Reklama

W jarocińskim parku przy ul. Szubianki stanął pomnik byłego ministra środowiska Jana Szyszko [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W jarocińskim parku przy ul. Szubianki stanął pomnik byłego ministra środowiska Jana Szyszko. Teraz czeka na oficjalne odsłonięcie.

Reklama

Pomnik prof. Szyszko stanął w parku przu ul. Szubianki w Jarocinie. Były minister środowiska w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza (w latach 2005 - 2007) oraz Beaty Szydło (w latach 2015 - 2018) nigdy nie odwiedził naszego miasta, nie był też w żaden sposób związany z Jarocinem czy Ziemią Jarocińską. 

Kontrowersyjne decyzje byłego ministra Szyszko

Jego niektóre decyzje, jako ministra środowiska, były często przedmiotem krytyki, głównie środowisk proekologicznych.

W 2006 wydał postanowienie o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy w wariancie uważanym przez niektórych aktywistów ekologicznych za bardziej szkodliwy dla środowiska naturalnego.

Kolejne to rozporządzenie z 2007 r., które ustanowiło na terenie Polski najbardziej restrykcyjne normy hałasu w Unii Europejskiej. W opinii niektórych ekspertów na skutkowało to postawieniem przy nowo wybudowanych drogach nieuzasadnionych ekranów dźwiękochłonnych. W 2012 r. pod wpływem raportu Najwyższej Izby Kontroli normy te zostały podniesione.

Szyszko utożsamiany głównie z wycinką drzew w Puszczy Białowieskiej

Przedmiotem krytyki była też ustawa z 16 grudnia 2016, zwana niekiedy w mediach jako „lex Szyszko”. Zwiększyła ona uprawnienia właścicieli nieruchomości do usuwania rosnących na nich drzew i krzewów. Pod wpływem nacisku społecznego i protestów została ona zmieniona w maju 2017 r.

Największe gromy spadły na ministra Szyszko za wprowadzenie masowej wycinki z użyciem ciężkiego sprzętu w Puszczy Białowieskiej w lipcu 2017 r. Z tego powodu Komisja Europejska wystąpiła przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE, wskazując, że prowadzona wycinka stanowiła poważne zagrożenie integralności obszaru Natura 2000.

W kwietniu 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że wycinka ta była niezgodna z prawem unijnym.

Wójt wycofał się z pomysłu stawiana pomnika byłego ministra Jana Szyszko

Prof. Jan Szyszko zmarł w październiku 2019 r. Jakiś czas później Fundacja dla Niepodległej, która zrzesza leśników i zajmuje się upamiętnianiem dziejów polskiej niepodległości i postaci ważnych dla kraju i leśnictwa, wyszła z inicjatywą budowy pomnika kontrowersyjnego ministra.

Miał on stanąć w parku zdrojowym w małopolskiej miejscowości Wysowa Zdrój. Sprawa wzbudziła burzliwą dyskusję i wiele emocji. Zainteresowały się nią między innymi ogólnopolskie media.

W tej sytuacji wójt gminy Uście Gorlickie, na terenie której leży Wysowa Zdrój, wycofał się z pomysłu stawiana pomnika w parku.

Choć samorząd zmienił plany, to odlana w brązie dwumetrowa figura prof. Jana Szyszko już powstała.

Władze Jarocina zainteresowane pomnikiem byłego ministra Jana Szyszko

Okazuje się, że losem pstumentu zainteresowały się władze Jarocina. Na ostatnim posiedzeniu rady miejskiej poinformowano, że pomnik kontrowersyjnego ministra ma stanąć w parku Szubianki [o rewitalizacji tego parku czytaj TUTAJ]. O sprawę planów związanych z parkową infrastrukturą zapytał urzędników radny Jerzy Walczak. 

- Koszty, które będziemy musieli ponieść, to transport figury oraz cokół na którym ona stanie. To dwadzieścia parę tysięcy złotych. Sam pomnik został nam przekazany darmowo przez Fundację dla Niepodległej. W tej chwili jesteśmy na etapie zlecania budowy tego pomnika - wyjaśnił Sebastian Walczak, dyrektor wydziału rozwoju Urzędu Miejskiego w Jarocinie. 

Do projektu ustawienia postumentu prof. Jana Szyszko w Jarocinie odniósł się radny opozycyjny Jerzy Walczak.

- W historii naszego miasta przewinęło się tylu ważnych, mądrych i istotnych dla tego regionu ludzi, że warto byłoby pomyśleć o upamiętnieniu kogoś z naszego otoczenia - stwierdził.

I dodał:

- Pomysł, jak kulą w płot. Ja nie widzę żadnego uzasadnienia , żeby park na Szubiankach była udekorowany akurat takim pomnikiem. Nasze miasto nie jest w żaden sposób związane z ministrem Szyszko ani z fundacją, która chce postawić jego pomnik. Obawiam się, że jeśli to ujrzy światło dzienne, to Jarocin stanie się pośmiewiskiem i zjawią się u nas dziennikarze, którzy już wcześniej opisywali losy tego pomnika. Dlatego proszę jeszcze raz rozważyć ten pomysł i to, czy nie należałoby się zawczasu z niego wycofać.

Burmistrz Adam Pawlicki broni idei pomnika Jan Szyszko

Z kolei burmistrz Adam Pawlicki, który wyraził zgodę na postawienie pomnika prof. Jana Szyszki, tak uzasadnia swoją decyzję:

- Profesor Jan Szyszko to najwybitniejszy minister, jakiego znam. Jest wzorem dla innych, jak postępować i pracować dla mieszkańców i dla kraju a dopiero później dla sondaży i popularności.

Włodarz gminy Jarocin uważa, że decyzje podejmowane przez prof. Jana Szyszko były słuszne i przyczyniły się do wielu pożytecznych rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska.

- Zupełnie genialne prawo dotyczące tego, że właściciel działki, jeśli ma drzewko na swoim terenie, to ma prawo je wyciąć i nie musi zwracać się do urzędu o zgodę, co było absurdem - stwierdza Adam Pawlicki. - Poza tym minister Szyszko podjął bardzo odważną walkę ze szkodnikiem drzew w Puszczy Białowieskiej. Został za to niesamowicie "zhejtowany". I co się dzisiaj dzieje, drzewa w puszczy umierają. Całe hektary. A on wiedział, że wycinka jest jedynym sposobem, żeby obronić puszczę - dodaje Pawlicki.   

Jego zdaniem hejt, który był kierowany pod adresem ówczesnego ministra środowiska „to niesamowicie żenujący i przykry spektakl”.

-  Jak można hejtować człowieka, który był tak wybitnym profesorem w dziedzinie biologii i przyrody. Ale trzeba się przyjrzeć, kto hejtował i przez kogo był opłacany - stwierdza burmistrz Jarocina.   

Za pośrednictwem naszego fanpage na FB [ZOBACZ TUTAJ] zapytaliśmy, co mieszkańcy sądzą o ustawieniu pomnika byłego ministra. Pond 90 procent wyrażających opinię jest przeciwna temu pomysłowi.  

Pomnik byłego ministra prof. Jana Szyszko już stanął w jarocińskim parku

Tymczasem pomnik byłego ministra środowiska prof. Jana Szyszko został już ustawiony w parku przy ul. Szubianki. Tuż po montażu figurę przykryto plandeką. Teraz czeka na oficjalne odsłonięcie, które ma nastąpić w poniedziałek - 27 czerwca. 

Od razu pojawiły się kontrowersje – czy obiekt trafił do parku zgodnie z prawem? Ustawienia pomnika nie opiniowała Rada Miejska w Jarocinie. Warto wspomnieć, że taką uchwałę podjęto w przeszłości w przypadku pomysłu upamiętnienia gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie (gmina finansowała przedsięwzięcie).

Nie zawsze jednak tak było. Podobnej uchwały nie wywołano, kiedy ustawiano rzeźby - między innymi Gorzeńskiego - w parku jego imienia przy ul. Hallera (nazwę parku przywrócono w 2016 roku). Nasi rozmówcy podkreślają jednak, że wówczas "nikt przed ranymi nie ukrywał", jakie postacie związane z Jarocinem i powstaniem wielkopolskim zostaną upamiętnione.   

Co myślicie o ustawieniu pomnika prof. Szyszko w Jarocinie? Wybieracie się na odłonięcie? 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy