reklama

Dzień Zwycięstwa z nową burmistrz Jarocina. Władze gminy i powiatu złożyły kwiaty na Skwerze Pamięci [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Dzień Zwycięstwa z nową burmistrz Jarocina. Władze gminy i powiatu złożyły kwiaty na Skwerze Pamięci [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościDziś obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. Na Skwerze Pamięci w Jarocinie odbyła się uroczystość, w trakcie której wiązanki kwiatów złożyły delegacje władz samorządowych gminy i powiatu.
reklama

W 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej hołd milionom zamordowanych, w imieniu mieszkańców gminy Jarocin oddali:  burmistrz Jarocina Urszula Wyremblewska-Korzyniewska, radni Marek Tobolski i Łukasz Witczak oraz dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie - Katarzyna Świderska. Władze powiatowe w trakcie dzisiejszej uroczystości reprezentowali: starosta jarociński Lidia Czechak i wicestarosta Katarzyna Szymkowiak

reklama

Skwer Pamięci znajduję się u zbiegu ulic Wrocławskiej i Dąbrowskiego w Jarocinie. W tym miejscu znajduje się cmentarz choleryczny. Pochowano tam również pierwsze ofiary II wojny światowej -  dwie osoby z załogi samolotu „Karaś”, który rozbił się we wrześniu 1939 roku nad Cielczą. Sześć lat temu wygląd tego miejsca został zmieniony. Pojawił się nowy stalowy krzyż (wcześniejszy był drewniany), a obok niego tablice upamiętniające jarociniaków walczących i poległych na frontach II wojny światowej, więzionych w obozach koncentracyjnych i gettach, wypędzonych i wywiezionych na przymusowe roboty. Po raz pierwszy wiązanki w tym miejscu zostały złożone 1 września 2018 roku. Kolejna uroczystość odbyła się tam już 24 stycznia 2019 roku, w 74. rocznicę wyzwolenia Jarocina. Wcześniej tego typu uroczystości patriotyczne odbywały się w Parku Zwycięstwa znajdującym się przy skrzyżowaniu ulic Śródmiejskiej i Hallera. Obecnie teren ten nosi z powrotem przedwojenną nazwę. Patronem zieleńca był wtedy mjr  Zbigniew hr Ostroróg-Gorzeński, dowódca jarocińskich oddziałów w czasie Powstania Wielkopolskiego. 

reklama

Dzień Zwycięstwa to święto, obchodzone w wielu europejskich krajach. Utworzone zostało na pamiątkę zakończenia II wojny światowej. Dawniej znane jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowione w Polsce dekretem z 8 maja 1945 r. zatwierdzonym przez Krajową Radę Narodową było obchodzone 9 maja. Obecnie, zgodnie z ustawą z 2015 r. Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzimy każdego roku 8 maja.  Polscy historycy różnią się w ocenie znaczenia 8 maja 1945 r. dla Europy i naszego kraju. Według jednych badaczy, koniec wojny w Europie oznaczał przede wszystkim zwycięstwo nad nazizmem i ocalenie narodu polskiego przed biologiczną zagładą. Dla innych, 8 maja jest dniem klęski narodów wschodniej Europy, oddanych przez zachodnich aliantów pod sowieckie panowanie. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

reklama

reklama

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama