdziwie rowerowym miastem - uważa Adam Pawlicki. - Jeśli chodzi o udział w imprezach, chętnych zawsze jest więcej niż miejsc. Warto podkreślić, że różnorodność, poziom trudności tych rajdów dostosowane są zawsze do wieku uczestników, dlatego z możliwości rowerowej rekreacji korzystają zarówno dzieci i młodzież, osoby dorosłe i seniorzy - dodaje włodarz gminy.

Jego zdaniem, „podejmowane przez gminę inicjatywy wyróżniają Jarocin wśród innych miast, czyniąc go wyjątkowym”.

- W związku z tym zapraszamy wszystkich entuzjastów jazdy na rowerze do odwiedzenia naszych stron - zachęca Adam Pawlicki.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy