reklama
reklama

Zobaczcie, jak wygląda jarociński rynek w przebudowie. To niepowtarzalny widok [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zobaczcie, jak wygląda jarociński rynek w przebudowie. To niepowtarzalny widok.
reklama

Postanowiliśmy pokazać Wam, jak wygląda jarociński rynek. Zdajemy sobie sprawę z tego, że za jakiś czas zdjęcia tego miejsca z obecnego czasu będą miały wyjątkowy charakter historyczny, ponieważ prawdopodobnie już nigdy, a jeśli już to może w dalekiej przyszłości - to miejsce nie będzie tak wyglądało.

Dlatego zachęcamy - zobaczcie naszą GALERIĘ ZDJĘĆ i przeczytajcie, jak ma wyglądać rynek po przebudowie i kiedy ma się ona zakończyć.   

Ogromny zbiornik retencyjny pod płytą rynku w Jarocinie

Jarociński rynek od dwóch lat jest w przebudowie [o tym pisaliśmy także TUTAJ]. Jego rewitalizacja rozpoczęła się od wymiany większości sieci podziemnych. Niektóre z nich były naprawdę stare i wykonane na przykład z drewna.

Potrzeba ich wymiany była bardzo pilna i wynikała nie tylko z coraz częstszych awarii, ale i tego, że były one nie dostosowane do obecnych potrzeb i z tego powodu na przykład piwnice starych kamienic były coraz częściej zalewane w czasie gwałtownych ulew, które przechodziły nad Jarocinem.

Wraz z wymianą sieci pod płytą rynku zbudowany został ogromny zbiornik retencyjny, w którym będzie zbierana woda deszczowa, a następnie odprowadzana do Lipinki [o tym więcej czytaj TUTAJ].

Jeden z większych parkingów w Jarocinie na rozkopanym Rynku

Praca na rynku była bardzo trudna. Po pierwsze trzeba było uważać, żeby nie naruszyć konstrukcji starej zabudowy. Po drugie na rynku odbywa się normalne życie - funkcjonują sklepy i kilka instytucji, takich jak na przykład bank.

Poza tym, a może przede wszystkim, mieszkają tam ludzie, których potrzeby musiały być wzięte pod uwagę przy organizacji robót.

Co dziwnego, rynek, który od dwóch lat jest placem budowy, stał się jednym z większych parkingów w Jarocinie [więcej na ten temat czytaj TUTAJ]. Jak to możliwe?

Otóż Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie, które koordynuje prace rewitalizacyjne oraz wykonawca inwestycji - spółki Wuprinż S.A. i Drobud - nie chcąc jeszcze bardziej utrudniać życia mieszkańcom i przyjezdnym, podjęły decyzję, że nie będą zamykały rynku. Tym sposobem - przy dużym zrozumieniu z obu stron - do dzisiaj można tam parkować samochody.   

Rynek w Jarocinie z fontanną, ławeczkami i zielenią

Początkowo rynek był miejscem ogólnodostępnym, od jakiegoś czasu jednak część została ogrodzona płotem. Tam prace są już mocno zaawansowane. Na części tego obszaru położona została granitowa kostka i widać już zarysy naziemnej infrastruktury, która powstanie na rynku.

Płyta rynku zostanie bowiem całkowicie przebudowana. Wzdłuż południowej pierzei powstanie fontanna, która przez mieszkańców była wymieniana jako najbardziej oczekiwany element w centrum Jarocina.

Poza tym zniwelowane zostaną bariery architektoniczne. Likwidacji ulegną również miejskie szalety. Na rynku mają stanąć stojaki na rowery i ławki. Planowane jest także posadzenie 42 platanów oraz ponad 2 tysięcy bylin i prawie 5,5 tysiąca roślin cebulowych.

W sercu miasta oraz przylegających ulicach zamontowane zostanie specjalne oświetlenie, które ma sprawić, że zyskają one wyjątkowy charakter. Podświetlone zostaną również Kamienica Kultury oraz mural na ul. Kilińskiego. 

- Nasze miasto będzie miało najpiękniejsze centrum w Wielkopolsce - zapowiada burmistrz Adam Pawlicki. Na rynku planowana jest między innymi fontanna. Zburzone zostaną natomiast miejskie szalety.

Terminy zakończenia przebudowy rynku w Jarocinie

Prace na rynku mają się zakończyć:

koniec grudnia 2022 r. - na trzech pierzejach,
maj 2023 r. - na czwartej pierzei - od strony Banku PKO oraz ul. Wyszyńskiego.

 

Jak oceniacie prace prowadzone na jarocińśkiem rynku, czy Waszym zdaniem prodjęty trud i koszty są warte efektu, który zapowiada burmistrz Jarocina - piszcie w komentarzach.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama