reklama

Czterech członków koła kombatantów z Jarocina otrzymało medale w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Czterech członków koła kombatantów z Jarocina otrzymało medale w Poznaniu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościCztery osoby z koła miejsko-gminnego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Jarocinie zostały wyróżnione medalem "Pro Patria". Uroczyste wręczenie odznaczeń odbyło się w Poznaniu przy okazji obchodów 79. rocznicy zakończenia bitwy o Poznań w 1944 roku.
reklama

Zebranie, które odbyło się na wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, otworzył Mariusz Mikołajewski, prezes wielkopolskiego zarządu wojewódzkiego ZK RP i BWP w Poznaniu. Zebranych przywitał prof. dr hab. Andrzej Stelmach, dziekan wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Referat o walkach na cytadeli żołnierzy radzieckich i towarzyszącym im cywilnym mieszkańców Poznania wygłosił pochodzący z Krotoszyna prof. dr hab. Paweł Stachowiak. W drugiej części spotkania odbyło się wręczenie medali zasłużonym członkom kół oraz statuetki nagrody im. Hipolita Cegielskiego wraz z tytułem "Lidera Pracy Organicznej" prezesowi Mikołajewskiemu.

reklama

Medal „Pro Patria” to szczególe wyróżnienie ustanowione Zarządzeniem Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 1 września 2011 r. Przyznawany jest osobom (fizycznym oraz prawnym) w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Kim są osoby odznaczone? 

Kazimiera Horyza Pachciarz (podopieczna, wdowa po więźniu politycznym) jest regionalistką, społeczniczką, emerytowaną nauczycielką historii, autorką kilku książek o historii Ziemi Jarocińskiej, dotyczących m.in. powstańców wielkopolskich z gminy Jaraczewo. Regularnie bierze udział w wielu wydarzeniach patiotycznych. Jest zaangażowana w propagowanie wiedzy historycznej. Przekazała do Muzeum Regionalnego w Jarocinie wiele pamiątek z okresu II wojny światowej.

reklama

Krystyna Kruszewska jest Dzieckiem Zamojszczyzny. Została wysiedlona wraz z siostrami podczas II wojny światowej. W 1962 roku wyszła za mąż, a siedem lat później przeprowadziła się do Jarocina. Pracowała jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 5 w Jarocinie. Często dzieliła się swoją historią z młodzieżą. Z uwagi na stan zdrowia medal w imieniu żony, odebrał mąż - Antoni Kruszewski. 

Walenty Podemski był więźniem obozu w Łodzi. Później wraz z rodzicami został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Przez wiele lat pracował w kopalni węgla kamiennego, a później wrócił do rodzinnych Kątów. Przez 27 lat pracował jako traktorzysta w Kółku Rolniczym oraz ślusarz - spawacz w Jaromie. Od wielu lat angażuje się w działalność ZK RP i BWP w Jarocinie.

reklama

Andrzej Siejak działalność organizacji kombatanckich wspomaga organizacyjnie i finansowo od 20 lat. Obecnie jest prezesem koła miejsko-gminnego oraz chorążym pocztu sztandarowego jarocińskiej organizacji. Aktywnie pomaga członkom prowadzonej przez siebie organizacji w rozwiązywaniu ich codziennych problemów np. wyjazdów do lekarzy specjalistów. Co roku organizuje także wyjazd do Łęczycy na uroczystości upamiętniające kolejne rocznice bitwy pod Bzurą. Współpracuje z różnymi organizacjami i instytucjami m.in. z harcerzami i muzeum. Prywatnie jest miłośnikiem biegów długodystansowych.

        

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

 
reklama

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama