W formularzach, które zamieszczono na stronie internetowej urzędu gminy w Nowym Mieście znalazły się pytania m.in. o zwiększenie częstotliwość kursów autobusowych o jeden kurs na linii Nowe Miasto - Środa Wielkopolska i dołożenia na trasie miejscowości, na których terenie obecnie nie ma zlokalizowanych przystanków autobusowych.
W drugiej z ankiet poproszono o wyrażenie opinii dotyczącej zasadności zwiększenia częstotliwości kursów realizowanych przez Jarocińskie Linie Autobusowe na liniach "15" i "2A". Zapytano również o ewentualne propozycje dołożenia dodatkowych lokalizacji.
Wypełnione ankiety można przesłać na adres mailowy: urzad@gmina-nowe-miasto.pl albo złożyć osobiście w sekretariacie Urzędu Gminy Nowe Miasto nad Wartą lub w pokoju nr 3. Można je również przekazać pocztą tradycyjną: Urząd Gminy Nowe Miasto nad Wartą, ul. Poznańska 14, 63-040 Nowe Miasto nad Wartą.
Formularz dotyczący transportu w kierunku Jarocina dostępny jest [TUTAJ], a do Środy Wielkopolskiej - [TUTAJ].
Informacje uzyskane w czasie konsultacji zostaną przedstawione radnym w czasie posiedzenia komisji.
Mieszkanka Nowego Miasta mówiła na sesji o problemach z komunikacją na terenie gminy
Temat komunikacji został poruszony w kontekście debaty nad raportem o stanie gminy Nowe Miasto. W trakcie sesji, która odbyła się pod koniec czerwca, głos zabrała Joanna Majcher. Wskazała na to, że tematowi transportu zbiorowego w analizie poświęcone zostało zaledwie kilka linijek. Szczegółowo omówiła obecny stan transportu zbiorowego na terenie gminy, który w praktyce prowadzi do wykluczenia komunikacyjnego znacznej części mieszkańców.Mówiła o częstych połączeniach między stacją kolejową w Chociczy a Poznaniem czy Ostrowem Wlkp, które pozwalają na dotarcie do Jarocina czy Środy Wlkp. Jednocześnie wskazała jednak na brak możliwości dotarcia do tego miejsca w inny sposób niż samochodem.
- W Chociczy oblężony jest parking praktycznie o każdej porze dnia i nocy. Ilu mieszkańców korzysta codziennie z stacji kolejowej jako ze stacji której podjeżdżają codziennie do pracy, do szkoły, na uczelnię i tak naprawdę nie ma szansy, żeby na jakikolwiek pociąg dojechać z jakiegokolwiek miejsca w gminie. Patrząc na połączenia autobusowe z Jarocinem i ze Środą Wielkopolską to funkcjonują one na poziomie absolutnego minimum. Zapewniają tyle, by umożliwić uczniom dojazd do szkół średnich i powrót z nich - mówiła mieszkanka Nowego Miasta, która zabrała głos w imieniu grupy. - Młodzież z terenu gminy może dojechać do Środy Wielkopolskiej lub Jarocina porannym autobusem szkolnym. Jednak problem stanowi już powrót, gdyż z Jarocina odjeżdża autobus o godzinie 15.42. Ze Środy Wielkopolskiej jeden autobus odjeżdża o 14.35, drugi o 15.35 i to są jedyne możliwości powrotu dla tych uczniów. Natomiast zajęcia szkolne, które są organizowane dla licealistów, zwłaszcza dla uczniów, którzy pracują w technikach i tych zajęć mają naprawdę sporo, nie zawsze ci uczniowie są w stanie nawet zdążyć na powrót do domu i w praktyce to oznacza, że rodzice muszą samodzielnie organizować powrót dzieci do miejsca zamieszkania.
Joanna Majcher podkreśliła, że brak możliwości sprawnego przemieszczania się uderza m.in. w osoby starsze, które nie mogą samodzielnie dojechać do lekarza, na badania, na zakupy czy do urzędu.
- Brak komunikacji ogranicza również możliwość udziału w życiu społecznym, kulturalnym, przede wszystkim zawodowym, co sprzyja migracjom młodych ludzi do większych ośrodków. Gmina traci w tym samym potencjalnych pracowników, przedsiębiorców, ale przede wszystkim mieszkańców - mówiła w czasie sesji absolutoryjnej. - Jesteśmy wykluczeni komunikacyjnie. Oczekujemy podjęcia przez władze gminne dyskusji z mieszkańcami oraz zaplanowania i realizacji działań mających na celu skomunikowaniu gminy na poziomie. Przede wszystkim ze stacją PKP w Chociczy, uruchomienia połączeń autobusowych z Jarocinem i Środą Wielkopolską.
Wójt Wiesław Schreiber, który wywołał też dyskusję w mediach społecznościowych, przyznał, że połączenia autobusowe to ważny temat i że zna sytuację tym bardziej, że sam również miał kiedyś okazję korzystać z komunikacji publicznej. Poinformował, że połączenia z Jarocinem funkcjonują obecnie na zasadach komercyjnych. Gmina Nowe Miasto nad Wartą nie dopłaca z budżetu. W roku 2024 połączenia ze Środą kosztowały 262.686,88 zł, a w roku bieżącym będzie to kwota 267.683,10 zł. Jak wyjaśniał dopłaty do komunikacji oznaczają, że nie będzie środków w budżecie na inne inwestycje. Wspomniał, że możliwe jest gmina jest skłonna dofinansować kursy realizowane np. busem przez prywatną firmę.
Na wniosek mieszkańców oprócz ankiety dotyczącej komunikacji z Jarocinem dołożono również drugą dotyczącą połączenia ze Środą Wielkopolską. Joanna Majcher dostała zapewnienie, że zostanie zaproszona na posiedzenie komisji, w czasie której będą omawiane wyniki konsultacji społecznych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.