Reklama

Mieszkańcy Ziemi Jarocińskiej protestują przeciwko wywłaszczeniom pod Kolej Dużych Prędkości [AKTUALIZACJA, WIDEO, ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Ziemi Jarocińskiej protestują przeciwko wywłaszczeniom pod Kolej Dużych Prędkości. Nie przebierają w słowach i zapowiadają, że nie ustąpią i będą do końca bronić swoich domów. - To będzie drugie Powstanie Wielkopolskie i drugie zwycięskie” - zapewniają.

Reklama

Kolej Dużych Prędkości ma przebiegać przez gminy Ziemi Jarocińskiej. Planowane są wywłaszczenia, co oznacza, że ludzie będą musieli opuścić swoje domy, gospodarstwa i firmy, bo na terenie przewidzianym pod inwestycję wszystko zostanie zrównane z ziemią. 

Przedsięwzięcie jest koordynowane przez specjalnie do tego powołana rządową spółkę Centralny Port Komunikacyjny (CPK). Obecnie rozpatrywane są cztery warianty przebiegu szybkiej kolei. Wszystkie w mniejszy lub większy sposób przecinają gminy Ziemi Jarocińskiej. 

Do końca marca 2023 r. po zakończeniu konsultacji społecznych ma zostać wybrany jeden wariant - inwestorski. 

Reakcja mieszkańców na zapowiadane przez CPK wywłaszczenia była natychmiastowa

Informacje, o tym, że Kolej Dużych Prędkości będzie przebiegała przez gminy Ziemi Jarocińskiej, pojawiła się nagle kilka tygodni temu, choć w sąsiednich powiatach - np. pleszewskim - konsultowano przebieg już wcześniej. Reakcja mieszkańców była natychmiastowa. Zaczęli się organizować, przekazywać sobie wiadomości i się jednoczyć.

Postanowiliśmy spotkać się z nimi. Wszyscy zebrali się w okolicach Szkoły Podstawowej w Roszkowie, gdzie ma wyznaczono jeden z kontrowersyjnych wariantów.

Oprócz miejscowych, przyjechali protestujący między innymi z Zakrzewa, z Boguszyna w gminie Nowe Miasto oraz Zalesia w gminie Jaraczewo [relacja ze spotkania z mieszkańcami Zalesia zobacz TUTAJ].

Widać ogromną determinację. Zaopatrzeni byli w transparenty sprzeciwiające się wywłaszczeniom oraz mapy z planowanym przebiegiem Kolej Dużych Prędkości przez ich miejscowości. 

Mieszkańcy o planowanych CPK: „Żeby fundować ludziom takie coś, to się w głowie nie mieści”

W czasie spotkania nie brakowało ostrych słów, emocji i łez [zobacz relację WIDEO PONIŻEJ].

- Nikt, nic nie robi. Ja się dowiedziałam od koleżanki: „Słuchaj, wejdź na mapy i zobacz, przez twój dom idzie kolej. A pół kilometra dalej są puste pola. Ale nie, akurat przez mój dom - mówiła ze łzami w oczach pani Maria z Zakrzewa, która jako jedyna w tej miejscowości może być wywłaszczona ze swojego gospodarstwa.

- Dziecko od trzech tygodni się mnie pyta „mamo, gdzie my będziemy mieszkać?”. Nikt inny się nie zainteresował, nie zapytał. Nikt, po prostu nikt - dodała, płacząc.     

- My nie chcemy tych pieniędzy za nasze domy, o których nam mówią, nie chcemy od nich niczego, chcemy tylko, żeby nas zostawili i pozwolili spokojnie żyć - mówiła z kolei mieszkanka Zalesie.  

Mieszkańcy będą bronić swoich domów przed wywłaszczeniami CPK

Ludzie nie przebierali w słowach i zapowiedzieli, że nie ustąpią i będą do końca bronić swoich domów.

- Rozpocznie się tu drugie Powstanie Wielkopolskie i też je wygramy - zapewniają.

Niemal każda miejscowość, której dotkną wywłaszczenia, zbiera podpisy pod petycją sprzeciwiającą się proponowanemu przebiegowi szybkiej kolei. 

- Nasz świat się zawalił. My nie śpimy od czterech tygodni. To jest przerażające. To jest skandal, jak jesteśmy okradani - stwierdziła Justyna Daniel-Korzyniewska z Roszkowa. 

I dodała:

- Któryś z panów z CPK wyraził się ponoć na spotkaniu z mieszkańcami, że, jeśli znajdą w lesie jednorożca (unikatowe, chronione gatunki - przyp. red.), to być może ta inwestycja nie dojdzie do skutku. A w Jaraczewie mieszkańcy usłyszeli, że jeśli nie starczy im pieniędzy, które od nich dostaną, to mogą się starać o mieszkania socjalne. To są ich propozycję. Oni są kompletnie oderwani od rzeczywistości.  

Mieszkańcy nie są przeciwni szybkiej kolei CPK, tylko wywłaszczeniom

Uczestnicy spotkania wymieniali konkretne argumenty przeciwko proponowanym przebiegom szybkiej kolei.

- To podzieli grunty, to podzieli wioski, a sąsiad do sąsiada będzie miał 15 kilometrów. Rolnicy będą mieli pół hektara z jednej strony torów a resztę z drugiej i żeby tam dojechać będą musieli pokonać kilkanaście kilometrów, bo tak będą wiadukty - stwierdził Jarosław Korzyniewski z Roszkowa.

Podkreślił, że mieszkańcy nie są przeciwni szybkiej kolei.

- Ale niech ona powstanie w takim wariancie, który nie będzie wymagał wyburzenia domów - zaznaczył. - Nasz rząd nie radzi sobie z modernizacją istniejącego taboru, a sięgamy po jakieś kosmiczne pociągi. Wynika z tego, że do Warszawy będziemy jeździć super pociągami, a do Poznania i wszystkich innych miejscowości nadal jakimś złomem - dodał. 

Geodeci ZPK wyproszeni z nieruchomości w Roszkowie

Mieszkańcy obawiają się, że jeśli zostaną wywłaszczeni, a szybka kolej nie powstanie, to i tak nie odzyskają swoich nieruchomości.

- To będzie walka do końca. Oni są w stanie nas poświęcić, to my poświęcimy ich. Nie wpuścimy nikogo na nasze grunty - zapowiadają mieszkańcy.

W Roszkowie już te zapowiedzi zostały wprowadzone w czyn. Właściciele działek, na których prace dla CPK rozpoczęli geodeci, poprosili, żeby opuścili ich teren i nigdy nie wracali.

- Pilnujemy posesji, nie tylko swoich, ale i sąsiadów nawzajem. I będziemy tak robili do skutku - podkreślają.

O sytuacji i proteście mieszkańców zostały także poinformowane media ogólnopolskie.     

Zgodnie z przepisami specustawy wywłaszczeni mieszkańcy będą mieli 120 dni (około 4 miesięcy) na opuszczenie swoich domów.

CPK w Jarocinie: Wiem, że ludziom się to nie podoba 

Tu i ówdzie spotkać można ekipy, pobierające między innymi próbki do badań geologicznych w ramach trwającego studium techniczno ekonomiczno - środowiskowego inwestycji. Udało nam się porozmawiać ze specjalistami. 

- Wiem, że ludziom się to nie podoba, podchodzą i jasno nam to mówią, czasami dosadnie. My jesteśmy tylko podwykonawcą realizującym konkretne zadanie w tej inwestycji  - mówi przedstawiciel rzeszowskiej firmy, która prowadzi działania na styku gmin Jarocin i Jaraczewo. - Ludzie są niezadowoleni, w jednym miejscu rzucano w nas nawet petardami. Ten wariant 1 jest w tej chwili chyba najbardziej oprotestowany. Moim zdaniem szanse, że dojdzie do jego realizacji, to nawet nie 10%. 

Inna osoba z branży dodaje, że według jej oceny, szanse na realizację CPK, to dzisiaj zaledwie 50%. 

CPK - protestują mieszkańcy prawie całej Ziemi Jarocińskiej

Przeciwko wywłaszczeniom pod Kolej Dużych Prędkości od jakiegoś czasu protestują mieszkańcy niemal całej Ziemi Jarocińskiej. Akcje są prowadzone między innymi w Zalesiu w gminie Jaraczewo [więcej na ten temat czytaj TUTAJ] i Boguszynie w gminie Nowe Miasto [więcej szczegółów TUTAJ].   

- Mój dom też jest planowany do wyburzenia. Wybudowaliśmy go 10 lat temu, na kredyt we frankach szwajcarskich. Teraz zostanę z niczym. Dla nas będzie to tragedia życiowa, żeby to odbudować. Nie wiemy gdzie, za ile. Czasy są jakie są. Nie żyjemy spokojne. Nerwy nami szarpią - mówiła łamiącym głosem mieszkanka Zalesia.

CPK w powiecie jarocińskim - mieszkańcy pytają, dlaczego lokalna władza nie jest z nimi?

W czasie protestów mieszkańcy w ostrych słowach wypowidają się na temat milczenia władz powiatu jarocińskiego w sprawie wywłaszczeń pod Kolej Dużych Prędkości. Pytają, gdzie jest starosta Lidia Czechak i dlaczego nie ma jej z nimi. Apelują o podjęcie działań w ich obronie.

- Jest pani członkiem partii rządzącej. Fotografuje się pani z prezydentem z panem Jarosławem (Jarosław Kaczyński - prezes partii rządzącej PiS - przyp. red.). Dlaczego nie ma pani tu z nami? - zwracali się do starosty uczestnicy protestu w Roszkowie.

Przekazaliśmy drogą mailową wszystkie te pytania i prośby mieszkańców staroście Lidii Czechak i czekamy na odpowiedź.   

CPK zapowiada spotkania z mieszkańcami w sprawie przebiegu szybkiej kolei

Spółka Centralny Port Komunikacyjny organizuje spotkania konsultacyjne (nie wszedzie spotkania nazywane są konsultacjami - red.) w sprawie ostatecznego przebiegu Kolei Dużych Prędkości [więcej o tym czytaj TUTAJ]

W najbliższym czasie takie zebraniaa odbędą się na terenie gmin Ziemi Jarocińskiej.

w poniedziałek - 19 września
- o godzinie 16.30 w Jaraczewie w Gminny Ośrodku Kultury (ul. Kolejowa 4),
- o godzinie 19.30 w Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Mieście nad Wartą (ul. Poznańska 8a),
w środę - 21 września
o godzinie 19.30 w Domu Kultury w Kotlinie (ul. Powstańców Wielkopolskich 3A),
w poniedziałek - 26 września
- o godzinie 17.00 w Jarocińskim Ośrodku Kultury (Plac Festiwalu Muzyki Rockowej 1).

Po zakończeniu konsultacji społecznych do końca marca 2023 r. z czterech wariantów ma zostać wybrany jeden wariant inwestorski. 

Inwestycje kolejowe CPK to łącznie prawie 2.000 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Pierwsze roboty budowlane mają się rozpocząć już w 2023 r. Całość programu ma zostać zrealizowana w latach 2020-2034.

 

[AKTUALIZACJA]

Oświadczenie starosty jarocińskiego Lidii Czechak

W związku z emisją na portalu jarocinska.pl relacji ze spotkania z mieszkańcami kilku miejscowości, przez które projektowany jest wariant 4 tras kolei dużych prędkości i pretensjami kierowanymi pod moim adresem wyjaśniam:
1. W lutym 2022 roku, odpowiadając na pismo firmy BBF sp. z o.o., działającej na zlecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego, Starostwo Powiatowe w Jarocinie zaopiniowało negatywnie wszystkie cztery przedstawione warianty. Podkreśliliśmy, że wybór któregokolwiek z rozważanych wariantów doprowadzi do podzielenia powiatu i spowoduje brak dostępu do wszystkich gmin. Zwróciliśmy uwagę, że koncepcje zakładają przejście przez tereny zainwestowane, a mapy wykorzystywane do prezentacji koncepcji nie zawierały aktualnego stanu zainwestowania. W załączeniu pismo z 9 lutego 2022 r., które kilka dni temu osobiście przekazałam jednej z osób uczestniczących w nagraniu programu wyemitowanego na portalu jarocinska.pl
2. W ostatnich dniach dwukrotnie odmówiliśmy firmie BBF sp. z o.o., działającej na zlecenie Centralnego Portu Komunikacyjnego, wyrażenia zgody na prowadzenie badań geologicznych na nieruchomościach należących do powiatu jarocińskiego i w pasach drogowych dróg powiatowych. Odmowę uzasadnialiśmy trwającymi konsultacjami społecznymi i sprzeciwem społecznym dotyczącym budowy linii kolejowej nr 85.
3. Powiaty w całej Polsce, w odróżnieniu od gmin, nie zostały uwzględnione przez CPK jako uczestnicy i współorganizatorzy spotkań konsultacyjno-informacyjnych. Powiaty nie są też traktowane jako strony postepowań.
4. Jeszcze raz podkreślam - jako jednostka samorządu terytorialnego wyraziliśmy jednoznaczne negatywne stanowisko do wszystkich dotychczas przedstawionych czterech wariantów przebiegu linii kolei dużych prędkości przez obszar powiatu jarocińskiego i konsekwentnie odmawiamy zgód na prowadzenie badań na nieruchomościach należących do powiatu.
5. Wyrażam nadzieję, że głosy sprzeciwu mieszkańców, jak i negatywna opinia Starostwa Powiatowego w Jarocinie zostaną wzięte pod uwagę przez projektantów przebiegu linii i zostaną wypracowane nowe koncepcje, które nie będą zakładały wywłaszczenia z domów.
6. Jednocześnie informuje, że nie zostałam zaproszona na żadne spotkanie, nie wpłynęły do mnie żadne protesty, nie otrzymałam nawet jednego zapytania ze strony mieszkańców.
7. Na koniec powtórzę apel wygłoszony kilka dni temu przez wicestarostę Katarzynę Szymkowiak na zebraniu w Golinie: nie dokonujmy wskazania wariantów, które w obecnych wersjach są korzystne dla jednej z miejscowości, a niekorzystne dla mieszkańców innych wsi. Szukajmy rozwiązań, które nie będą powodem dramatów rodzinnych. Nie dajmy się podzielić.

 

CZYTAJ TAKŻE:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy