reklama

Budowa Kolei Dużych Prędkości w gminie Jarocin. Sprawdź, czy twój dom nie jest zagrożony

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum GJ

Budowa Kolei Dużych Prędkości w gminie Jarocin. Sprawdź, czy twój dom nie jest zagrożony - Zdjęcie główne

Budowa Kolei Dużych Prędkości w gminie Jarocin | foto Archiwum GJ

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościBudowa Kolei Dużych Prędkości w gminie Jarocin. Sprawdź, czy twój dom nie jest zagrożony. Jak to zrobić i na jakim etapie jest inwestycja?
reklama

Budowa Kolei Dużych Prędkości coraz bliżej. Komisja Europejska przyznała spółce Centralny Port Komunikacyjny dofinansowanie w wysokości około 290 mln zł. Pieniądze z programu CEF „Łącząc Europę” mają zostać przeznaczone na opracowanie projektu budowlanego dla strategicznej linii Kolei Dużych Prędkości między Warszawą i Łodzią. 

Protestujący przeciwko Kolei Dużych Prędkości przestrzegają mieszkańców

Kolej Dużych Prędkości będzie przebiegała między innymi przez gminę Jarocin, a dokładnie przez Radlin, Annapol, Wilkowyję i Hilarów. W odrzuconym wariancie tory miały także przeciąć Roszków.  

reklama

Mieszkańcy od samego początku byli zdecydowanie przeciwni tej inwestycji, przede wszystkim dlatego, że pod budowę KDP będą przejmowane grunty, na których stoją również ich domy, gospodarstwa i firmy. 

Mimo, że CPK wycofało wariant przebiegu szybkich kolei przez tę miejscowość - w dużej mierze na skutek ostrych i zdecydowanych działań protestacyjnych - to członkowie komitetu przestrzegają mieszkańców wsi, gdzie tory zostaną poprowadzone, aby sprawdzili czy ich nieruchomości nie są zagrożone.   

reklama

- Trzeba się tym zainteresować - nawet jeśli ktoś myśli, że to go nie dotyczy, bo tak do końca nie jest. Radzimy sprawdzić plany, zadzwonić, napisać do spółki CPK - apelują przeciwnicy budowy KDP. 

Zagrożeniem może być nie tylko torowisko KDP, ale także infrastruktura dookoła

Wkrótce spółka CPK ogłosi przetarg, który wyłoni firmę do zaprojektowania linii Kolei Dużych Prędkości. 

- Wcześniej zaprojektowano osiem, a następnie cztery warianty przebiegu linii. Teraz jesteśmy na etapie wybranego wariantu inwestorskiego i on będzie już ostatecznie budowany - zapowiada CPK.   

reklama

Tak więc, układ torowiska, który jest na stronie CPK - wariant nr 9, już się nie zmieni. Modyfikacjom może podlegać jedynie infrastruktura dookoła. 

- Może ona różnie wyglądać, w różnych miejscach. Jeżeli ktoś myśli, że będzie miał według dzisiejszych planów tylko ekran, może się zdziwić - może trzeba będzie się pożegnać z domem - dodaje Justyna Daniel - Korzyniewska z Komitetu Społecznego ds. Mieszkańców Wsi Roszków Sprzeciwiających się Budowie KDP.  

Plany spółki Centralny Port Komunikacyjny ciągle się zmieniają

Ile domów i budynków rzeczywiście zostanie wyburzonych dokładnie jeszcze nie wiadomo. 

- Zawsze mówili nam w CPK, że nie mamy się przyzwyczajać do planów. One przez ostatnich dziewięć miesięcy, do momentu ogłoszenia ostatecznego wariantu, cały czas się zmieniały. Teraz pewnie będzie tak samo - stwierdza Justyna Daniel - Korzyniewska. 

reklama

I ostrzega:

- Teraz istotne jest, aby wszyscy, którzy mieszkają w pobliżu torowiska, nawet jeśli dzisiaj widzą, że są poza granicami, dla swojego bezpieczeństwa i świętego spokoju, pisali pisma do CPK z zapytaniem o plan. Trzeba napisać lub zadzwonić i zapytać: „Czy mój dom jest zagrożony?”. Wtedy dostaje się informację, co trzeba dalej robić. Jeżeli ktoś nie napisze, nie zadzwoni, to później będzie za późno, żeby cokolwiek dało się zmienić. 

Co należy zrobić, żeby sprawdzić, czy nasze nieruchomości nie są zagrożone przez KDP?

Firma, która będzie prowadziła prace budowlane, będzie miała za zadanie realizować przygotowany projekt KDP. 

- Jeżeli wcześniej nie dostanie żadnych informacji od mieszkańców, będzie dla niej jasne, że może na przykład wyburzyć o trzy domy więcej, bo nikt nie pytał, nie protestował - tłumaczą przeciwnicy KDP.   

Co należy zrobić, żeby sprawdzić, czy nasze nieruchomości nie są zagrożone przez KDP?

Jeśli interesuje nas, czy dom, w którym mieszkamy, może zostać wyburzony albo nasze grunty podzielone przez przebiegającą KDP, należy:

  • wejść na stronę CPK,
  • otworzyć zakładkę: „Dla mieszkańców”,
  • dalej: „Program kolejowy”,
  • następnie: „Konsultacje społeczne”.
Pierwsza ikonka to: „STEŚ Sieradz - Kalisz - Pleszew - Poznań”. Tam, na samym końcu narysowany jest wariant inwestorski, jest mapa, na której można zobaczyć, jak wygląda plan budowy.  

Należy zachować ostrożność wobec osób, które mogą się podawać za przedstawicieli CPK

Mieszkańców przestrzega też jarociński magistrat, który wskazuje, że „należy zachować szczególną ostrożność i czujność wobec osób, które mogą się podawać za przedstawicieli spółki CPK i oferować na przykład pośrednictwo w załatwieniu spraw związanych z budową inwestycji albo kupno nieruchomości czy gruntu”.  

- Gmina zawsze w tej sprawie stała po stronie mieszkańców i wspiera ich działania - stwierdza wiceburmistrz Robert Ziółkowski.  

I dodaje: 

- Nie wiadomo jak szeroko pójdzie inwestor. Trzeba się tym zainteresować - nawet jeśli ktoś myśli, że to go nie dotyczy. Przeciwnicy budowy KDP mówią, że tak do końca nie jest. Radzimy sprawdzić plany, zadzwonić, napisać do spółki CPK. Zapytać, czy nasz dom jest bezpieczny. Dobrze jest zachować kopię pisma, której skierujemy do CPK. 

Zgodnie z harmonogramem spółki CPK roboty na wyznaczonych trasach mają ruszyć w 2024 r. i potrwają:

  • na odcinku Warszawa - Łódź - do 2027 r.,
  • na odcinku Łódź - Wrocław - do 2028 r.,
  • na odcinku Sieradz-Poznań - do 2029 r. 
  • Koniec inwestycji kolejowych przewidziany jest na 2034 r. 
 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama