Jarocińskie muzeum wbogaciło się m.in. o sztandar i replika munduru pruskiego.
- Takiego munduru używali żołnierze w koszarach jarocińskich, kiedy wybuchła rewolucja z 8 na 9 listopada 1918 roku - mówi Wojciech Koterba.
Przekazał też siodło kawaleryjskie 3 Pułku Ułanów Wielkopolskich oraz ok. 7 tys. zdjęć Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich im. gen. Stanisława Taczaka z różnych uroczystości i świąt organizowanych na terenie gminy Jarocin.
- Bardzo się cieszymy - dary, które do nas trafiły, na pewno ubogacą nasze zbiory - mówi Katarzyna Świderska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie.
Wojciech Koterba przekazał pamiątki do Muzeum Regionalnego w Jarocinie kolejny raz
Pierwszy raz pamiątki do jarocińskiego muzeum Wojciech Koterba przekazał w marcu. Były to: sztandar Związku Więźniów Politycznych i Represjonowanych Okresu Stalinowskiego Oddziału Terenowego w Jarocinie, dokumenty, zdjęcia i kronika dokumentująca działalność organizacji, której prezesem był w ostatnich latach jego ojciec, Stefan Koterba. Podarował też swoje umundurowanie, w którym służył, w jednostce wojskowej w Jarocinie.Miłośnik lokalnej historii apeluje, by mieszkańcy Ziemi Jarocińskiej oraz osoby pochodzące z naszego terenu przekazywały rodzinne pamiątki po swoich rodzicach, dziadkach, pradziadkach do muzeum.
- Na pewno będą one tu wykorzystane i ładnie wyeksponowane. Pamiętajmy, że historia naszych rodzin to jest historia naszego regionu, a historia naszego regionu to częściowo również historia Polski - podkreśla Wojciech Koterba. - Cieszę się, że kolejną akcję udało się przeprowadzić w ten szczególny czas - w przeddzień 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Wojciecha Koterbę można było zobaczyć 11 listopada w zupełnie innym mundurze. Brał bowiem udział w inscenizacji przemarszu św. Marcina w Jarocinie. Z jego incjatywy stanął również pomnik w Osieku. Pięć lat temu doprowadził do upamiętnienia innego wybitnego wojskowego pochodzącego z Mieszkowa - gen. Heliodora Cepy.
Muzeum Regionalne poszukuje obecnie pamiątek związanych z franciszkanami w Jarocinie
Muzeum Regionalne w Jarocinie też zachęca do przekazywania eksponatów. Obecnie poszukiwane są pamiątki związane z jarocińskimi franciszkanami. W 2024 roku przypada 90. rocznica przybycia do naszego miasta duchownych z Zakonu Braci Mniejszych (Franciszkanów). Z tej okazji przygotowywana jest wystawa poświęcona dziejom klasztoru i parafii św. Antoniego, jak również postaci ojca Serafina Niedbały, pierwszego proboszcza. Mieszkańcy proszeni są o udostępnianie tematycznych pamiątek, dokumentów oraz fotografii, które mogłyby - w oryginale lub reprodukcji - zostać wykorzystane na jubileuszowej ekspozycji. Osoby mogące wzbogacić wystawę swoimi zbiorami, proszone są o kontakt osobisty w siedzibie muzeum (mieszczącej się w Pałacu Radolińskich, od wtorku do piątku w godz. 8.00-16.00, w soboty i niedziele w godz. 14.00-18.00) lub pod numerem tel.: 739-059-895.ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.