Reklama

Ścieżka rowerowa z Jarocina do Woli Książęcej budzi spore zastrzeżenia rowerzystów [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ścieżka rowerowa z Jarocina do Woli Książęcej budzi spore zastrzeżenia rowerzystów.

Reklama

Droga z Jarocina do Woli Książęcej została niedawno przebudowana. Nowa trasa z jednej strony prowokuje kierujących samochodami do rozwijania dużych prędkości, z drugiej jest niezwykle atrakcyjna dla rowerzystów, ponieważ częściowo prowadzi przez las i mija pałac w Słupi.

Aby zagwarantować bezpieczeństwo tym drugim, na drodze - białą linią, wyznaczone zostało szerokie pobocze.  

Może uda się uniknąć tragedii na ścieżce rowerowej z Jarocina do Woli Książęcej

Okazuje się jednak, że nie do końca się ono sprawdza. O tym dlaczego napisał do nas jeden z jarocińskich rowerzystów. 

„Sama droga jest super wyremontowana i wyznaczony obszar dla rowerów, brak jednak oznaczenia do czego to szerokie pobocze służy. Sam z rodziną na tą drogę wjeżdżam od ZGO i zero informacji, do czego może służyć wyznaczone, szerokie pobocze” - pisze nasz Czytelnik. 

I wyjaśnia, co go skłoniło do poruszenia tego problemu.

„Bo może do kogoś dotrze informacja i uda się uniknąć tragedii. Dwa razy na tej trasie uniknęliśmy nieszczęścia i to tylko przez przypadek, a może szczęcie. Jadąc od Jarocina do Woli Książęcej przed Słupią jest zakręt, na którym oznakowanie wskazuje 50 km, a na samym zakręcie, na ścieżce dla rowerów jest bardzo dużo piasku, co stwarza niebezpieczeństwo dla rowerzystów” - twierdzi mężczyzna.

Kierowcy dużą prędkością wjeżdżają na ścieżkę rowerową z Jarocina do Woli Książęcej

Dalej opisuje, że „kierowcy, jadący od Woli Książęcej, często ścinają zakręt z bardzo dużą prędkością, wjeżdżając na pobocze”.

„Ostatnio dwa razy była sytuacja, że gdybyśmy szybciej zbliżyli się do tego zakrętu to samochód by nas po prostu zmiótł” - uważa. 

Jego zdaniem „cyklista nie ma jak ominąć tego zakrętu z powodu piasku i musi wjechać na drogę, a kierowcy ścinając zakręt wjeżdżają na pobocze”. Oopisaną sytuację udokumentował na zdjęciach - zobacz naszą GAZLERIĘ.

(…) „Należy się zastanowić, co zrobić, aby rowerzyści byli bezpieczni a samochody z dużą szybkością nie ścinały zakrętu. No i najważniejsze. Jeżeli szerokie pobocze ma służyć jako ścieżka rowerowa może na podłożu tak jak w mieście co jakiś czas namalować rower, i co jakiś odcinek wstawić znak, że jest to jednak ścieżka rowerowa, a kierowcy muszą uważać” - radzi nasz Czytelnik. 

Niewykluczone, że namalują rower na ścieżce dla cyklistów z Jarocina do Woli Książęcej

Zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Jarocinie, który odpowiada za opisywany odcinek, z prośbą o wyjaśnienie sprawy i podjęcie działań w celu poprawy bezpieczeństwa na drodze do Woli Książęcej.

W nadesłanej przez magistrat informacji czytamy, że wspomniana „ścieżka rowerowa jest oznakowana za pomocą oznakowania pionowego C-13 (droga dla pieszych i rowerzystów - przyp. red.), informującego kierujących o przeznaczeniu wybudowanej ścieżki”.

„Oznakowanie takie zlokalizowane jest przy każdym skrzyżowaniu, w tym również przy wspomnianym skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do Zakładu Gospodarki Odpadami w Jarocinie” - wyjaśnia Michał Szymański z wydziału rozwoju.

I zapewnia, że „zostanie wzięte pod uwagę uzupełnienie oznakowania za pomocą oznakowania poziomego P-23, czyli symbolu roweru”.

Jeśli będą pieniądze, to „odgrodzą” ścieżkę od jezdni na drodze z Jarocina do Woli Książęcej

Urzędnik uważa, że „zaleganie ziemi na ścieżce rowerowej na łuku drogi występuje zwłaszcza po obfitych opadach deszczu ze względu na ukształtowanie terenu”.

Dlatego deklaruje, że „dokonana zostanie wizja w terenie, aby określić możliwości zminimalizowania gromadzenia się spływającej ziemi”.

„Ponadto przeanalizujemy możliwość „odgrodzenia” na newralgicznym odcinku, czyli łuku drogi, ścieżki rowerowej od jezdni, tak, aby nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji i pojazdy nie zjeżdżały na ścieżkę rowerową podczas pokonywania zakrętu” - obiecuje Michał Szymański.

Zastrzega jednak, że „zainstalowanie potrzebnych do tego urządzeń, bądź innych elementów, uzależniona będzie od możliwości finansowych gminy Jarocin”.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy