Reklama

Rewitalizacja śródmieścia Jarocina. Wielka wycinka drzew na rynku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: czw, 24 lut 2022 15:17
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Rewitalizacja śródmieścia Jarocina. Wielka wycinka drzew na rynku.

Reklama

Trwa wielka przebudowa centrum Jarocina. Wymianie poddawanych jest większość sieci podziemnych, między innymi wodociągowa, kanalizacyjna i gazowa.

Poza tym budowane są ogromne zbiorniki retencyjne, w których gromadzona będzie woda deszczowa następnie odprowadzana do Lipinki. Jeden z takich zbiorników umieszczony został pod płytą rynku.

Wycięli drzewa. Rosły na sieci gazowej

To tam wykonawca inwestycji przystąpił do kolejnego etapu prac. Aby je przeprowadzić, musiały zostać usunięte wszystkie rosnące tam drzewa.

- To jest dziewiętnaście jarząbów - wyjaśnia miejski ogrodnik Marzena Jeleniewska - Jankowska.

Jak wyjaśnia, to, że drzewa kolidowały z wykonywanymi pracami i były w nienajlepszej kondycji, to tylko część problemu.

- One rosły na istniejącej sieci gazowej, co nie powinno mieć miejsca, bo zagrażało bezpieczeństwu. Poza tym wiadomo, jaki był problem jesienią z owocami tych drzew, które były rozdeptywane i wszystko brudziły - stwierdza specjalistka od miejskiej zieleni.

Z informacji Marzeny Jeleniewskiej - Jankowskiej wynika, że inwestor na usunięcie drzew otrzymał pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Sprawa została także uzgodniona z Regionalnym Inspektorem Ochrony Środowiska.

- Ze względu na rozpoczęcie sezonu lęgowego zostaliśmy zobowiązani do wycinki do 28 lutego - informuje miejski ogrodnik.

Posadzą nowe drzewa, latem na rynku będzie chłodniej

W zamian, po zakońćzeniu wszytskich prac, na płycie rynku nasadzone zostaną 42 platany. Poza tym byliny i rośliny cebulowe.

- Założeniem jest tak zwane odbetonowanie nawierzchni rynku i wprowadzenie o wiele większej ilości zieleni niż to było do tej pory. Wszystkie rośliny będą miały lepsze warunki do rozwoju, chociażby przez system nawadniania dokorzeniowy oraz ekrany, które będą chroniły przed przerastaniem korzeni do biegnących pod ziemią sieci - stwierdza Jeleniewska - Jankowska. 

Chwali też koncepcję posadzenia na rynku platanów.

- To są duże drzewa, które stosunkowo szybko rosną i mają rozłożystą koronę. Bardzo dobrze radzą sobie w przestrzeni miejskie, dlatego są stosowane w wielu aglomeracjach, między innymi w Paryżu. Oprócz efektu w postaci dużej ilości zieleni, spowodują, że latem temperatura na rynku będzie zdecydowanie przyjemniejsza - uważa Marzena Jeleniewska - Jankowska.

 

 

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy